ČLÁNOK




Čína čelí rastúcim obchodným prekážkam pre svoje výrobky
5. januára 2008

Čína čelí rastúcim obchodným prekážkam pre svoje výrobky



Ministerstvo obchodu oznámilo, že traja z desiatich čínskych exportérov pociťujú ťažkosti kvôli technickým prekážkam v obchode, ktoré im v roku 2006 priniesli priame straty vo výške 36 miliárd USD
 


Čínski exportéri by mali očakávať viac obchodných bariér pri predaji ich výrobkov do zahraničia, preto že viaceré krajiny zavádzajú vyššie kvalitatívne štandardy na dovezený tovar zo zahraničia. Uviedla to čínska vicepremiérka Wu Yi. Podpriemerná kvalita čínskych výrobkov a séria škandálov so zdraviu škodlivými hračkami a zubnou pastou, zvýšila záujem ostatných krajín o väčšiu kontrolu tovarov dovezených z Číny. Niektorí obchodní partneri môžu zaviesť prísnejšie kvalitatívne štandardy ako formu dlhodobých obchodných bariér, ktoré sťažia vstup čínskych výrobkov na ich trhy. Nárast obchodných prekážok bude priamo-úmerný zvyšovaniu sa aktívneho salda obchodnej bilancie krajiny. Wu, známa aj pod prezývkou „železná lady“ vďaka svojej húževnatosti počas obchodných rokovaní, je obviňovaná zo vzniku krízy kvôli bezpečnosti výrobkom.


Ministerstvo obchodu oznámilo, že traja z desiatich čínskych exportérov pociťujú ťažkosti kvôli technickým prekážkam v obchode, ktoré im v roku 2006 priniesli priame straty vo výške 36 mld. USD. Li Changjiang, najvyšší predstaviteľ čínskeho generálneho úradu pre kontrolu kvality, inšpekciu a karanténu uviedol, že čínski exportéri v posledných rokoch zaznamenávajú nárast technických bariér obchodu vo viacerých ekonomikách vrátane USA a Európskej únie. Ďalej dodal, že aj keď väčšina obchodných prekážok vzniká naozaj za účelom zvýšenia ochrany a bezpečnosti spotrebiteľov, existuje riziko, že niektoré krajiny ich budú používať na ochranu svojho vlastného priemyslu.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS