ČLÁNOK




Čo sa stalo v odvetví. Stavebníctvo
7. januára 2002

Slovensko

· Spoločnosť Inžinierske stavby, a.s., Košice očakáva tento rok nárast stavebnej výroby oproti roku 2000 o zhruba 40 % na úroveň 2,1 mld. Sk. Vzrastie aj celkový objem tržieb spoločnosti, čo sa prejaví na hrubom zisku, ktorý by mal dosiahnuť úroveň 30,0 mil. Sk (cca 11% nárast oproti roku 2000). V roku 2001 výrazne stúpol podiel prác v zahraničí.

· Banské stavby, a.s., Prievidza ukončia rok so ziskom 38,5 mil. Sk. Spoločnosť zrealizovala v tomto roku 400 mil. Sk stavebných prác, pričom z tohto objemu predstavujú výkony v zahraničí 16,83 %. Na hospodárení spoločnosti sa pozitívne prejavilo zlepšenie finančnej disciplíny odberateľov. Rozhodujúcou stavbou firmy na Slovensku je výstavba diaľničného tunela Branisko.

· Vývoj stavebnej produkcie v decembri bol porovnateľný s novembrom. Najvýraznejšie poklesol objem prác na inžinierskych stavbách a nebytových budovách, k výraznému poklesu došlo najmä v podnikoch s počtom zamestnancov vyšším ako 200.

· V roku 2001 narástli tržby a poklesli bankroty. Priemerný objem výroby a tržieb zo stavebnej činnosti zaznamenal v roku 2001 mierny rast oproti predchádzajúcemu roku v bežných cenách o 10 až 20 % a v stálych cenách do 10 %.

Rok 2001 bol charakteristický pokračujúcim nízkym stavebným dopytom, konkurenčným bojom v subdodávateľských vzťahoch, prehlbujúcou sa regionálnou nerovnomernosťou, rozdielnymi stavebno-investičnými aktivitami podľa regiónov Slovenska a nízkomotivačnou stavebno-investičnou a projektovo-rozvojovou politikou vlády. Nesplnili sa nádeje podnikateľov na udržateľný rozvoj novej bytovej výstavby, ani systémové energetické programy zatepľovania doterajšieho bytového fondu alebo jeho systémovej obnovy a modernizácie. Firmy redukovali počet zamestnancov a špecializovali svoje služby na tie činnosti, ktoré boli schopné naplniť zákazkami. Pozitívom tejto ekonomickej situácie je podľa neho rast produktivity práce a tlak na rast dobrej organizácie a prípravy práce.

· Podľa vládneho programu sa malo v tomto roku vybudovať a odovzdať do užívania 15.500 bytov. Podľa štatistiky prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Františka Slávika za 10 mesiacov sa postavilo približne 7600 bytov. Obce i mestá sa začali viac angažovať aj vo výstavbe nájomných bytov. Ale aj v nájomných bytoch sa prejavuje strašiak neschopnosti splácať nájomné sociálne slabšími občanmi, a tak primátori a starostovia pristupujú k výstavbe nájomných bytov veľmi nedôverčivo.

· Stavebné spoločnosti plánujú v roku 2002 zvýšiť kvalitu stavebných prác, zabrániť prieniku zahraničných stavebných firiem na trh a presadiť domáce podnikateľské subjekty. Asociácia predpokladá nové investície v podobe zahraničných obchodných reťazcov, vo verejnom sektore (v oblasti školstva, zdravotníctva, ciest a komunikácií). V súkromnom sektore pôjde o výstavbu priemyselných parkov, prevádzok, výrobných a skladových hál.

Súvisiace záležitosti

· Spoločnosť Wienerberger Slovenské tehelne, s.r.o., Zlaté Moravce plánuje dosiahnuť v roku 2001 tržby v objeme 650 mil. Sk, čo predstavuje oproti minulému roku nárast o 8,5 %. V roku 2002 spoločnosť plánuje zvýšenie celkových tržieb približne o 5 %. Spoločnosť predpokladá na rok 2002 celkové investície do údržby a modernizácie technológie vo svojich závodoch v Zlatých Moravciach a Bolerázi v objeme približne 30 mil. Sk. Wienerberger bude v roku 2002 pokračovať s podporou projektov na výstavbu nájomných domov. Spoločnosť celkovo zaznamenala na Slovensku nárast výstavby nájomných bytových domov, na druhej strane výstavba rodinných domov celoštátne poklesla.

Európa / svet

· Na rozsah dopravných a komerčných stavieb, ktorých investorom je štát a zahraničné spoločnosti, reagovali v roku 2001 najväčšie české stavebné firmy vlastníckymi a štrukturálnymi zmenami. IPS Skanska vytvorila dcérske spoločnosti, nemecká firma Hochtief sa stala 100% vlastníkom VSB (Vodné stavby Bohemia), Strabag dokončil 11 mesiacov trvajúce zlučovanie s podnikmi Ilbau, SSŽ sa stala súčasťou nadnárodnej skupiny VINCI-Eurovia a reštrukturalizáciu dokončila aj skupina PSJ. Z celkového objemu 260 mld Kč stavebnej výroby v roku 2001 sa tak 30% skoncentrovalo do púhych 8 spoločností.Pokračovanie koncentrácie sa nepredpokladá.

· Rast stavebníctva sa v ČR v roku 2002 mierne spomalí. Ekonómovia predpokladajú rast cca 5%. Ekonomika Českej republiky je bezprostredne naviazaná na ekonomiku Nemecka, ktorá bude pravdepodobne až do r. 2010 dosahovať rast HDP pod priemerom krajín EÚ, čo bude mať negatívny vplyv na tento sektor.


Detailnejšie informácie

STAVEBNÍCTVO: Inžinierske stavby, a.s., Košice zvýšili produkciu

KOŠICE 22. decembra (SITA) – Spoločnosť Inžinierske stavby, a.s., Košice (IS) očakáva tento rok nárast stavebnej výroby oproti roku 2000 o zhruba 40 % na úroveň 2,1 mld. Sk. Vzrastie aj celkový objem tržieb spoločnosti, čo sa prejaví aj na hrubom zisku. Ten by mal dosiahnuť úroveň 30,0 mil. Sk, čo predstavuje približne 11% nárast oproti roku 2000. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci odboru marketingu IS Pavol Peško.Počet zamestnancov IS v priebehu roku 2001 kolísal v závislosti od sezóny a v priemere by mal byť 1750 pracovníkov, čo predstavuje nárast o 110 pracovníkov. Produktivita práce narastie medziročne o približne 17 % a priemerný zárobok pracovníkov by sa mal pohybovať vo výške 15. tis. Sk.V roku 2001 výrazne stúpol podiel prác v zahraničí. Ide o rozbeh a ukončenie prác na moste Štúrovo-Ostrihom a práce na cestnej sieti Ukrajiny. V zahraničí realizovali IS práce za 78,3 mil. Sk, čo sú necelé 4 % z celkového objemu stavebných prác v roku 2001. V investičnej oblasti sa najviac prostriedkov vložilo podobne ako v minulom roku do modernizácie výrobných zariadení a mechanizácie. Spoločnosť predpokladá, že v roku 2002 by mali dosiahnuť objemové ukazovatele produkcie ako aj počet zamestnancov podobné hodnoty ako v tomto roku.

STAVEBNÍCTVO: Wienerberger očakáva tržby v objeme 650 mil. Sk

Spoločnosť predpokladá na rok 2002 celkové investície do údržby a modernizácie technológie vo svojich závodoch v Zlatých Moravciach a Bolerázi v objeme približne 30 mil. Sk

BRATISLAVA 26. decembra (SITA) – Spoločnosť Wienerberger Slovenské tehelne, s.r.o., Zlaté Moravce plánuje dosiahnuť v tomto roku tržby v objeme 650 mil. Sk, čo predstavuje oproti minulému roku nárast o 8,5 %. V budúcom roku spoločnosť plánuje zvýšenie celkových tržieb približne o 5 %. Agentúru SITA o tom informoval Branislav Hudec z oddelenia marketingu firmy.

Wienerberger pozitívne hodnotí v tomto roku 50-percentnú štátnu dotáciu na výstavbu nájomných domov. „Najväčší ohlas sme zaznamenali v Trnavskom kraji,“ skonštatoval B. Hudec. Ako ďalej dodal, keďže štát v budúcom roku zvyšuje dotáciu z tohtoročných 15 400 Sk na meter štvorcový na 16 500 Sk na meter štvorcový, Wienerberger bude aj v roku 2002 pokračovať s podporou projektov na výstavbu nájomných domov.Wienerberger celkovo zaznamenal na Slovensku nárast výstavby nájomných bytových domov, na druhej strane výstavba rodinných domov celoštátne poklesla. Každý rok býva vystavaných 3 000 až 3 500 rodinných domov, v tomto roku však ich počet klesol o 15 až 20 %. „Tento stav zapríčinila celková ekonomická situácia a kúpyschopnosť obyvateľstva. Vyššia trieda už má domy postavené a stredná trieda v tomto roku zo strany štátu nebolo veľmi podporovaná,“ uviedol Hudec. V budúcom roku však spoločnosť očakáva lepšie podmienky práve pre drobných stavebníkov. Z murovacích materiálov zvýšila svoj podiel na slovenskom trhu tehla. V dopyte po stavebných materiáloch jednu tretinu obsadil Bratislavský kraj, najmenší dopyt sa zaznamenáva na východe Slovenska. Wienerberger predpokladá na rok 2002 celkové investície do údržby a modernizácie technológie vo svojich závodoch v Zlatých Moravciach a Bolerázi v objeme približne 30 mil. Sk.

Wienerberger Slovenské tehelne majú v súčasnosti 60-percentný podiel vo výrobe keramických murovacích materiálov a približne 40-percentný podiel v oblasti murovacích stavebných materiálov na Slovensku. Koncern Wienerberger na Slovensku zastupujú firmy Wienerberger Slovenské tehelne, Bramac strešné systémy, Tondach Slovensko a Semmelrock Stein+Design Dlažby.

STAVEBNÍCTVO: Banské stavby ukončia rok so ziskom 38,5 mil. Sk

BRATISLAVA 27. decembra (SITA) – Banské stavby, a.s., Prievidza plánujú v tomto roku dosiahnuť zisk pred zdanením v objeme 38,5 mil. Sk. Objem výkonov bude predstavovať ku koncu roka 520 mil. Sk, z toho stavebná výroba 400 mil. Sk. „Na hospodárení spoločnosti sa pozitívne prejavilo zlepšenie finančnej disciplíny odberateľov,“ uviedla pre agentúru SITA ekonomická riaditeľka spoločnosti Vladislava Herchelová. Spoločnosť zrealizovala v tomto roku 400 mil. Sk stavebných prác, pričom z tohto objemu predstavujú výkony v zahraničí 16,83 %. Najvýznamnejšími exportnými teritóriami sú Slovinsko s 10,38 %, Česká republika a Spojené arabské emiráty. Banské stavby v súčasnosti zamestnávajú 522 pracovníkov. Priemerná mesačná mzda dosahuje približne 14 tis. Sk. Firma prispieva aj na doplnkové dôchodkové pripoistenie. Rozhodujúcou stavbou firmy na Slovensku je výstavba diaľničného tunela Branisko. V tomto roku na tejto zákazke firma ukončila výstavbu vetracej šachty a pokračuje na výstavbe dopravno-vetracieho prepojenia a na úprave prieskumnej štôlne. V Bratislave spoločnosť pokračuje na rekonštrukciách vodovodných a kanalizačných sietí pre Vodárne a kanalizácie Bratislava a pre Západoslovenské vodárne a kanalizácie realizuje prívod vody v priemyslovom parku Záhorie a v Záhorskej Bystrici. Rovnaký sortiment tvoria zákazky pre obce Gajary, Ľubietová, Kuklov a Opatovce. BS sa špecializujú na stavebné práce v podzemí, výstavbu diaľničných tunelov, vodných privádzačov, výstavbu vodovodov, kanalizácií, kolektorov a bansko-stavebné práce. Do jej sortimentu patria aj špeciálne sanačné a injektážne technológie, výstavba čističiek odpadových vôd, ale aj stavby občianskej vybavenosti.

