ČLÁNOK




“ CL „“nikdy nepovie nie““…
28. januára 2001

O tomto prípade informujú svetové médiá už niekoľko dní. Podľa dostupných zdrojov Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov zhromažďuje informácie, na základe ktorých bude možné obviniť Crédit Lyonnais a niektorých jej špičkových predstaviteľov. Závažnosť situácie podčiarkuje aj to, že Federal Reserve Bank of New York, ktorá vykonáva dohľad nad aktivitami zahraničných finančných inštitúcií na území USA, je vo vážnom rozhodovacom procese – na základe neho bude možné Crédit Lyonnais odňať licenciu, čo by znamenalo, že všetky jej činnosti na americkom území by sa museli zastaviť. Takýto postih, ktorý sa uplatňuje iba málokedy, je navyše spojený so značnou pokutou.

Celé vyšetrovanie a následná škandalózna situácia má dlhodobejšie korene a pochádza z obdobia, kedy malo dôjsť k obchodu Crédit Lyonnais s kalifornskou poisťovňou Executive Life, ktorá neskôr skrachovala. Americké zdroje hovoria o tom, že išlo o veľmi inteligentný a špekulatívny finančný ťah, ktorý však bol spojený s podvodom.

Týkal sa rizikových dlhopisov, ktoré sú spravidla emitované s cieľom financovať prevzatie spoločnosti, prípadne finančného domu.

Táto operácia znamenala pre nadobúdateľa značný zisk, no Crédit Lyonnais odmietla špecifikovať svoju priamu angažovanosť na získaní Executive Life i jeho portfólia.

Americké úrady a vyšetrovacie orgány však dnes tvrdia, že Crédit Lyonnais evidentne porušila zákon a hoci sa snažila zahladiť všetky stopy, podarilo sa dokázať, že škandál siaha až do obdobia rokov 1993-1994, hoci americká strana disponovala prvými kľúčovými informáciami až v roku 1998.

Toto však rozhodne nie je prvý vážny „prešľap“, ktorý je spojený s Crédit Lyonnais.

Ešte v osemdesiatych rokoch sa hovorilo o tom, že táto štátom vlastnená a zisková banka, má značné medzinárodné ambície.

Pod vedením vtedajšieho prezidenta Jeana-Yvesa Haberera začala postupne spúšťať úverovú lavínu a kreditné linky boli, žiaľ, napojené aj na podnikateľov s pochybnou povesťou.

Crédit Lyonnais sa vo francúzskej tlači často označovala za banku, ktorá „nikdy nepovie nie“… Na začiatku deväťdesiatych rokov sa banka dostala do kritickej situácie, ktorá bola spojená s obrovskými stratami.

Zasiahla vláda a na čelo CL sa dostal Jean Peyrelevade, ktorý dostal naliehavú úlohu – očistiť banku a pripraviť ju na privatizáciu.

„Zlá“ časť banky s úvermi po lehote splatnosti, prípadne s nedobytnými pohľadávkami zostala v rukách štátu a dodnes je bremenom pre francúzskych daňových poplatníkov.

Tá „dobrá“ časť sa sprivatizovala v júli 1999.

Takýto postup je stále predmetom ostrej kritiky po celom Francúzsku, pretože sa nehovorí o konkrétnych vinníkoch /s prípadnou trestnoprávnou zodpovednosťou/, ktorí priviedli Crédit Lyonnais do situácie z leta 1999.

Tým sa však medzinárodné súvislosti terajšieho škandálu Crédit Lyonnais vôbec nekončia.

Nech bude trest pre túto banku a jej funkcionárov akýkoľvek, v každom prípade sa stane úderom aj pre francúzsku vládu a Banque de France, ktoré investovali značné množstvo finančného i politického kapitálu, aby oživili Crédit Lyonnais.

Delikátna situácia vznikla aj tým, že medzi podozrivými je Jean-Claude Trichet, guvernér francúzskej centrálnej banky – Banque de France od roku 1993, ktorý pred tým zastával funkciu ministra financií.

Terajšie vyšetrovanie jeho osoby značne spochybňuje Trichetove ambície stať sa nástupcom Wima Duisenberga na poste prezidenta Európskej centrálnej banky, k čomu by malo s najväčšou pravdepodobnosťou dôjsť v priebehu roka 2002.

Nový škandál ohľadne Crédit Lyonnais a Executive Life nielen zatieňuje, ale prinajmenšom časovo posunie /znemožní?/

Trichetovu nomináciu. Britský týždenník The Economist robí z celej kauzy jednoznačný záver – tento škandál, ktorý sa odohral vo Francúzsku sa môže udiať všade tam, kde sú veľké spoločnosti a osobitne „mamutie“ banky v rukách štátu.

Rôzne personálne i nátlakové prepojenia totiž vedú k tomu, že vo finančných domoch sa účelovo zahmlieva transparentnosť a zmysel pre zodpovednosť sa dostáva do nejednoznačnej, ba dvojzmyselnej polohy.

Tento stav treba zmeniť, hoci v mnohých prípadoch pôjde o skutočne bolestivý proces.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 11. 2024

USD 1,079 0,009
CZK 25,262 0,077
GBP 0,832 0,000
HUF 404,580 5,500
CAD 1,496 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS