ČLÁNOK




Chúlostivá téma aktivizuje verejnosť
29. novembra 2002

Na prelome mája a júna ste sa rozhodli použiť metódu devitalizácie pri operácii niekoľkých pacientov. Už predtým sa vám vyhrážali z Ministerstva zdravotníctva ČR a Českej lekárskej komory. Aká je situácia dnes?

Dúfam však, že názory na liečbu rakoviny pomocou metódy devitalizácie sa postupne zmenia.

Koľko z operovaných pacientov sa vlastne dožilo dneška?

Všetkých operovali v konečnom štádiu choroby, keď je úspešnosť tejto liečby, samozrejme, menšia. Navyše, operovali sa iba metastázy, a nie priamo primárne nádory.

A Vedecká rada Ministerstva zdravotníctva ČR zatiaľ nepredložila povinnú správu z týchto skúšok. Preto neviem o týchto 54 pacientoch viac povedať. Podľa mojich informácií by však malo žiť asi 10 až 15 percent týchto pacientov.

Operácie boli vykonané u beznádejných prípadov. Podľa tvrdenia niektorých odborníkov bol navyše ich organizmus oslabený chemoterapiou.

Je samozrejmé, že chemoterapia a ožarovanie znižujú imunitu na určité obdobie. Pretože však neexistujú výsledky imunologických vyšetrení pred ani po operáciách, domnievam sa, že nie u všetkých pacientov bola táto liečba vhodne časovo indikovaná. Existujú aj pochybnosti o tom, že sa postupovalo skutočne podľa odporúčaní Výskumného ústavu v Liběchově i podľa metódy MUDr. Karla Fortýna.

Nebolo by lepšie povoliť operácie ľudí, u ktorých choroba ešte tak nepokročila?

Treba zlomiť staré predsudky, kde lekár bol pánom nad životom a smrťou pacienta. Lekár a pacient majú byť partneri a pacient má právo vedieť všetko o svojom zdravotnom stave, za to lekára platí. Pacient nesie všetky riziká. Preto sa musí on sám slobodne rozhodovať, a to na základe informácií, ktoré mu daný lekár alebo lekári oznámia o tom, ako sa môže ďalej liečiť. Lekár je povinný zoznámiť pacienta so všetkými rizikami a možnosťami. A už dnes sa ukazuje, že devitalizácia v žiadnom prípade nepoškodila, ani neskrátila dobu života.

Ministerstvo zdravotníctva metóde síce nebránilo, ale o výsledky operácií nejavilo prílišný záujem. A potom vyjadrilo svoju nespokojnosť. Čím si to vysvetľujete?

Nie je to len devitalizácia, ktorá odkryla pochybenie systému riadenia českého zdravotníctva. Devitalizácia je nielen odbornou otázkou, ale predovšetkým politickou a filozofickou. Ide o závažnú tému, a MZ ČR nie je schopné tento problém riešiť. Na prvom mieste musia byť však pacienti. Tí sami rozhodnú, či táto metóda bude mať dlhé trvanie alebo zanikne. Pre občana budú rozhodujúce vždy výsledky a to, čo táto metóda prinesie dobré.

Má teda pacient právo rozhodnúť sa, akú liečbu chce podstúpiť?

Zdravie je majetok občana. Nie štátu alebo zdravotnej poisťovne. Česká republika uznáva medzinárodné dohovory. Preto by aj pre ňu mala platiť Helsinská deklarácia práv pacientov, ktorá umožňuje po dohovore pacienta s lekárom tento zákrok podstúpiť. Deklarácia vo svojom 32. paragrafe hovorí, že lekár môže v takej situácii so súhlasom pacienta urobiť zákrok aj dosiaľ neoverenou metódou, ak je presvedčený, že môže mať úspech.

Ako reagujete na hlasy odporcov devitalizácie, že metóda nie je dostatočne vedecky overená?

Nie je to pravda. MUDr. K. Fortýn publikoval niektoré svoje práce v českej aj nemeckej odbornej tlači. Možno preto veľmi zjednodušene zistiť, že ide o metódu starú už najmenej 20 rokov, ktorá sa stále zdokonaľuje novými poznatkami s oblasťou imunológie.

Odporcovia devitalizácie tiež tvrdia, že nie je možné vykonávať devitalizáciu tam, kde existujú iné overené metódy (chemoterapia či ožarovanie).

Domnievam sa, že treba využiť všetky metódy. Chemoterapiu, ožarovanie aj imunologické metódy. Samozrejme, záleží na stave imunity.

Nemožno vraj argumentovať ani úspechmi pri operáciách zvierat.

Výsledky operácií metódou devitalizácie na zvieratách sú navyše také optimistické, že ich nemožno obísť a ignorovať v boji proti takému smrteľnému ochoreniu, akým je rakovina. Musíme si uvedomiť, že sme tu predovšetkým preto, aby sme pomáhali pacientom. A my to robíme. Či sa to úradníkovi páči alebo nie, pretože pomáhať je našou povinnosťou.

Vykonávate teda devitalizáciu ďalej?

Áno, ale nik to nedokáže. V dokumentácii pacientov, ktorí mali podstúpiť zákrok, nie je devitalizácia spomenutá. Na radu právnikov píšeme napríklad: zastavenie krvácania, podviazanie, odobratie časti nádoru.

Zatiaľ sa operuje tajne…

Liečba rakoviny pomocou metódy devitalizácie, ktorú objavil český lekár MUDr. K. Fortýn, má za sebou už viac ako štyridsaťročnú minulosť. Vykonal stovky úspešných pokusov na zvieratách. Čiastočnú úspešnosť potvrdilo aj niekoľko tajných operácií ľudí. Napriek tomu, že devitalizácia by mohla byť pre mnohých chorých na rakovinu záchranou, nemá na ružiach ustlané. Dnes sa touto metódou lieči niekoľko pacientov. Presné čísla nie sú známe, všetko je tajné… Vďaka nechcenej „mediálnej kampani“ a následnému kriku pacientov sa zhruba pred dvoma rokmi podarilo presvedčiť odborníkov, aby povolili lekárom túto, až neuveriteľne jednoduchú metódu využívať v praxi. MUDr. K. Fortýn sa tak väčšieho rozšírenia svojej metódy v praxi už nedožil. Dnes by však príliš potešený nebol.

V Českej republike sa vytvorili tri tábory. Netrpezliví odborníci, väčšinou sediaci v kreslách najvyšších, ktorí sa k tejto metóde liečby rakoviny vyjadrujú skepticky a za rok požadujú úspechy v oblasti, kde je úspechom často iba predĺženie života pacienta práve o spomenutý rok. Váhajú, či devitalizácii brániť alebo nie. Dokonca sa vyhrážajú trestným stíhaním tých, ktorí pokračujú cestou K. Fortýna a v tajnosti sa pacientom chorým na rakovinu snažia pomôcť.

A verejnosť. Tá sa pýta a kričí čoraz hlasnejšie, že každý by mal mať právo získať čo najväčšie množstvo informácií o tejto metóde, o jej úspešnosti či neúspešnosti a predovšetkým slobodne si zvoliť to, akým spôsobom alebo metódou sa chce liečiť.

MARTIN BEINAHUER

AUTOR JE SPOLUPRACOVNÍKOM PROFITU


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS