Čínska menová reforma musí byť zostavená tak, aby počítala so zhodnotením jüanu a zastavila špekulácie. Vyplýva to zo správy Čínskej vládnej akadémie, ktorú zverejnili v stredu. Čína potrebuje zvýšiť flexibilitu výmenného kurzu jüanu, aby zabránila tomu, že čínska mena okamžite výrazne zhodnotí. Akadémia, ktorá vzdeláva vládnych predstaviteľov, uviedla, že Peking by mal urýchliť snahy na zvýšenie dovozu, čo by znížilo čínsky obchodný prebytok a zmiernilo krátkodobý tlak na rast jüanu.
Podľa správy akadémie je pre vládu kľúčové rozšíriť rozpätie, v ktorom sa jüan pohybuje, aby sa zabezpečilo viac volatility vo výmennom kurze. Jüan sa môže v súčasnosti zvýšiť alebo znížiť o 0,5 % od dennej referenčnej sadzby, ktorú stanovuje centrálna banka. Podľa niektorých analytikov by malo byť rozpätie rozšírené na 1 % ako časť dlho očakávanej reformy výmenného kurzu.
Podľa predstaviteľa z Čínskej akadémie sociálnych vied (CASS) Zhanga Minga je teraz ten správny priestor na zvýšenie flexibility jüanu, keďže sa pozornosť na celom svete venuje gréckej dlhovej kríze. Obavy o dlhy vedú k podmienkam odporu proti riziku na globálnych trhoch, čo by mohlo zavážiť proti obávanému prílivu špekulácií po zhodnotení jüanu, povedal Ming.
Čína čelí v zahraničí takmer jednohlasnej kritike za údajné podhodnotenie svojej meny, vďaka čomu majú čínski exportéri v medzinárodnom obchode neprimeranú výhodu. Čínsky jüan je od polovice roka 2008 fakticky v režime pevných výmenných kurzov voči americkému doláru.