ČLÁNOK




Čo sa stalo v odvetví – Energetika
10. decembra 2001

Energetika na Slovensku

– 13. decembra sa bude konať mimoriadne valné zhromaždenie SE, a.s. , na ktorom sa bude rozhodovať o rozdelení elektrárni a o emisii dlhopisov so štátnou zárukou.

– Predbežný záujem o minoritný podiel v Západoslovenskej energetike (ZSE) prejavilo 16 spoločností. V Stredoslovenskej energetike (SSE) to bolo 14 a vo Východoslovenskej energetike (VSE) 12 renomovaných zahraničných investorov.

– 4.12. sa v Žiline začal súd pre 30 mil. zmenku Stredoslovenských energetických závodov. Z pokusu o podvod je obvinený súkromný podnikateľ Jozef M.

– Víťazom tendra o trinásť čerpacích staníc Transpetrolu sa stala s. r. o. OMV Slovensko. Spoločnosť OMV tak zvíťazila nad Slovnaftom. Podiel OMV na trhu čerpacích staníc v SR sa zvýši na 10 %. Napriek neúspechu v tendri zostáva pred druhým OMV, na prvom mieste Slovnaft, ktorý prevádzkuje 316 staníc v sieti Slovnaft – Benzinol.

– Slovnaft a Yukos predožili nové ponuky na kúpu podielu v Transpetrole.

– Transpetrol predá akcie VSŽ do ukončenia svojho predaja.

– Doplnené ponuky do tendra na výber privatizačného poradcu tzv. nových elektrární predložilo do stanoveného termínu sedem spoločností.

– V prípade, že by predajné ceny plynu v SR mali pokrývať oprávnené náklady a.s. SPP a primeraný zisk, museli by sa podľa SPP oproti súčasnému stavu zvýšiť v priemere asi o 65%.

– Previerka bohunickej JE sa uskutoční budúci rok. Z technického hľadiska môže elektráreň fungovať bez problémov ďalších 15 rokov a ročne vytvorí zisk 4 mld. Sk

Energetika v Čechách

– Česká a rakúska strana ukončili 29.11. v Bruseli ročný spor o temelínsku jadrovú elektráreň.

– Uchádzači o Unipetrol – nadnárodný koncern IOC, maďarské firmy MOL, TVK, rakúsky OMV a britský Rotch Energy – vedú rokovania s českou firmou Agrofert o možnosti vytvorenia aliance . Definitívne ponuky je nutné predložiť do 10.12.2001

Energetika vo svete

– Zástupcovia ruských ropných podnikov sa na rokovaní s premiérom Michailom Kasjanovom dohodli na znížení exportu ropy o 150 tis. barelov denne od 1. januára 2002.

– Haider hrozí odchodom z vlády kvôli Temelínu.

– Rozsah nelegálneho odberu elektrickej energie prevyšuje v Maďarsku normálne proporcie, keď sa každoročne v krajine ukradne elektrická energia za 25 mld. HUF.

– Electricité de France rokuje o možnej kúpe európskej divízie spoločnosti Enron.

– Enron zažaloval firmu Dynegy Inc za to, že na poslednú chvíľu odstúpila od dohody o fúzii, ktorá ho mala zachrániť, pričom žiada od Dynegy kompenzáciu 10 mld. USD.

– Až 34 % elektrickej energie vyrobenej v Európskej únii pochádza z atómových elektrární. Aj väčšina kandidátskych krajín je však v rôznom rozsahu závislá predovšetkým od výroby elektrickej energie v atómových elektrárňach.

– Spoločnosť NRG Energy Inc sa dohodla so skupinou FirstEnergy Corp o odkúpení jej elektrárenských aktív v hodnote 1,5 mld. USD.

– Rakúsko s platnosťou od 1.12. zakazuje dovoz elektrickej energie z 15 krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. Zákaz sa okrem iných týka aj SR, ČR, Maďarska a Slovinska.

Vybrané detailnejšie informácie:

Energetika na Slovensku

– O rozdelení elektrární

Rozdelenie a. s. Slovenské elektrárne (SE) a emisia dlhopisov so štátnou zárukou v sume 2,9 mld. Sk sú na programe mimoriadneho valného zhromaždenia zvolaného na 13. decembra. Informovala o tom hovorkyňa SE Alena Melichárková. Malo by podľa zámerov vlády rozhodnúť o odčlenení a osamostatnení a. s. Tepelná energetika Košice (TEKO) a a. s. Slovenská elektroenergetická prenosová sústava zo SE. Spoločnosť by sa mala rozdeliť k k 1. januáru 2002. Pred zápisom do obchodného registra by sa mali ešte založiť spoločnosti a mali by sa tiež stretnúť predstavenstvá nových akcioviek.

Bratislava (TASR)

– O ZSE 16, o SSE 14 a o VSE 12 predbežných záujemcov

BRATISLAVA 30. novembra (SITA) – Predbežný záujem o minoritný podiel v Západoslovenskej energetike (ZSE) prejavilo 16 spoločností. V Stredoslovenskej energetike (SSE) to bolo 14 a vo Východoslovenskej energetike (VSE) 12 renomovaných zahraničných investorov. Termín predloženia nezáväzných ponúk je stanovený na prelom januára a februára 2002. Po podpise zmluvy o dôvernosti budú jednotliví investori prizvaní k prevzatiu informačných memoránd. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministra hospodárstva Peter Chalmovský. Záujem o podiely vo všetkých troch slovenských regionálnych distribútoroch elektrickej energie doteraz potvrdili česká firma ČEZ, nemecká firma RWE Plus a belgická firma Electrabel. Ďalšia nemecká firma, Energie Baden-Württemberg AG, sa chce uchádzať o Západoslovenskú energetiku. Medzi záujemcami o jednotlivé distribučné spoločnosti by mohli podľa odborníkov figurovať aj Electricité de France, taliansky Enel, nemecký E.ON, španielske firmy Endesa, Iberdrola, Union Fenosa, rakúska Energie Allianz a americká AES Corp. Záujemcovia o 49-percentný podiel v ZSE, SSE a VSE mali vyjadrenia záujmu predložiť jednotlivým privatizačným poradcom do stredajšieho poludnia. Do 7. decembra majú záujemcovia šancu vyzdvihnúť si informačné memorandum.

– Čerpacie stanice Transpetrolu vo farbách OMV

Víťazom tendra o trinásť čerpacích staníc Transpetrolu sa stala s. r. o. OMV Slovensko, ktorá predložila najvýhodnejšiu ponuku. Spoločnosť OMV tak zvíťazila nad a. s. Slovnaft. Ako informoval generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz, v pondelok o tom rozhodlo na návrh Transpetrolu Ministerstvo hospodárstva (MH) SR ako majoritný akcionár v spoločnosti. Podpis kúpnej zmluvy a ukončenie celej transakcie predaja 100 % akcií Transpetrol Tradingu, ktorý čerpacie stanice spravuje, očakáva vedenie Transpetrolu do konca tohto roka. Riaditeľ OMV Slovensko Peter Roth považuje rozhodnutie MH za úspech. „Dôležitosť tendra pre OMV dokazovala skutočnosť, že sme pred mesiacom prijali výzvu na doplnenie ponuky,“ uviedol. Slovnaft sa k výsledkom tendra zatiaľ nevyjadril. Podiel OMV na trhu čerpacích staníc v SR sa zvýši na 10 %. Doteraz spoločnosť spravovala 61 z 743 čerpacích staníc evidovaných Slovenskou asociáciou petrolejárskeho priemyslu a obchodu. Na ich vybudovanie investoval v priebehu posledných desiatich rokov 2,332 mld. Sk. Napriek neúspechu v tendri zostáva pred druhým OMV na prvom mieste Slovnaft, ktorý prevádzkuje 316 staníc v sieti Slovnaft – Benzinol.

Bratislava (TASR)

– Komisia ešte nerozhodla o predaji 49 % akcií Transpetrolu.

