Ministri zdravotníctva členských krajín Európskej únie sa počas uplynulého týždňa dohodli na rozsiahlom zákaze reklamy tabakových výrobkov, a to aj napriek opozícii zo strany Veľkej Británie a Nemecka.
Toto rozhodnutie sa stane účinným od júla 2005 a bude sa týkať periodík, rozhlasovej a internetovej reklamy, ako aj sponzorstva medzinárodných športových podujatí.
Nesúhlas Nemecka sa očakával z dôvodu, že v tejto krajiny získavajú denníky a magazíny ročne zhruba 40-50 miliónov eur práve z reklamy, ktorú zadávajú tabakové spoločnosti.
Veľká Británia deklarovala námietku, že legislatívnu úpravu EÚ treba doplniť tak, aby sa stala jednoznačnou a právne nezvratnou.
Nebolo však nijakým tajomstvom, že britský minister zdravotníctva Alan Milburn sa zasadzoval za to, aby tabakové spoločnosti mohli sponzorovať preteky Formule-1 až do októbra 2006.
Milburn vychádzal pri presadzovaní tejto výnimky z toho, že vo Veľkej Británii vstúpi do platnosti zákaz sponzorských aktivít tabakových spoločností práve k tomuto dátumu.
V tejto súvislosti ale britská tlač pripomína, že vládna Labouristická strana v minulosti dostala od šéfa F-1 Bernieho Ecclestonea jeden milión libier, ktorý však v roku 1997 vrátila, vzhľadom na ostrú kritiku tejto kontroverznej finančnej transakcie.
Rozhodnutie EÚ sa považuje za vážny úder pre médiá, ktoré čelia v oblasti príjmu z reklamy jednému z najväčších prepadov v histórii.
Európsky komisár pre zdravotníctvo David Byrne v denníku Financial Times uviedol, že rozhodnutie EÚ je najmä výrazným úderom pre tabakové spoločnosti a ich otrasnému reklamnému posolstvu mladým ľuďom.
Ide o ďalší klinec do rakvy tabakových firiem, dodal doslova Byrne.
Tabakové firmy sa bránia tým, že cieľom ich reklamy je osloviť už existujúcich fajčiarov a získať ich pre jednotlivé značky cigariet, a nie nabádať k tomuto zlozvyku mladých ľudí. Časť expertov tvrdí, že zákaz reklamy zvýhodní renomované a už etablované značky cigariet, a naopak postihne tie tabakové firmy, ktoré sa chcú v budúcnosti presadiť na trhu.
Komisár Byrne vyjadril aj ambíciu, aby sa v Európe miera úmrtnosti spôsobená chorobami, ktoré vyvolávajú tabakové výrobky, dostala na podstatne nižšiu úroveň ako v USA.