STAVEBNÍCTVO: Vývoj stavebnej produkcie porovnateľný s novembrom

BRATISLAVA 28. decembra (SITA) – Vývoj stavebnej produkcie po zohľadnení sezónnych vplyvov zaznamenal v decembri minimálne zmeny. Konjunkturálne saldo je oproti novembru vyššie o 1 percentuálny bod. Realizáciu stavebných prác do značnej miery ovplyvnila sezónnosť. K výraznému poklesu došlo najmä v podnikoch s počtom zamestnancov vyšším ako 200. Z hľadiska klasifikácie stavieb najvýraznejšie poklesol objem prác na inžinierskych stavbách a nebytových budovách. Vyplýva to z decembrových výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Úroveň celkového dopytu po stavebnej produkcii hodnotili respondenti o 10 bodov negatívnejšie ako pred mesiacom. Podiel podnikov, ktoré hodnotili celkový dopyt po stavebných prácach za nižší ako normálny,

sa zvýšil o osem bodov, čo predstavuje 56 % z celkového objemu stavebnej produkcie. Očakávaný vývoj zamestnanosti v prvých troch mesiacoch budúceho roka, vyplývajúci zo sezónne očistených údajov, signalizuje naďalej znižovanie stavu, avšak miernejším tempom. Sezónne neočistené údaje naznačujú, že 55 % podnikov počíta so znižovaním počtu zamestnancov, čo oproti novembru predstavuje

pokles o 2 body. Znižovanie sa najviac dotkne firiem s počtom zamestnancov vyšším ako 200. V dôsledku negatívnejšieho hodnotenia úrovne celkového dopytu poklesol indikátor dôvery v stavebníctve oproti ostatnému prieskumu o 3 percentuálne body.

STAVEBNÍCTVO: Uplynulý rok opäť nesplnil očakávania podnikateľov

BRATISLAVA 1. januára (SITA) – Uplynulý rok bol pre stavebné firmy, podobne ako rok 2000, obdobím pokračujúceho nízkeho stavebného dopytu a vyrovnávania sa súkromných vlastníkov stavebných firiem s ekonomickou nevyhnutnosťou udržať, resp. transformovať činnosť firiem, aby boli rentabilné. Nesplnili sa nádeje podnikateľov na udržateľný rozvoj novej bytovej výstavby, ani systémové energetické programy zatepľovania doterajšieho bytového fondu alebo jeho systémovej obnovy a modernizácie,“ konštatoval pre agentúru SITA prezident Asociácie súkromných stavebných podnikateľov Slovenska (ASSPS) Igor Tóth.

Ako ďalej uviedol, diaľničný program sa realizuje v nízkych finančných objemoch. Investor, ktorým je štát, však nemôže z hľadiska svojej ekonomickej sily vyčleniť väčšie objemy financií na zahraničné pôžičky. „Podnikatelia združení v ASSPS si myslia, že umiestnenie vlastných voľných zdrojov z privatizácie alebo prerozdelenie štátnych výdavkov z úspor na verejnej správe do diaľničného rozvoja by bol efektívnejší ako súčasná štruktúra štátneho rozpočtu,“ skonštatoval I. Tóth.

Začiatkom roku 2000 sa rozhodujúca väčšina stavebných kapacít nachádzala vo veľmi ťažkých podmienkach v ekonomickom prostredí nízkeho dopytu po stavebných prácach vo verejnom aj súkromnom sektore. V roku 1999 klesla stavebná výroba na Slovensku v priemere o približne 28 %, ale jednotlivé firmy zaznamenali pokles v tržbách aj viac ako 60 %. V minulom roku pokračoval konkurenčný boj v jednotlivých regiónoch, ako aj v subdodávateľských vzťahoch. „Stavebné firmy boli nútené z ekonomických dôvodov redukovať počet zamestnancov a špecializovať svoje služby na tie činnosti, ktoré boli schopné naplniť zákazkami,“ komentoval I. Tóth. Pozitívom tejto ekonomickej situácie je podľa neho rast produktivity práce a tlak na rast dobrej organizácie a prípravy práce.