BRATISLAVA 7. decembra (SITA) – Komisia pre privatizáciu spoločnosti Transpetrol, a.s., Bratislava vo štvrtok nerozhodla o víťazovi tendra na kúpu 49 % akcií Transpetrolu. Obaja záujemcovia o privatizovaný podiel spoločnosti Transpetrol predložili svoje pozmenené ponuky do štvrtka 17:00 hod. K vyhodnoteniu ponúk sa komisia stretne opäť v piatok o 15.00 hod. v sídle Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR. „Ponuky sa stali predmetom posudzovania komisie, ktorá ich v spolupráci s finančným a právnym poradcom ešte podrobne zanalyzuje,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.

Predloženie záväzných ponúk potvrdili ruská spoločnosť Yukos a slovenský Slovnaft. Obe spoločnosti na podnet ministerky privatizácie Márie Machovej prehodnotili svoje ponuky, pričom ministerka po odporúčaní privatizačnej komisie poukázala najmä na prehodnotenie kúpnej ceny. Predaj 49-percentného podielu poločnosti chce slovenská vláda uzavrieť do konca tohto roka.

– Doplnených ponúk na poradcu pri predaji SE je len sedem.

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Doplnené ponuky do tendra na výber privatizačného poradcu tzv. nových elektrární predložilo do stanoveného termínu sedem spoločností. Agentúru SITA o tom informoval tajomník výberovej komisie Bohuslav Brenza. Pôvodne do tendra predložilo ponuky osem spoločností, komisia však všetky požiadala, aby svoje ponuky doplnili. Keďže ôsma spoločnosť doplnenú ponuku nepredložila, o jej pokračovaní respektíve nepokračovaní v súťaži rozhodne výberová komisia. Komisia by zároveň mala na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa koná v piatok 7. decembra, rozhodnúť aj o víťazovi tendra.

Informačné memorandum k súťaži, ktorú Fond národného majetku (FNM) vypísal 26. októbra, si pôvodne prevzalo 19 spoločností. Účastník tendra musí preukázať, že objem jeho tržieb alebo tržieb skupiny, ktorej je členom, dosiahol v posledných piatich rokoch viac ako 250 mil. USD. Zároveň záujemca musí čestne prehlásiť, že sa proti nemu nevedie žiadne konkurzné alebo vyrovnávacie konanie a predložiť vyhlásenie, že nejde o konflikt záujmov. Záujemca by mal tiež predložiť minimálne päť medzinárodných referencií vzťahujúcich sa na oblasť fúzií a akvizícií v energetickom sektore, kde pôsobil ako samostatný manažér transakcie alebo ako člen skupiny. Skupina je v prípade tohto tendra definovaná ako subjekty vzájomne prepojené investíciou do majetku, ktorá presahuje 50 % registrovaného imania. Účastník tendra musí mať tiež povolenie obchodovať na trhu cenných papierov na Slovensku a na jednom z trhov v nasledovných krajinách – Veľká Británia, Nemecko alebo USA. Takzvané nové elektrárne by mali vzniknúť zo súčasných Slovenských elektrární (SE). Úlohou poradcu bude koordinovať privatizáciu maximálne 44,79 % nových elektrární. Mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) SE, ktoré by malo rozhodnúť o ich rozdelení, by sa malo konať 13. decembra. Slovenské elektrárne, a.s., Bratislava (SE) ukončili tri štvrťroky tohto roku so ziskom pred zdanením 2,992 mld. Sk. Najvyšší podiel na výsledku hospodárenia mal predaj podielu SE na akciách Globtelu, ktorý priniesol 2,338 mld. Sk a mal 96-percentný podiel na celkovom zisku. Výnosy elektrární dosiahli v uvedenom období 44,599 mld. Sk, náklady predstavovali 42,176 mld. Tržby elektrární z vlastného predaja boli za sledované obdobie 30,788 mld. Sk, čo znamená mierne medziročné zníženie o necelé tri percentá. Elektrárne vyrobili za deväť mesiacov elektrickú energiu v objeme 19,556 terawatthodín.

– Previerka bohunickej JE sa uskutoční budúci rok.

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Budúci rok sa uskutoční partnerská previerka jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Rozhodlo o tom Moskovské centrum Svetovej asociácie prevádzkovateľov jadrových elektrární (MC WANO) na svojom Bienále v Bratislave. Podľa záväzku Národnej rady SR by dva bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach mali odstaviť v rokoch 2006 až 2008. Európska komisia vyčlenila na kompenzáciu nákladov spojených s odstavením oboch blokov v prepočte približne 6,45 mld. Sk. Prostriedky pochádzajú zo zdrojov fondu Phare, každé dva roky podpíše Slovensko finančné memorandá na 20 mil. EUR.

Členom WANO je každá organizácia, ktorá prevádzkuje JE produkujúcu elektrickú energiu. Asociácia má štyri centrá, pričom jej moskovské centrum združuje 28 elektrární v 13 štátoch sveta. WANO je nezisková organizácia, ktorej cieľom je zvyšovanie efektivity, spoľahlivosti a bezpečnosti pri prevádzkovaná jadrových elektrární.

Energetika v Čechách

– Česká a rakúska strana ukončili 29.11. v Bruseli ročný spor o temelínsku jadrovú elektráreň.

Premiérovi Zemanovi a kancelárovi Schüsselovi sa podarilo vyriešiť všetkých 29 sporných otázok ohľadom jej bezpečnosti a dopadov na životné prostredie.

Protokol o vzájomnej dohode medzi Prahou a Viedňou by sa mohol podľa komisára pripojiť k budúcej zmluve o pristúpení ČR k EÚ.

HOSPODÁŘSKÉ NOVINY

Energetika vo svete

– Rusko zníži vývoz ropy

Zástupcovia ruských ropných podnikov sa na včerajšom rokovaní s premiérom Michailom Kasjanovom dohodli na znížení exportu ropy o 150 tis. barelov denne od 1. januára 2002. Rusko tým reaguje na požiadavku Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby sa pridalo k ich avizovanému zníženiu dodávok ropy na svetové trhy s cieľom stabilizovať prudko klesajúce ceny ropy. „Vzhľadom na súčasnú situáciu dospeli ruské podniky k záveru, že je možné vykonať hlbšiu redukciu v oblasti exportu ropy, ktorá dosiahne od 1. januára 2002 úroveň 150 tis. barelov denne,“ informoval po skončení rokovania vládny hovorca. Dosiahnutú dohodu možno považovať za významný pokrok, keďže Rusko doteraz navrhovalo redukciu len o 50 tis. barelov denne. Túto úroveň však OPEC považovala za nedostatočnú vzhľadom na silnú exportnú pozíciu Ruska na svetových trhoch. Naopak, ropný kartel požadoval dohodu medzi významnými exportérmi ropy, ktorí nie sú jeho členmi, o redukcii dodávok ropy na svetové trhy o 500 tis. barelov denne. Nórsko je ochotné znížiť export o 100 tis. až 200 tis. barelov denne, predpokladá sa však, že jeho ústupok nebude vyšší ako ten, ktorý prijme Rusko. Mexiko je ochotné znížiť export o 100 tis. barelov denne a Omán o 40 tis. Svoje vyjadrenie by ešte mala prezentovať Angola.Členovia OPEC sa dohodli na svojom rokovaní pred necelým mesiacom na znížení exportu ropy o 1,5 mil. barelov denne od 1. januára 2002. Platnosť tejto dohody však podmienili dodatočným znížením dodávok ropy o 500 tis. barelov denne ostatnými producentmi, ktorí nie sú členmi OPEC.

Moskva (TASR)

– Haider hrozí odchodom z vlády kvôli Temelínu

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Bývalý predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Jörg Haider hrozí, že znefunkční rakúsku vládu kvôli Temelínu. Haider povedal, že koaličné vládne strany musia dospieť k dohode o problematickej jadrovej elektrárni ruského typu v ČR. Na tlačovej konferencii v hlavnom meste Korutánska

Klagenfurte povedal, že v tejto otázke je potrebná dohoda medzi koaličnými stranami rakúskej vlády.

Haider, ktorý je stále hlavným politickým vodcom FPÖ dodal, že ak sa koaliční partneri nedohodnú, koalícia nemôže ďalej existovať a ak z vlády odídu ministri za FPÖ, ktorých je polovica, kancelár Wolfgang Schüssel nebude môcť reprezentovať Rakúsko navonok. Minulý týždeň sa Wolfgang Schüssel a český premiér Miloš Zeman po maratóne rokovaní v Bruseli dohodli o Temelíne. Česká strana súhlasila s dodatočnými bezpečnostnými opatreniami jadrovej elektrárne, ktorá leží 60 km od rakúskych hraníc. ČR dúfa, že za to bude môcť predbežne uzavrieť kapitolu Energetika. FPÖ však trvá na svojom pláne zorganizovať v januári petíciu o Temelíne a tvrdí, že získa milión podpisov. Schüssel s tým však nesúhlasí

– V Maďarsku prekvitá nelegálny odber elektriny

BUDAPEŠŤ 5. decembra (SITA, Reuters) – Rozsah nelegálneho odberu elektrickej energie prevyšuje v Maďarsku normálne proporcie, keď sa každoročne v krajine ukradne elektrická energia za 25 mld. HUF. Napísali to maďarské noviny Nepszabadsag s odvolaním sa na distribučné firmy. Nelegálne odoberanie elektriny v Budapešti a okolí predstavuje napríklad pre lokálnu energetickú firmu Elmu Rt ušlé tržby v objeme 10 mld. HUF. Uviedol to sekretár Maďarskej asociácie distribútorov elektriny Norbert Boross. Táto strata na výnosoch sa rovná nákladom na osvetlenie hlavného mesta počas troch rokov. Zlodeji využívajú prístroje, ktoré môžu zastaviť alebo obísť meracie zariadenia. Podľa denníka Nepszabadsag sú najväčšími zlodejmi elektriny pizzerie, reštaurácie a prevádzkovatelia solárií. Malí odberatelia sa na celkovom objeme krádeží podieľajú približne 20 %. Maďarské zákony sú zhovievavé voči krádežiam elektriny. Tí, ktorých prichytia pri čine, musia platiť štvornásobok normálnej ceny, inak však potrestaní nie sú. Maďarsko má šesť súkromných regionálnych distribútorov, ktorí nakupujú elektrinu od štátom kontrolovanej veľkoobchodnej firmy Magyar Villamos Muvek Rt.

– Electricité de France možno kúpi Enron Direct

AMSTERDAM 4. decembra (SITA, Reuters) – Electricité de France rokuje o možnej kúpe európskej divízie spoločnosti Enron. Enron Direct predáva plyn a elektrickú energiu prevažne malým a stredným podnikom vo Veľkej Británii, kde má 150 tis. zákazníkov. Enron Direct by podľa spoločnosti Electricité de France mohol nadviazať spoluprácu s jej divíziou London Electricity.

O Enron Direct majú záujem aj britské skupiny Centrica a Innogy, americký TXU Europe a nemecký RWE. Enron Direct je v správe spoločnosti PricewaterhouseCoopers. Dostal sa do nej 29. novembra, tri dni pred bankrotom svojej materskej spoločnosti. Predaj Enron Direct, ktorého hodnota dosahuje 100 mil. GBP, sa podľa analytikov nebude zbytočne odkladať a čoskoro sa uskutoční. Okrem britského Enron Direct existuje aj španielska pobočka Enron Directo a holandská pobočka Enron Direkt.

