ČLÁNOK




“ Ďalší „“bezchybný““ tender
27. septembra 2001

Ministerstvo financií Slovenskej republiky informovalo o víťazovi verejnej súťaže na dodávku systému štátnej pokladnice. Nech je už víťazom ktokoľvek, priebeh tendra môžeme s pokojným svedomím nazvať ako neprehľadný, alebo priamo netransparentný.

V priebehu verejnej súťaže bolo podané trestné oznámenie, generálna prokuratúra prípad postúpila vyšetrovateľom, sú podozriví a sú aj svedkovia, ktorí chcú podať svoje svedectvo o korupcii. Keďže Úrad pre verejné obstarávanie nezistil porušenie zákonom stanoveného postupu, bolo možné vyhlásiť víťaza tendra na dodávku informačného systému pre štátnu pokladnicu. S ohľadom na všetky tieto skutočnosti znie vyhlásenie víťaza verejnej súťaže prinajmenšom čudne. Ibaže v súčasnosti je až príliš bežné, že morálka a zákon sa mnohokrát rozchádzajú.

Kauza sa začala vo chvíli, keď vedúca úradu ministerstva financií podala trestné oznámenie na generálnu prokuratúru a na Úrad pre verejné obstarávanie návrh na predbežné opatrenie, ktorým sa tender pozastavil. V oboch podaniach uviedla ako dôvody podozrenie z korupcie a porušenie postupu, ku ktorému malo dôjsť tým, že jeden z uchádzačov mal pomocou svojho subdodávateľa získať konkurenčnú výhodu. Za zmienku však stojí aj iná skutočnosť, a to samotný postup ministerstva ako obstarávateľa. Z rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie okrem iného vyplynulo, že zápisy z rokovaní so záujemcami boli po formálnej stránke nedostatočné, neobsahovali napríklad údaje o čase, kedy sa uskutočnili, ani potvrdenie o prevzatí záujemcami navzájom, ďalej ministerstvo financií neoznámilo výsledok hodnotenia podmienok účasti vo verejnom obstarávaní v termíne, ktorý uviedlo v oznámení o vyhlásení metódy verejného obstarávania. Dokumentácia o prípade, ktorú poskytlo ministerstvo úradu, bola nekompletná, chýbali v nej originálne doklady z viacerých úkonov ministerstva, najmä časť dokumentácie z fázy predkladania dokumentov a hodnotenia splnenia podmienok účasti záujemcov v tendri.

Ministerstvo financií SR tak mohlo dokončiť súťaž a rozhodnúť o víťazovi. Víťazom sa stala spoločnosť Hewlett-Packard Slovakia, s.r.o. Víťaz však bude musieť bojovať s tieňom podozrenia, ktorý visí nad týmto tendrom, pretože jedna firiem zúčastnená v tendri sa pokúsila podplatiť predsedu a členov výberovej komisie. Podnet ministerstva financií na úrad však nehovoril len o podozrení z pokusu manipulovať rozhodnutie niektorých členov výberovej komisie úplatkom, ale aj o tom, že jeden z účastníkov rokovacieho konania sa pred jeho zverejnením mal dostať prostredníctvom jeho subdodávateľa k informáciám, ktoré ho zvýhodnili v súťaži.

Vyhlásenie víťaza v tendri, v ktorom jeden z uchádzačov je podozrivý z korupcie, nie je v rozpore so zákonom, ale s morálkou určite áno. O víťazovi rozhodla komisia v nezmenenom zložení, v akom zasadala aj pri pokuse o úplatok. Kým sa vyšetrovatelia dopracujú k výsledku pokusu o uplácanie a ovplyvňovanie členov komisie, víťaz už bude pracovať na inštalácii štátnej pokladnice. Šanca očistiť tender poznačený korupciou bude v tom čase už nereálna.

Jednou z možností, ako by sa dalo vyhnúť politicky nepríjemnej situácii je, že by ministerka financií B. Schmögnerová tender zrušila. Avšak po vydaní protokolu Úradu pre verejné obstarávanie to môže urobiť len za cenu porušenia zákona. Keby sa však ministerka odhodlala k tomuto kroku, Úrad pre verejné obstarávanie jej v tom už paradoxne nemôže zabrániť. V najhoršom prípade uloží ministerstvu financií SR pokutu do výšky 1 milión korún. Peniaze sa cez Úrad pre verejné obstarávanie dostanú späť do štátneho rozpočtu. Výsledkom by však bolo dosiahnutie požadovaného cieľa za cenu porušenia zákona s hrozbou možných medzinárodných súdnych sporov s účastníkmi tendra.

Ukazuje sa, že každé rozhodnutie ministerstva financií bude svojím spôsobom zlé. Kým jedno odporuje zákonu, druhé protirečí morálke. B. Schmögnerová si bude musieť vybrať riešenie, ktoré si bude vedieť obhájiť politicky, aj za cenu určitých personálnych zmien. Čas na to má ešte do 24. októbra tohto roku, kedy má byť podľa vyjadrenia samotného ministerstva financií podpísaná zmluva o dodaní technológie a služieb na kľúč pre systém štátnej pokladnice. Ďalším dôležitým faktom je aj samotné financovanie tendra. Víťazom ponúkaná cena 1 229 580 978 Sk bude financovaná prostredníctvom programu Phare (160 mil. Sk) a zvyšná časť má byť prefinancovaná z prostriedkov tohtoročného a budúcoročného štátneho rozpočtu SR. Môžeme si len domyslieť, aká bude reakcia zo strany predstaviteľov EÚ, ktorá prostredníctvom Phare sčasti financuje tento tender, keď máme v živej pamäti ešte stále nedoriešenú kauzu „eurofondy“. Myslím si, že kauza „eurofondy“ dostatočne „zviditeľnila“ Slovensko, takže ďalšie takéto „úspešné“ zaobchádzanie s prostriedkami fondov Európskej únie by sme si už mohli odpustiť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS