ČLÁNOK




“ Ďalší krok EÚ v „“oceľovej““ vojne proti USA
14. júna 2002

Európska únia urobila ďalší krok pri presadení odvetných sankcií proti Spojeným štátom. Ministri zahraničných vecí EÚ na rokovaní v Luxemburgu totiž splnomocnili Európsku komisiu, aby informovala Svetovú obchodnú organizáciu – WTO o zámere uvaliť clá na americký dovoz v celkovom objeme 335 miliónov dolárov.

Ak sa nepodarí nájsť kompromisné riešenie v rokovaniach s USA, budú sa tieto clá vzťahovať na textil a ovocné šťavy a ich sadzba má dosiahnuť až 100%.

Vo vyhlásení Bieleho domu sa konštatuje, že celý spor by sa mal vyriešiť v rámci mechanizmu WTO, no rozhodnutie EÚ v duchu „oko za oko, zub za zub“ postihne najmä tie volebné obvody, ktoré v prezidentských voľbách iba tesnou väčšinou hlasov podporili Georgea Busha, pričom ide najmä o Floridu.

Dodajme, že pôvodný zámer americkej vlády, ktorá uvalila dodatočné 30%-né colné tarify na dovážanú oceľ mal podporiť politicky citlivé oblasti v USA, akými je napríklad oceliarske teritórium v štáte Pennsylvánia.

Američania však tvrdia, že colné opatrenia sú iba dočasné a majú chrániť amerických oceliarov pred „dravou“ cenovou politikou zahraničných dovozcov tejto komodity.

EÚ zasa vychádza z toho, že dodatočné colné tarify postihnú európskych producentov celkovou finančnou záťažou v objeme 2 miliárd dolárov.

Krajiny Európskej únie podporujú vlády Južnej Kórey, Číny a Japonska, ktoré zhodne tvrdia, že colná politika USA má chrániť ekonomicky nevýkonný sektor oceliarskej výroby pred zahraničnou konkurenciou, čo predstavuje porušenie obchodných dohôd v rámci WTO.

USA na druhej strane konštatujú, že ochranné opatrenia sú v rámci Svetovej obchodnej organizácie legálne.

Na dôvažok Ministerstvo obchodu Spojených štátov vyňalo z pôvodného modelu 30%-nej colnej záťaže 61 produktov, ktoré nevyrábajú americké oceliarske firmy, čo sa všeobecne považuje za markantný ústretový krok voči EÚ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS