Cíti sa nevinný, z postu námestníka SPF odstupuje
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa naďalej obhajuje Branislava Brízu
Námestník generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislav Bríza, nominant ĽS-HZDS, ešte dnes požiada ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu o uvoľnenie z funkcie. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede v centrále ĽS-HZDS. Zo Správnej rady SPF neodíde hneď pre technický problém. Bríza tvrdí, že ide o jeho slobodné rozhodnutie, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar ho nenútil opustiť túto funkciu. Odstupuje, pretože sa nechce stať „nástrojom politického boja“. Myslí si, že nepohodlným sa stal vo chvíli, keď začal upozorňovať na nezákonnosti, ktoré sa odohrávajú na SPF. Bríza uviedol, že on jednoznačne neporušil zákon. Na políciu nebol v kauze reštitúcií pozemkov ani predvolaný, ani vypočúvaný. Domnieva sa, že je na neho vyvíjaný tlak, aby sa zamedzilo krížovej kontrole na SPF. „Politici ozaj zneužívajú fond na politické hry a neriešia veci, ktoré by sa mali na pozemkovom fonde riešiť,“ uviedol Bríza, ktorý nie je politický činný a nie je členom ĽS-HZDS.
Bríza povedal, že premiéra Roberta Fica zavádzajú a klamú v jeho prípade. Fico požadoval, aby ho Jureňa odvolal. Bríza s predsedom vlády o kauze nehovoril. Mečiarovo ĽS-HZDS tvrdí, že vládna koalícia nedostatočne diskutovala o Brízovej kauze. Hovorkyňa strany Katarína Belická uviedla, že Mečiar sa za posledné štyri dni nestretol s premiérom, pretože „na ťahu bol pán Fico“. Pripomenula koaličnú zmluvu, podľa ktorej všetci koaliční partneri majú komunikovať o problémoch. ĽS-HZDS zorganizovalo tlačovú besedu s Brízom, aby podľa koaličnej zmluvy „pravdivo informovali“.
Bríza sa stal námestníkom na SPF v januári tohto roka. Tvrdí, že od 15. mája, odkedy zastupoval bývalého šéfa SPF Františka Hideghétyho, sa začali „silné tlaky“ na jeho osobu. Tlaky podľa neho prichádzajú od koaličných partnerov, súčasného šéfa SPF Miloslava Šebeka a opozície.
Bríza podá trestné oznámenie za zneužitie právomocí verejného činiteľa a pokus podvodu na Šebeka. Vyčíta mu, že zneužíval služobné auto. „Nemá problém pod minimálnym tlakom pozmeňovať a falšovať listiny,“ dodal Bríza s tým, že on „nefalšoval a nepozmeňoval“. Na všetkých 15 zmluvách, ktoré podpísal, „nie je prepísaný dátum“. Podľa neho dátum opravil len na dokumente, na ktorom je súhlas, že reštitučný nárok môže riešiť Banská Bystrica. „Dokument nespochybňuje zmluvu a právny akt na katastri,“ podotkol Bríza. Podľa neho firma GVM nezískala miliardové pozemky vo Veľkom Slavkove. „Je nezmysel tvrdiť, že orná pôda má hodnotu 1,5 miliardy korún,“ uviedol Bríza s tým, že nemá žiadne prepojenie na túto firmu.
V rozpore so zákonom sa postupovalo podľa Brízu v prípade Šalková. Odstupujúci námestník vyhlásil, že prevody pozemkov sú spojené s osobami, ktoré boli v spoločnosti Drukos. „Drukos je spoločnosť, ktorá dostala, nie okradla, ale zneužila, respektíve podviedla občanov vo výške 6 miliárd korún,“ poznamenal Bríza s tým, že Šebeka upozorňoval na to, že v tomto prípade Slovensko „prišlo o niekoľko stoviek miliónov korún. Šebek mal konať, vydať predbežné opatrenie, ktoré by zakázalo nakladať s pozemkami,“ uviedol Bríza.
Jureňa sa naďalej zastáva Brízu. Ako agentúru SITA informovala Jureňova hovorkyňa Magdaléna Králová, cieľom kauzy je diskreditácia Brízu, ktorý nikdy nekonal protizákonne. „Klamstvá o hodnote pozemkov, klamstvá o akože „netransparentných zmluvách“ o chvíľu nahradia fakty o trestných stíhaniach konkrétnych ľudí za podvody na pozemkovom fonde, kde štát za Dzurindovej vlády prišiel o stámilióny korún,“ uviedla Králová.