Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR víta úsilie Vlády SR a prijatie balíka opatrení na minimalizáciu dopadu svetovej finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku. Považuje ich za otvorený dokument, ktorý by mal byť doplnený o najzávažnejšie pripomienky podnikateľskej verejnosti týkajúce sa zlepšovania podnikateľského prostredia, predovšetkým znížením odvodového zaťaženia, zvýšením vymožiteľnosti práva, zefektívnením verejných výdavkov a verejného obstarávania. Vyhlásil to prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Ing. Roman Karlubík, MBA.
,,Oceňujeme deklarované ciele vlády, že nebude zvyšovať dane a odvody, udrží nízky schodok rozpočtu a podporí podnikanie. Najefektívnejšia podpora je taká, ktorá ponechá podnikom ich vlastné zdroje na rozvoj. Z dlhodobého hľadiska by sme uvítali, keby sa znížilo celkové daňové zaťaženie, či už v oblasti odvodov, alebo daní. V období krízy by to bolo efektívne a pomohlo by to firmám pružne reagovať na vývoj a reštrukturalizovať výrobu. Výsledkom by boli konkurencieschopnejšie podniky schopné zamestnávať viac ľudí a generovať vyššie zisky po prekonaní krízy, čím by sa vynaložené zdroje štátu vrátili“, informoval R.Karlubík.
Dodal, že chemický priemysel je jedným z tých odvetví, na ktoré bude mať kríza značný dopad a preto považuje za správne, že vláda príjíma opatrenia na zmiernenie krízy. Z celkovo prijatých 27 konkrétnych vládnych opatrení v oblasti fiškálnej a štrukturálnych politík, by mohli najviac prispieť k zmierneniu dosahov krízy skrátenia lehôt na vrátenie DPH o mesiac,lepšie čerpanie eurofondov, dotovanie štátnych bánk, ktoré malým a stredným podnikom poskytujú pôžičky a zmena zákona o investičnej podpore. ,,Práve príklad skrátenia vrátenia lehoty DPH je tým, kde sa podnikom vracajú ich vlastné zdroje, čo je najefektívnejšia forma financovania“, uzavrel R.Karlubík.
ZCHFP eviduje 52 riadnych členov. V celom chemickom a farmaceutickom priemysle SR v súčasnosti podniká viac ako 170 podnikateľských subjektov (s viac ako 20 ľuďmi). Odvetvie zamestnáva na Slovensku viac ako 30-tisíc pracovníkov. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečuje medziprodukty pre ďalšie spracovanie v rámci samotného odvetvia, ďalej výrobky pre potreby mnohých iných odvetví hospodárstva, vrátane finálnych výrobkov pre obyvateľstvo.