ČLÁNOK


,

D. Hrbatý: Tenis je spravodlivý
6. decembra 2002

Prvá desiatka tenistov v historickom rebríčku podľa príjmov zarobila spolu 224 579 045 dolárov. Desať najúspešnejších tenistiek sa obohatilo na turnajoch o 150 454 248 dolárov. Možno pocit, že tenisti sú mimoriadne bohatí športovci, je oprávnený. Zďaleka však nie sú najbohatší – v porovnaní s golfistami, jazdcami F1, bejzbalistami, hokejistami v NHL, basketbalistami v NBA sú v podstate ,,chudobní“.

Vedú legendy

Historický rebríček zárobkov, v ktorom nie sú zarátané príjmy z reklám (u lepších hráčov dva až šesť miliónov dolárov ročne), vedú legendy. Pete Sampras ešte zarába, tento rok najviac víťazstvom na US Open. Dohromady vybojoval 43,280 milióna dolárov, čo je pri súčasnom kurze približne niečo vyše 1,8 miliardy korún. Jeho krajan Andre Agassi už výrazne zaostáva – v kariére zatiaľ zarobil ,,len“ 25,6 mil. USD. Ženský rebríček je podstatne vyrovnanejší. Vedie v ňom Agassiho manželka na materskej – Steffi Grafová – s 21,89 mil. USD pred Martinou Navrátilovou 20,47 mil. USD, na päty im šliape stále aktívne hrajúca Martina Hingisová s 18,31 mil. USD. Švajčiarke so slovensko-českými koreňmi pribudlo tento rok z turnajov na konto 1,46 milióna dolárov. Hoci mala najnevydarenejšiu sezónu od čias, ako je vo svetovej špičke, aj takýmto tempom je o dva-tri roky v čele. Ženský tenis eviduje 129 milionárok, medzi nimi päť Sloveniek, najvyššie, na 61. mieste je Karin Habšudová s 1,87 miliónmi dolárov. V mužskom tenise evidujú 94 hráčov, ktorí zarobili tri a viac miliónov dolárov. Zo slovenských hráčov je na tom najlepšie Karol Kučera, prináleží mu rovnako ako K. Habšudovej 61. pozícia a príjem vo výške 4 354 264 USD.

Hantuchová k milionárkam

Tohtoročnému rebríčku príjmov dominujú svetové jednotky – Austrálčan Lleyton Hewitt je bohatší o 4,619 milióna dolárov, pričom len v záverečnom turnaji sezóny Masters zarobil 1,4 mil. USD . Na porovnanie – po profesionalizácii tenisu roku 1969 sa ročný príjem najlepšieho na okruhu ATP Tour Roda Lavera vyšplhal na 124-tis. USD, čo je dnes suma pre víťaza trochu lepšie dotovaného turnaja.

Najlepší Slovák – Dominik Hrbatý – mal jednu zo slabších sezón, čo sa odrazilo nielen na rankingovom postavení (51. v rebríčku pre nasadzovanie), ale aj v príjmoch, ktoré v roku 2002 predstavovali niečo vyše 382-tisíc dolárov (v kariére 3 689 394 USD). Serena Williamsová je v tomto roku najviac zarábajúcou tenistkou, na konto jej pribudlo 3,93 mil., jej sestra Venus zarobila 2,58 milióna dolárov. V prvej desiatke je deväť hráčok, ktoré získali vyše milióna (u mužov v tomto roku rovnakú hranicu prekročilo 14 hráčov), medzi nimi na siedmej priečke ôsma hráčka sveta, slovenská jednotka Daniela Hantuchová s 1 188 379 USD (v kariére 1 440 675 USD).

Ešte stý hráč sveta, Austrálčan Philippoussis zbohatol o 215 637 USD (u žien Razzanová o112 812), dvestý Phau o 69 507 (Saekiová o 37 522), päťstý Bahrami o 9 795 (Palmeová o 5 225) a tisíci Olejniczak o 1 797 (Itová o 850).

Peniaze v tenise zatiaľ stále pribúdajú, pravda, dotácie sa pravidelne zvyšujú zväčša len na grandslamových turnajoch. Keď roku 1971 vznikla ženská profesionálna organizácia WTA Tour, ročná dotácia všetkých turnajov dosiahla 250-tisíc dolárov, dnes vyše 50 miliónov. Rozmenené na turnaje – pred 30 rokmi sa na najvyššie dotovanom turnaji žien rozdelilo 16-tisíc dolárov, turnaj Masters v tomto roku dosiahol dotáciu tri milióny dolárov.

Aj dnes sú turnaje rozdelené do kategórií – najnižšia v kategórii turnajov WTA Tour dosahuje dotáciu 110-tis. USD. Na US Open, najštedrejšom turnaji sveta, rozdali v roku 2002 mužom i ženám, v dvojhre i štvorhrách, 16 174 200 dolárov. Len víťazi dvojhier zinkasovali po 900-tisíc USD (Sampras pri svojom prvom titule vo Flushing Meadow vyhral 350-tisíc). Grandslamové turnaje si však môžu dovoliť rozdeľovať veľa a z roka na rok viac – sú vysoko ziskové. Aj najchudobnejší zo štvorky, Australian Open, zaznamenal v tomto roku zisk 92 miliónov dolárov. Nečudo, že odmeny hráčom vzrástli oproti vlaňajšku o 17,2 percenta na 8,25 milióna USD. Pritom ešte tri a pol mesiaca pred štartom turnaja nemal, po odstúpení dlhoročného partnera, automobilky Ford, hlavného sponzora. Najväčší podiel na zisku však patril, samozrejme, príjmom z predaja televíznych práv. Zápasy z Melbourne mohli sledovať diváci v 177 krajinách sveta! Pridávali aj ďalší – Roland Garros o 10,04 percenta na 12 234 850 eur, Wimbledon vyplatil na odmenách 8 825 320 libier, o 3,85 percenta viac ako vlani (8 497 360 libier).

