“ Objem poskytnutých hypotekárnych úverov ku koncu septembra 2002 medziročne vzrástol o 176,2 % a dosiahol objem 2,3 mld. Sk.
“ Čisté úrokové výnosy zaznamenali medziročný nárast o 23,7 % a dosiahli objem
4,7 mld. Sk.
“ Prevádzkový zisk banky za deväť mesiacov roka podľa SAS dosiahol 1,4 mld. Sk.
„Slovenská sporiteľňa si s bilančnou sumou 258,5 mld. Sk naďalej udržala dominantné postavenie na slovenskom retailovom trhu .
“ Vklady klientov ku koncu septembra 2002 medziročne vzrástli o 13,1 % a dosiahli tak výšku 181,5 mld. Sk.
“ Objem úverov poskytnutých klientom, po odpočítaní opravných položiek, vzrástol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 31,3 %, čo v objeme predstavuje nárast o 7,3 mld. Sk. Výška poskytnutých úverov ku koncu septembra 2002 tak dosiahla 30,6 mld. Sk. Z celkového objemu úverov pripadá 64,8 % na úvery právnickým osobám a 32,7% na úvery fyzickým osobám. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka najvyšší nárast zaznamenala banka pri poskytovaní úverov právnickým osobám, tieto vzrástli o 7 mld. Sk. Pri úveroch poskytnutých obyvateľstvu, najväčšiu dynamiku rastu zaznamenali hypotekárne úvery, ktoré ku koncu septembra 2002 medziročne vzrástli o 176,2 %. Stav hypotekárnych úverov k 30. 9. 2002 dosiahol objem 2,3 mld. Sk. Z hľadiska kvality úverového portfólia došlo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka k výraznejšiemu zlepšeniu štruktúry.
“ Na strane aktív zaznamenala Slovenská sporiteľňa 24,1% nárast v oblasti cenných papierov. Ich celkový objem dosiahol 134,3 mld. Sk, čo predstavuje nárast o 26,1 mld. Sk. Najväčšiu dynamiku rastu zaznamenali predovšetkým štátne cenné papiere a pokladničné poukážky NBS. Objem štátnych cenných papierov dosiahol ku koncu septembra 117,3 mld. Sk, čo je oproti rovnakému obdobiu v minulom roku nárast o 27,9 %.
“ Bilančná suma banky k 30. septembru 2002 medziročne vzrástla o 27,2 %, čo v objeme predstavuje nárast o 55,3 mld. Sk a dosiahla tak výšku 258,5 mld. Sk. Nárast bilančnej sumy najvýraznejšie ovplyvnili Repo tendre s NBS. Ide o tzv. umelé navýšenie bilančnej sumy spôsobené účtovaním podľa SAS. Po očistení o tento vplyv bilančná suma predstavovala výšku 216,9 mld. Sk s medziročným nárastom o 27,6 mld. Sk (+ 14,6%).
“ K nárastu bilančnej sumy významne prispelo zvýšenie vkladov klientov, ktoré dosiahli 181,5 mld. Sk, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o 21 mld. Sk, v relatívnom vyjadrení o 13,1 %. Z hľadiska štruktúry vkladov najvyšší nárast zaznamenali termínované kapitálové vkladné knižky, ktoré zvýšením o 5,1 mld. Sk dosiahli 43,9 mld. Sk. Vysokú dynamiku rastu zaznamenali tiež sporožírové účty, u ktorých banka zaznamenala nárast o 1,6 mld. Sk s celkovým objemom 15 mld. Sk.
“ Banka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého posilnila aj svoje vlastné zdroje. Kapitál a rezervy vzrástli o 8,7 % a dosiahli hodnotu 15 mld Sk. Najväčší vplyv na tento nárast malo zúčtovanie zisku za rok 2001 do kapitálu banky.
?
Výkaz ziskov a strát
“ Banka dosiahla k 30. septembru 2002 podľa SAS celkový čistý zisk vo výške 1,1 mld. Sk. Tento výsledok nie je porovnateľný s výsledkom za rovnaké obdobie minulého roka, kedy bol zisk tvorený prevažne rozpúšťaním opravných položiek. Porovnateľnou veličinou môže byť prevádzkový zisk vykazovaný pred tvorbou opravných položiek. Prevádzkový zisk banky k 30. septembru 2002 predstavoval výšku 1,4 mld. Sk, kým v porovnateľnom období minulého roka banka dosiahla zisk 0,05 mld. Sk.
“ Čisté úrokové výnosy medziročne vzrástli o 23,7 %, zaznamenali teda nárast v objeme o 0,9 mld. Sk a dosiahli výšku 4,7 mld. Sk. Tento nárast súvisí hlavne s aktívnou politikou banky v oblasti riadenia úrokových sadzieb, ako aj s vyšším objemom bilančnej sumy.
“ Prevádzkové náklady ku koncu septembra boli vo výške 5,1 mld Sk, čo je o 0,4 mld Sk, v relatívnom vyjadrení o 8,5 % viac ako v porovnateľnom období minulého roku. Najväčšou položkou sú všeobecné prevádzkové náklady, ktoré dosiahli objem 4 mld. Sk a sú v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku vyššie o 0,2 mld. Sk. Vyššie čerpanie ovplyvnil okrem rastu cien materiálu a služieb tiež prebiehajúci proces transformácie banky. Ďalšou významnou položkou, ktorá ovplyvnila rast prevádzkových nákladov, je príspevok do fondu ochrany vkladov, ktorý ku koncu septembra dosiahol objem 0,7 mld Sk.
“ Koeficient kapitálovej primeranosti dosiahol k ultimu septembra 22,9 %, čo je takmer na úrovni rovnakého obdobia minulého roku (22,7 %), pričom vysoko prevyšuje požiadavku NBS.
„Vývoj hospodárskych výsledkov za prvých deväť mesiacov tohto roka je v súlade s plánom. Dynamika rastu objemu poskytnutých úverov v tomto roku potvrdzuje, že uplatnenie nového prístupu k starostlivosti o klientov bolo správnym rozhodnutím,“ konštatoval Štefan Máj, podpredseda predstavenstva a prvý zástupca generálnej riaditeľky Slovenskej sporiteľne.