Nová stavebná sporiteľňa, ktorú založila Československá obchodná banka, a.s. (ČSOB), plánuje v strednodobom horizonte získať 20-percentný podiel na trhu stavebného sporenia na Slovensku. Novinárov o tom informoval riaditeľ projektu stavebného sporenia ČSOB Pavel Strnad.
Podľa jeho názoru tento trh v budúcnosti porastie a tak vznikne priestor aj pre činnosť ďalších sporiteľní. Sporiteľňa by v konkurenčnom boji chcela uspieť najmä produktovou politikou, ktorá klientom prinesie nové produkty, ktoré na Slovensku nie sú bežné. Ako príklad uviedol P. Strnad kombináciu stavebného sporenia a hypotekárneho úveru, ako aj kombinácie sporenia s inými bankovými produktmi. Hlavným stavebným prvkom sporiteľne by mala byť podľa neho kvalita, rýchlosť a pružnosť poskytovaných služieb. Malú veľkosť spoločnosti na počiatku činnosti pritom považuje za výhodu, pretože umožní pružnejšie rozhodovanie. Ako ďalej vyzdvihol jeden z členov projektového tímu stavebnej sporiteľne Vladimír Kožuch, sporiteľňa bude klásť dôraz na poradenstvo a nadpriemerne kvalifikovaný personál.
P. Strnad sa tiež vyjadril k novele zákona o stavebnom sporení, ktorá by mala znížiť súčasnú úroveň štátnej prémie z 30 na 25 %, keď by sa ušetrené prostriedky mali využiť na podporu hypotekárneho úverovania . Vyjadril pochopenie pre takúto politiku štátu, zároveň ju však v súčasnej situácii na Slovensku považuje za neefektívnu. Podľa jeho názoru sú náklady štátnej pokladnice pri hypotekárnom úvere v objeme 1 mil. Sk oproti typickému úveru zo stavebného sporenia 4-násobne vyššie. „Z dlhodobého hľadiska predpokladám, že táto zmena neprinesie očakávaný efekt v bytovej výstavbe,“ skonštatoval Strnad. Stavebné sporenie podľa neho aj po prípadnej novele zákona zostane naďalej najvýhodnejším úverovým produktom pre rozvoj bývania na Slovensku.
Podľa Miriam Hajduovej z oddelenia marketingu banky, ČSOB by mala už v tomto roku začať s predajom podielových listov otvorených podielových fondov belgickej finančnej skupiny KBC, ktorá je majoritným akcionárom banky. Malo by ísť o zmes fondov, ktoré sa budú odlišovať iným prístupom k riziku. Podľa M. Hajduovej by takto mali na Slovensko vstúpiť s predajom dvoch až troch fondov. Portfólio produktov ČSOB v budúcom roku pravdepodobne obohatia aj hypotekárne a spotrebné úvery. ČSOB plánuje tiež podobne ako Tatra banka, a.s. a Slovenská sporiteľňa, a.s. zaviesť na trh úverové karty. Dlhodobou stratégiou ČSOB je naďalej vstup na slovenský poistný trh.
ČSOB má doteraz na Slovensku 20 predajných miest. Do konca roka by ich počet mal stúpnuť o ďalších šesť v Komárne, Leviciach, Michalovciach, Zvolene, Bratislave a v Košiciach. V nasledujúcom roku by mala expanzia distribučných miest pokračovať a počet predajných miest mal vzrásť o 12 nových pobočiek.
ČSOB požiadala o udelenie licencie pre stavebnú sporiteľňu už v júni tohto roku. Predstavitelia banky predpokladajú, že Národná banka Slovenska pristúpi k jej udeleniu už v tomto roku. Hlavnými akcionármi ČSOB sú KBC so 71,24% a Európska banka pre obnovu a rozvoj so 7,47%.