Dotácie stúpajú

Finančná kríza, ktorá postihla napríklad európsky futbal, sa tenisu zatiaľ priveľmi nedotýka. Dotácie turnajov neklesajú, držia sa na jednej úrovni. Sem-tam z kolotoča nejaký turnaj vypadne, lebo nemá peniaze, ale vždy ho má kto nahradiť. Situácia na trhu sa mení podľa toho, v ktorej krajine tenis práve výkonnostne stagnuje a v ktorej prežíva rozmach.

V grandslamoch však dotácie pravidelne stúpajú. Majú prečo – obrat takého turnaja sa pohybuje na úrovni 100 až 120 miliónov dolárov. US Open je dokonca najväčšou športovou jednorazovou udalosťou v Spojených štátoch amerických a len mesto New York zarobí počas tých dvoch týždňov okolo pol miliardy dolárov. ,,Jediné, čo tenisti pocítili, sú zmluvy s firmami, ktoré hráčov obliekajú alebo im dodávajú výstroj,“ hovorí Dominik Hrbatý, momentálna slovenská mužská jednotka. ,,Už v nich nie je toľko peňazí a podpisuje ich menší počet tenistov.“ Náš hráč má výhodu – zmluvu podpísal skôr, ako by sa ho zmeny mohli dotknúť.

Peniaze sú pekná vec, ale podľa D. Hrbatého nedá sa hrať a myslieť na ne. „Ak idem na dvorec, hlavnou motiváciou je víťazstvo. Chcem vyhrať, poraziť každého bez ohľadu na to, koľko tisíc dolárov za to dostanem. Víťazstvo je ako droga. Všimnite si rekreačných tenistov. Niekedy sa hádajú pre jednu loptičku ako o život a možno hrajú o jedno pivo.“

Ohodnotenie v tenise považuje D. Hrbatý za veľmi spravodlivé. ,,Tenis je individuálny šport a záleží len a len na mne, koľko víťazstiev dosiahnem a koľko peňazí zarobím. Zároveň si musím dávať na seba veľký pozor. Ak ochoriem alebo sa zraním, príjmy mi klesnú na nulu. V kolektívnych športoch je to iné. Zmluva rieši aj „maródku“. A takí hokejisti v NHL majú zmluvný plat na sezónu a je v podstate jedno, koľko dajú gólov a koľko si pripíšu asistencií. Napokon, sú závislí aj od spoluhráčov, na ľade totiž nikdy nie je človek sám.“ A ešte – kým hokejista má plat a hradený plný servis, tenista si z príjmov hradí trénera, náklady na cestovanie, ubytovanie, maséra, loptičky a mnoho ďalších vecí.

Tenisti patria z hľadiska množstva zarobených peňazí k najvykričanejším športovcom. Stretáva sa D. Hrbatý často so závisťou okolia? ,,Áno, ale myslím si, že len u nás, na Slovensku. Predpokladám, že je to ešte pozostatok minulosti, keď ľudia vnímali tenis ako panský, buržoázny šport. Pritom mnohí iní športovci, vrátane slovenských hokejistov, majú niekoľkonásobne vyššie príjmy ako my.“

D. Hrbatý tvrdí, že žije skromne, ako keby ani nebol bohatý človek, a jediné, čo si dopraje a na čom nešetrí, je dobré jedlo. ,,Som tiež fanatik do domáceho kina, mám ho, ale nie špičkové. To si doprajem, až keď budem mať vlastný dom a v ňom izbu špeciálne vyhradenú domácemu kinu.“ Čo s peniazmi, rozhoduje on sám. ,,Nemám prehľad o každom dolári, napríklad o letenky a mnohé iné bežné výdavky sa stará otec alebo agentúra. Väčšie investície však idú cezo mňa. Dostávam informácie, nechám si poradiť, ale samotného ma zaujíma a sledujem, ako sa vyvíja trh s nehnuteľnosťami, čo sa deje na burzách, ako si vedú jednotlivé investičné fondy, ako stúpajú a klesajú indexy. Peniaze mám uložené všelijako. V každom niečo – aj v nehnuteľnostiach, aj na burze, aj na účte v banke.“

Čo po kariére, teší sa na to, že si peniaze bude užívať a hrať sa s ich investovaním? ,,Neviem, možno budem podnikať, ale len tak, z pasie. Skôr si však myslím, že aj keď už nebudem aktívny hráč, stále sa budem motať okolo tenisu.

Tenisti sa o budúcnosť neboja. Je to šport, ku ktorému, podobne ako napríklad ku golfu, majú podnikatelia a u nás aj politici blízko. Radi ho hrajú, radi sa naň pozerajú, radi sa na ňom ukazujú. A preto ho aj podporujú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS