Čierny pondelok na svetových burzách?
Pochyby o reálnosti Bushovho plánu odvrátiť recesiu stimulačným balíkom ekonomických opatrení v celkom objeme 145 miliárd dolárov, otriasli burzami v Európe, Ázii i v Latinskej Amerike
Svetové burzy zaznamenali markantný pokles, čo odráža pesimistické nálady ohľadne plánu americkej administratívy stimulačným balíkom zabrániť recesii v USA.
V pondelok sa na amerických burzách neobchodovalo, deň pracovného pokoja bol venovaný sviatku Martina Luthera Kinga, avšak ešte minulý piatok poklesol kľúčový index Dow Jones o 0,5%, čím sa zavŕšili jeho celoročné straty na úrovni 9%.
Pochyby o reálnosti Bushovho plánu odvrátiť recesiu stimulačným balíkom ekonomických opatrení, najmä daňovými úľavami pre fyzické osoby a firmy v celkom objeme 145 miliárd dolárov, otriasli burzami v Európe, Ázii i v Latinskej Amerike.
Britský index FTSE-100 poklesol o 5,5%, francúzsky CAC-40 o 6,8% a nemecký blue-chip DAX 30 dokonca o 7,2%.
Hlavný indický akciový index stratil 7,4%, hongkongský blue-chip Hang Seng po 5,5%-nom oslabení dosiahol hladinu 23 818, 86 bodu, čo je najnižšia hodnota od teroristických útokov z 11. septembra 2001.
Na Torontskej burze cenných papierov sa S&P/TSX znehodnotil o 4,8%, brazílsky akciový index Bovespa sa na burze v Sao Paulo znehodnotil o 6,6% a argentínsky Merval prepadol o 6,3%.
Investori sa neobávajú iba neúčinnosti Bushovho stimulačného plánu, majú tiež obavy z ubezpečení americkej centrálnej banky, ktorá podľa predsedu Fedu Bena Bernankeho chce konať agresívne, čo znamená ďalšie, ešte dramatickejšie zníženie základnej úrokovej sadzby, aby sa zabránilo recesii.
Čo sa týka Ázie a jej expandujúcich ekonomík, analytici tvrdia, že prípadná americká recesia, by nemusela mať extrémne negatívny vplyv, pretože ázijské krajiny vyvíjajú v narastajúcom rozsahu svoje investičné a obchodné aktivity v rámci kontinentu. S výnimkou Japonska, až 43% ázijského exportu smeruje do krajín tohto regiónu, čo podľa analýzy Lehman Brothers predstavuje 6%-ný nárast v porovnaní s rokom 1995.