STAVEBNÍCTVO: Odvetvie vlani s rastom tržieb a poklesom bankrotov

BRATISLAVA 2. januára (SITA) – Priemerný objem výroby a tržieb zo stavebnej činnosti zaznamenal v roku 2001 mierny rast oproti predchádzajúcemu roku v bežných cenách o 10 až 20 % a v stálych cenách do 10 %. „Počas minulého roka sa na slovenskom stavebnom trhu vyskytli bankroty stavebných firiem, ale v menšom počte ako v rokoch 1999 a 2000,“ uviedol pre agentúru SITA prezident Asociácie súkromných stavebných podnikateľov Slovenska (ASSPS) Igor Tóth. Ako ďalej dodal, úvery stavebným firmám nie sú všeobecne dostupné a prehlbovanie straty z minulých rokov nie je ekonomicky únosné a vedie k bankrotom. Hospodárenie firiem združených v ASSPS vlani ovplyvnil pokračujúci nízky dopyt po stavebných prácach a dodávkach a tiež aj nerovnováha v dopyte a ponuke stavebných prác na Slovensku. Prehlbujúca sa regionálna nerovnomernosť a rozdielne stavebné investičné aktivity podľa regiónov Slovenska vedú podľa Tótha k znižovaniu investícií od západu na východ krajiny. Na minuloročné podnikanie firiem negatívne vplývala podľa ASSPS aj pokračujúca nízkomotivačná stavebno-investičná a projektovo-rozvojová politika vlády. Stavebníci pritom v praxi zaznamenávajú nezáujem o bytovú výstavbu v rámci programov výstavby nájomných bytov a podporných fondov Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). Ďalšími negatívnymi znakmi, ktoré prispievali k hospodáreniu firiem, boli menšie aktivity a objednávky v oblasti obnovy starého bytového fondu a programov zatepľovania a neprofesionálny postup obstarávateľov v spracovávaní súťažných podkladov a vyhodnocovania verejných súťaží v investičnej výstavbe. Vlani podľa asociácie pokračoval mierny záujem zahraničných investorov o investície na Slovensku, hlavne v oblasti obchodných reťazcov. Avšak zahraničná konkurencia v generálnych dodávkach väčších stavieb a postupné vytláčanie slovenských stavebných subjektov vedie k znižovaniu zisku slovenských firiem.

„V roku 2002 plánujeme zvyšovať kvalitu stavebných prác, zabrániť prieniku zahraničných stavebných firiem na trh a presadiť domáce podnikateľské subjekty,“ skonštatoval Tóth. V tomto roku asociácia predpokladá nové investície v podobe zahraničných obchodných reťazcov ako sú Tesco, Pollus 2. a 3. etapa, Baumax, Akvaparky a podobne. Vo verejnom sektore predpokladá investície v oblasti školstva, zdravotníctva, ciest a komunikácií. Naopak, v súkromnom sektore pôjde o výstavbu priemyselných parkov, prevádzok, výrobných a skladových hál. Z individuálnych hypotekárnych zdrojov financovania sa bude realizovať bytová výstavba a zo zdrojov stavebného sporenia obnova a modernizácia bytového fondu. Zo zdrojov ŠFRB sa prefinancujú zatepľovacie systémy, rekonštrukcie kotolní a obnova bytových domov. Inžinierske stavby Košice sa budú podieľať na stavbe diaľnic, tunelov a na realizácii stavby most Košická v Bratislave.

Počet zamestnancov sa v rámci ASSPS nezvýšil, pravdepodobne zaznamenal mierny pokles. Priemerná mzda nominálne vzrástla u väčšiny firiem. „V roku 2002 očakávame tiež mierne zvyšovanie reálnych miezd pri pokračovaní rastového trendu stavebných investícií, no pri zachovaní súčasného počtu zamestnancov,“ skonštatoval Tóth. „Závisí to od predpokladu, že sa podarí udržať slovenské stavebné firmy ako generálnych dodávateľov stavieb a zadrží sa očakávaný nástup zahraničných stavebných a kapitálovo silných firiem,“ uzavrel Tóth.

V podmienkach ASSPS pokračoval v roku 2001 dlhoročný trend znižovania objemu stavebnej výroby v zahraničí. Konkurencieschopnosť slovenských podkapitalizovaných stavebných firiem podľa asociácie permanentne klesá, výnimkou je niekoľko úspešných firiem.

Slovenské stavebníctvo napriek vyhláseniam rôznych politikov z úvodu roka je v súčasnosti doslova na dne. Nárast produkcie bude v tomto roku prakticky nulový. Pritom priam katastrofálna situácia je vo výstavbe bytov. Dátum : 28. 12. 2001

