V prvom štvrťroku 2002 sa priemyselná produkcia v Číne zvýšila v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka veľmi robustným spôsobom – až o 10,9%. Tento ukazovateľ je zároveň určitou porážkou pre tých analytikov, ktorí doteraz tvrdili, že celoročný rast hrubého domáceho produktu nepresiahne 7%.
Rast HDP v roku 2001 dosiahol 7,3% a priemyselná výroba sa na celoročnej báze zvýšila o 9,9%.
Hlavným dôvodom čínskej hospodárskej expanzie v prvom štvrťroku je najmä neočakávaný vzostup exportu, ktorý sa zaznamenal napriek určitej stagnácii dopytu v Spojených štátoch, Japonsku a v Európskej únii.
Čínsky vývoz sa za prvé dva mesiace tohto roka zvýšil o 14,1% a dosiahol 40,84 miliardy dolárov.
Pred rokom bol uvedený ukazovateľ na hladine 6,8%, no v roku 2000 vykázal impozantný rekord – 27,8%.
Ekonomickí experti konštatujú, že špičkové parametre čínskeho exportu v ostatnom období vyplývajú z toho, že počas globálneho ekonomického spomalenia sa spotrebitelia v podstatne väčšej miere orientovali pri nákupoch na relatívne veľmi lacné čínske výrobky.
Veľké množstvo čínskych produktov – od hračiek, cez textil, spotrebnú elektroniku až po polovodiče, majú v porovnaní s ostatnými svetovými výrobcami vôbec najnižšiu cenu.
Dodajme, že táto situácia má v mnohom štrukturálnu povahu. V Číne doteraz zaznamenali pomerne veľmi málo bankrotov a veľa spoločností v čiastočnom alebo úplnom vlastníctve štátu, hoci sú stratové, stále zostávajú v podnikateľskom sektore.
Výsledkom sú nadmerné zásoby, ktoré sa týkajú až 80% vyrobených produktov. Ich cena je veľmi nízka, čo síce vyvoláva tvrdú konkurenciu, no zároveň prináša aj veľmi nízke zisky čínskym firmám.
V analýze Ázijskej rozvojovej banky – ADB, ktorú publikovali pred niekoľkými dňami sa konštatuje, že rast HDP v Číne dosiahne v tomto roku „iba“ 7%, no včerajšie údaje o raste priemyselnej výroby a exportu s najväčšou pravdepodobnosťou povedú k revidovaniu odhadov ADB smerom nahor. K tomu má prispieť aj plánovaná emisia čínskych vládnych dlhopisov v objeme 18,1 miliardy dolárov s cieľom ešte viac oživiť investície a celkové ekonomické aktivity.
K najvýkonnejším čínskym firmám jednoznačne patria privátne spoločnosti so zahraničnou kapitálovou účasťou.