Minuloročná cukrovarnícka kampaň na Slovensku prebiehala od prvej dekády septembra do druhej dekády decembra a cukrovarníci spracovali približne 1 170 000 ton cukrovej repy. Celkový objem vyrobeného cukru je 164 631 ton. Nižšie objemy dopestovanej cukrovej repy oproti očakávaniu boli kompenzované jej vyššou cukornatosťou. Prvý krát za posledných 30 rokov prekročila priemerná cukornatosť hranicu 16% digescie, čo predstavuje významný krok vpred v oblasti pestovania cukrovej repy. Vďaka dobrému jesennému počasiu bol zber úrody bezproblémový, čím sa znížili celkové očakávané straty.
Na cukrovarníckej kampani sa podieľalo 5 cukrovarov, ktoré sú v súčasnosti aktívne na Slovensku. Do výroby cukru boli zapojení kmeňoví zamestnanci cukrovarov spolu s brigádnikmi, celkovo približne 1 100 pracovníkov.
Ivan Kardoš, predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku: „S výsledkami cukrovarníckej kampane sme spokojní, aj keď sa nepotvrdili naše očakávania na základe osiatej plochy cukrovej repy z dôvodu nižších hektárových výnosov. Spoločnými silami sa musia pestovatelia a cukrovary na Slovensku zamerať na zvyšovanie efektívnosti v pestovaní a spracovaní cukrovej repy, aby sme dokázali konkurovať v prostredí Európskej únie. Cukrovary aj v tomto roku investovali nemalé finančné prostriedky na intenzifikáciu produkcie, vďaka čomu sa viac priblížili európskej úrovni.“
Na slovenskom trhu s cukrom však aj počas minulého roku pretrvávala netransparentná situácia. Medzi najväčšie problémy patril zvýšený dovoz cukru na Slovensko, vydávanie licencií na dovoz cukru v rozpore s ochrannými opatreniami a takmer nulová kontrola pohybu cukru dovezeného na aktívny zušľachťovací styk. Ďalším problémom sú Štátne hmotné rezervy, ktoré sa už dlhodobo správajú pri nákupoch a predajoch cukru neštandardne. Cukrovary musia cukor, ktorý z uvedených dôvodov neumiestnili na domácom trhu, vyvážať s veľkou stratou. Tým je priamo ovplyvnená výkupná cena cukrovej repy, ktorú vyplácajú domácim pestovateľom.