– Enron požiadal o konkurznú ochranu a zažaloval Dynegy

HOUSTON 3. decembra (SITA, Reuters) – Krachujúca americká spoločnosť Enron, ktorá je aktívna v oblasti obchodu s energiou, sa v nedeľu rozhodla vyhľadať konkurznú ochranu v súlade s kapitolou 11 amerického konkurzného zákona. Súčasne zažalovala firmu Dynegy Inc za to, že na poslednú chvíľu odstúpila od dohody o fúzii, ktorá ju mala zachrániť a žiada od firmy Dynegy kompenzáciu 10 mld. USD. Žiadosť o konkurznú ochranu a žalobu predložila firma Enron federálnemu konkurznému súdu pre južnú oblasť v New Yorku. Enron, ktorej dlhy predstavujú minimálne 16,8 mld. USD, sa bude snažiť medzitým reorganizovať svoje zruinované financie. Podľa kapitoly 11 amerického konkurzného poriadku môže príslušný podnik pokračovať v prevádzke a súčasne sám alebo s veriteľmi pripravovať plán reorganizácie. Enron v žalobe obviňuje firmu Dynegy z neoprávneného odstúpenia od dohody o fúzii v hodnote 9 mld. USD. Dynegy odstúpila od dohody v stredu. V rámci súdneho sporu sa Enron taktiež snaží zabrániť firme Dynegy uplatniť svoju opciu na kúpu plynovodu firmy Enron – Northern Natural Gas Pipeline. Dramatický úpadok firmy Enron viedol k prudkému poklesu jej trhovej kapitalizácie z úrovne viac ako 80 mld. USD pred rokom na hodnotu 220 mil. USD v piatok. Akcie firmy zatvárali v piatok na nízkej hodnote 26 centov, kým v auguste 2000 dosahovali maximum 90,56 USD. V snahe oživiť prevádzku rokuje Enron s bankami a finančnými inštitúciami s cieľom získať úver na podporu podnikania. Enron plánuje výrazne zredukovať počet zamestnancov, predovšetkým spomedzi 7 500 pracovníkov v centrále v Houstone. Bude taktiež pokračovať v odpredaji vedľajších aktivít a neziskových aktív.

Spoločnosť Enron bývala kedysi poprednou americkou spoločnosťou v oblasti obchodu s energiou, pričom v minulom roku dosiahla príjmy 100 mld. USD a zisk 1 mld. USD. Od polovice októbra však neuveriteľne rýchlo upadala, keď zverejnila stratu za tretí štvrťrok a obrovskú redukciu hodnoty akcií. Pád do bankrotu sa zrýchlil po tom, ako firmu opúšťali jej partneri v kľúčovej oblasti obchodu s energiou, pričom vyvrcholil odstúpením firmy Dynegy od dohody o fúzii. Enron podal v nedeľu žalobu na firmu Dynegy za odstúpenie od dohody s odôvodnením, že spoločnosť Dynegy „si bola vedomá, do čoho vstupuje“, keď minulý mesiac podpísala dohodu o kúpe firmy Enron. Spoločnosť Enron obviňuje firmu Dynegy z toho, že odstúpením od fúzie poškodila jej meno a spôsobila zníženie jej ratingu. Hneď po tom, ako Dynegy odstúpila od dohody o fúzii, znížili tri popredné ratingové agentúry úverové ratingy firmy Enron na špekulatívne úrovne. Predstavitelia Dynegy sa však bránia, že keby neodstúpili od dohody, dopustili by sa hrubej nezodpovednosti voči svojim akcionárom.