Podľa vládneho programu sa malo v tomto roku vybudovať a odovzdať do užívania 15.500 bytov. Aká je skutočnosť teraz, niekoľko dní pred koncom roka? Podľa štatistiky prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Františka Slávika za 10 mesiacov sa postavilo približne 7600 bytov. Ak aj vezmeme do úvahy, že v novembri a v decembri by sa mohlo odovzdať do užívania ešte 1500 až 2000 bytov, bude výpadok vo výstavbe bytov enormný a môže dosiahnuť 5- až 6000 bytov. Situácia je pritom veľmi nejasná aj na budúci rok, v ktorom by sa malo postaviť až 18.000 bytov. Triezve prepočty stavbárov však naznačujú, že budúci rok bude situácia ešte horšia, a tak je predpoklad, že za toto volebné obdobie sa nepostaví približne 14.000 bytov. Aj z týchto čísel vidieť, že vláda nie je schopná splniť v stavebníctve a konkrétne vo výstavbe bytovej výstavbe svoj volebný sľub, ktorý sa takto stáva iba rozprávkou pre voličov. Štát aj banky vytvorili pre občanov, ktorí si chcú zadovážiť byt, vcelku dobré podmienky z hľadiska finančného zabezpečenia. Čo však opäť vláda neplní a určite ani nesplní, je ďalší volebný sľub o zvýšení platov o 100%. V dennej realite to znamená, že hoci občan má možnosť získať hypotekárny úver, využiť stavebné sporenie a môže využiť aj Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), na druhej strane väčšinou nemá čím garantovať napríklad hypotéku a navyše pri súčasnom vývoji kúpyschopnosti, stagnácie reálnych miezd a zvyšujúcich sa nákladov na bývanie a živobytie nemá šancu splácať prípadné pôžičky a ešte prevádzkovať byt a rodinu. Takže tu je zrejme kameň úrazu, prečo sa v

tomto roku postavilo menej bytov. Obce i mestá sa začali viac angažovať aj vo výstavbe nájomných bytov, ktorých efekt by sa mal prejaviť až o niekoľko rokov. Aj v nájomných bytoch sa prejavuje strašiak neschopnosti splácať nájomné sociálne slabšími občanmi, a tak primátori a starostovia miest a obcí pristupujú k výstavbe nájomných bytov veľmi nedôverčivo. Preto treba privítať snahu ministra Istvána Harnu a vlády SR, ktorá v uplynulých dňoch schválila nariadenie, ktorým sa zvyšuje hranica finančnej podpory poskytovanej zo ŠFRB. Pre občanov nad 35 rokov sa limit úveru zvyšuje dojnásobne, z 350.000 na 700.000 Sk, pričom zostáva lehota splatnosti úveru 20 rokov a nemení sa ani výška úrokovej sadzby 4,4%. Pre občanov do 35 rokov sa limit výšky úveru zvyšuje zo 600.000 na 700.000. V tomto prípade zostáva nezmenená lehota splatnosti 30 rokov a výška úrokovej sadzby 3,6%. Úprava limitov sa navrhuje aj pri ostaných účelových pôžičkách

približne o 16%, pretože treba zohľadňovať aj ustavičný rast cien stavebných prác a materiálov. Verme, že najmä mladým rodinám pomôže aj spomínané opatrenie, aby si v budúcich rokoch mohli zabezpečiť primerané bývanie.

Rast stavebníctva v ČR sa v roku 2002 mierne spomalí. Kým v r. 2001 firmy s vyše 20 zamestnancami „prestavali“ 260 mld Kč, v r. 2002 to bude „len“ o 10 mld Kč viac. Titul : HOSPODÁŘSKÉ NOVINY Dátum : 27. 12. 2001

Vyplýva to z informácií Zväzu podnikateľov v stavebníctve. Ekonómovia tak na rok 2002 predpovedajú zhruba 5% rast v sektore. „Počet vydaných stavebných povolení pred koncom r. 2001, záujem zahraničných investorov i objem pripravovaných stavieb dávajú reálny predpoklad, že situácia by sa nemala príliš zhoršiť,“ tvrdí generálny riaditeľ zväzu Miloslav Mašek. Na celú českú ekonomiku však bude v r. 2002 pôsobiť súčasný pokles výkonnosti svetovej i európskej ekonomiky. Podľa Maška je pre ČR najmenej priaznivá prognóza, že najväčší obchodný partner Nemecko, na ktorého je domáca ekonomika bezprostredne naviazaná, bude pravdepodobne až do r. 2010 dosahovať rast HDP pod priemerom krajín EÚ. „Ak sa vyplní prognóza o obnovení rastu svetovej a európskej ekonomiky už v 2. polroku 2002, mohlo by české stavebníctvo preplávať týmto úskalím bez väčších problémov,“ povedal Mašek. Zároveň však upozornil, že pokiaľ by sa rast v Európe neobnovil, nastala ďalšia stagnácia, či dokonca recesia, prejavilo by sa to pravdepodobne už v závere r. 2002 a úplne

potom v r. 2003. Menšie oživenie sektora v r. 2002 spôsobí aj vysoká porovnávacia základňa. V prvých 10 mesiacoch vzrástla produkcia o 12,4%. „Po raste investičnej výstavby v r. 2000 o 4% je možné očakávať, že za r. 2001 vzrastie zhruba o trikrát toľko,“ dodal Mašek.“

Na rozsah dopravných a komerčných stavieb, ktorých investorom je štát a zahraničné spoločnosti, reagovali v roku 2001 najväčšie české stavebné firmy vlastníckymi a štrukturálnymi zmenami. Titul : HOSPODÁŘSKÉ NOVINY/PT Dátum : 2. 1. 2002

IPS Skanska vytvorila dcérske spoločnosti špecializované na správu nehnuteľností a development, nemecká firma Hochtief sa stala 100% vlastníkom VSB (Vodné stavby Bohemia), Strabag dokončil 11 mesiacov trvajúce zlučovanie s podnikmi Ilbau, skupina SSŽ sa stala súčasťou nadnárodnej skupiny VINCI-Eurovia a reštrukturalizáciu dokončila aj skupina PSJ. Z celkového objemu 260 mld Kč stavebnej výroby v roku 2001 sa tak 30% skoncentrovalo do púhych 8 spoločností, o zostávajúcu časť sa delí 2000 firiem. Pokračovanie koncentrácie sa nepredpokladá. Firmy čakajú, ako sa dokončená reštrukturalizácia prejaví vo výsledkoch za rok 2002. Veľké stavby potiahnu stavebníctvo aj v roku 2002. Bude začatá výstavba automobilky v Kolíne, pokračujú práce na pražskom metre, železničnom koridore a na obchvate Brna. Na výstavbu diaľnic a ciest sa v roku 2002 počíta so sumou 23,6 mld Kč.

Pripravil: Linda Drábová, P67 value, člen skupiny Penta Holding. Spracovane zo zdrojov agentúry SITA, týždenníka TREND, služby TRIAS a interných databáz.

Táto publikácia bola pripravená tímom spoločnosti P67 Value, členom skupiny PENTA HODLDING. Publikácia nie je určená ako ponuka na predaj alebo nákup akéhokoľvek finančného nástroja. Napriek tomu, že spoločnosť P67 Value venovala odpovedajúcu a uvážlivú starostlivosť výberu faktov a ich zdrojov použitých v tejto publikácii, nepreberá na seba záväzok úplnosti a kompletnosti týchto faktov. Informácie obsiahnuté v tejto publikácii môžu byť menené bez predchádzajúceho upozornenia. Predstavitelia alebo zamestnanci P67 Value, môžu, v rámci zákonných noriem, participovať alebo mať iné záujmy v transakciách alebo nástrojoch vrátane derivátov, ktoré priamo alebo nepriamo sa dotýkajú témy tejto publikácie.

Ani predstavitelia, ani zamestnanci spoločnosti P67 Value nepreberajú na seba záväzky vyplývajúce z priamych alebo nepriamych strát spôsobených využitím informácií obsiahnutých v tejto publikácii. Investičné možnosti pojednávané v tejto publikácii môžu obsahovať signifikantné riziko, nemusia byť k dispozícií vo všetkých legislatívnych systémoch, môžu byť nelikvidné a nevhodné pre niektorých investorov. Hodnota investície, alebo výnos z nej, môže podliehať zmene úrokovej sadzby, menového kurzu alebo iných činiteľov v ekonomike. Minulá výkonnosť investície nie je indikátorom budúceho vývoja jej hodnoty.

Obsah tejto publikácie podlieha ochrane autorským zákonom. Žiadna jeho časť, text, graf alebo tabuľka nesmie byť reprodukovaná, distribuovaná alebo publikovaná bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti P67 Value. Všetky práva vyhradené.

Ďalšie informácie spoločnosť P67 Value poskytne na vyžiadanie.

Bratislava
P67 Value, member of PENTA HOLDING
Krížková 9
811 04 BRATISLAVA
SLOVAKIA
Tel:+421-2-577 88 400
Fax: +421-2-577 88 401
e-mail: p67value@p67value.skl: p67value@p67value.sk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS