Aj najnovšie údaje nezávislého Štatistického úradu SR o vývoji spotrebiteľských cien podľa európskeho harmonizovaného indexu jednoznačne potvrdili, že po vstupe do EÚ nedošlo k žiadnemu celoplošnému alebo sektorovému zdražovaniu.
Podľa tejto metodológie v máji a v júni stúpli spotrebiteľské ceny v úhrne približne o 0,5%. Je veľmi podstatné, že sa ide o metodiku, ktorá poskytuje plne porovnateľné údaje s každou inou krajinou EÚ.
Zverejnené čísla jednoznačne vyvrátili subjektívne tvrdenia, že ceny väčšiny potravín po vstupe do EÚ výrazne narastali. Podľa objektívnych údajov sa v úhrne zvýšili len o približne 0,5% a to aj napriek zdraženiu niektorých konkrétnych potravín, keďže iné potraviny, ako napríklad vajcia, po vstupe do EÚ zlacneli.
O niečo rýchlejšie než priemer za celú ekonomiku rástli ceny v doprave – a to najmä z dôvodu výkyvu cien ropy a nafty na svetových trhoch – a ceny niektorých služieb. Naopak, k miernemu zlacneniu došlo v sektore pôšt a telekomunikácií, rovnako ako u nábytku a vybavenia domácnosti.
Podľa harmonizovanej štatistiky Európskej únie (EÚ) sa v júni tohto roka spotrebiteľské ceny na Slovensku v medzimesačnom porovnaní zvýšili o 0,2 %. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška cenová hladina vzrástla o 8,1 %.
Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktoré sú porovnateľné v rámci krajín únie. Júnové harmonizované údaje vývoja spotrebiteľských cien na Slovensku sú pritom rovnaké ako domáce za rovnaké obdobie.
Rozdiel medzi harmonizovanými a domácimi údajmi spočíva v komoditách zahrnutých do spotrebného koša. Spotrebný kôš harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien totiž na rozdiel od koša domáceho indexu rastu cien zahŕňa tovary, ktoré sú obchodované minimálne v dvoch krajinách EÚ.