– Tretina elektriny v EÚ pochádza z atómových elektrární

VIEDEŇ 3. decembra (SITA, APA) – Až 34 % elektrickej energie vyrobenej v Európskej únii pochádza z atómových elektrární. Aj väčšina kandidátskych krajín je však v rôznom rozsahu závislá predovšetkým od výroby elektrickej energie v atómových elektrárňach. Vyplýva to zo štatistík nemeckého Združenia energetického hospodárstva (VDEW). Celkovo sa počas uplynulého roka vyrobilo v Európskej únii 828 mld. kilowatthodín elektrickej energie v atómových elektrárňach. Celková výroba elektrickej energie dosiahla v uplynulom roku v Európskej únii 2 432 mld. kilowatthodín. Najviac závislé na atómovej energii je Francúzsko, kde dosahuje podiel atómových elektrární na celkovej produkcii až 79 %. V Belgicku dosahuje podiel atómových elektrární na celkovej výrobe 54 %, vo Švédsku 39 % a vo Fínsku 31 %, v Nemecku 30 %, v Španielsku 28 %, vo Veľkej Británii 25 % a v Holandsku len 4 %.V rôznej miere sú na atómovej energii závislé kandidátske krajiny. Poľsko nemá žiadne atómové elektrárne, až 90 % svojej elektrickej energie však vyrába v tepelných elektrárňach. Až 73 % elektrickej energie vyrobí v atómových elektrárňach Litva, 47 % Slovensko, 38 % Maďarsko a 36 % Slovinsko. Bez zarátania Temelínu dosiahla produkcia elektrickej energie v atómových elektrárňach v ČR v uplynulom roku 21 %.

– NRG odkúpi aktíva FirstEnergy za 1,5 mld. USD

NEW YORK 30. novembra (SITA, Reuters) – Spoločnosť NRG Energy Inc sa dohodla so skupinou FirstEnergy Corp o odkúpení jej elektrárenských aktív v hodnote 1,5 mld. USD. NRG uviedla, že predmetom transakcie budú predovšetkým štyri uhoľné elektrárne v blízkosti jazera Erie v štáte Ohio.

Ako informovala FirstEnergy v tlačovom vyhlásení, NRG zaplatí za aktíva 1,355 mld. USD v hotovosti a zároveň preberie 145 mil. USD v dlhoch spojených s elektrárňami. Plánom NRG je financovať akvizíciu úverovým zdrojmi.

Pripravil: Peter Perutka, P67 value, s.r.o., člen skupiny Penta Holding. Spracované zo zdrojov agentúry SITA, týždenníka TREND, služby TRIAS a interných databáz.

Táto publikácia bola pripravená tímom spoločnosti P67 Value, členom skupiny PENTA HOLDING. Publikácia nie je určená ako ponuka na predaj alebo nákup akéhokoľvek finančného nástroja. Napriek tomu, že spoločnosť P67 Value venovala odpovedajúcu a uvážlivú starostlivosť výberu faktov a ich zdrojov použitých v tejto publikácii, nepreberá na seba záväzok úplnosti a kompletnosti týchto faktov. Informácie obsiahnuté v tejto publikácii môžu byť menené bez predchádzajúceho upozornenia. Predstavitelia alebo zamestnanci P67 Value, môžu, v rámci zákonných noriem, participovať alebo mať iné záujmy v transakciách alebo nástrojoch vrátane derivátov, ktoré priamo alebo nepriamo sa dotýkajú témy tejto publikácie.

Ani predstavitelia, ani zamestnanci spoločnosti P67 Value nepreberajú na seba záväzky vyplývajúce z priamych alebo nepriamych strát spôsobených využitím informácií obsiahnutých v tejto publikácii. Investičné možnosti pojednávané v tejto publikácii môžu obsahovať signifikantné riziko, nemusia byť k dispozícií vo všetkých legislatívnych systémoch, môžu byť nelikvidné a nevhodné pre niektorých investorov. Hodnota investície, alebo výnos z nej, môže podliehať zmene úrokovej sadzby, menového kurzu alebo iných činiteľov v ekonomike. Minulá výkonnosť investície nie je indikátorom budúceho vývoja jej hodnoty.

Obsah tejto publikácie podlieha ochrane autorským zákonom. Žiadna jeho časť, text, graf alebo tabuľka nesmie byť reprodukovaná, distribuovaná alebo publikovaná bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti P67 Value. Všetky práva vyhradené.

Ďalšie informácie spoločnosť P67 Value poskytne na vyžiadanie.

Bratislava
P67 Value, member of PENTA HOLDING
Krížková 9
811 04 BRATISLAVA
SLOVAKIA
Tel:+421-2-577 88 400
Fax: +421-2-577 88 401
e-mail: p67value@p67value.sksk


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS