Český energetický koncern ČEZ sa dostal medzi spoločnosti, ktoré budú mať možnosť realizovať hĺbkový audit v najmenšom zo slovenských distribútorov elektrickej energie Východoslovenská energetika (VSE). ČEZ predložil predbežné ponuky na kúpu 49-percentných podielov vo všetkých troch rozvodných energetických podnikoch (REP). O zaradení jeho ponuky na užší zoznam uchádzačov (shortlist) však oficiálne informovali český koncern len v prípade VSE. Agentúre SITA to potvrdil hovorca ČEZ Ladislav Kříž.
Vstup do slovenských REP naplánoval ČEZ v rámci stratégie budovania silnej obchodnej a výrobnej spoločnosti, ktorá by sa s podporou v súčasnosti vyberaného strategického partnera stala lídrom na stredoeurópskom trhu elektrickej energie. Prioritným záujmom českého koncernu pri vstupe na Slovensko je rozšírenie podnikateľského portfólia a využitie synergických efektov.
„Náš prípadný vstup do rozvodných sietí na Slovensku nemá za cieľ hľadanie odbytiska pre naše elektrárne,“ uviedol L. Kříž. „Ide len o podnikateľskú príležitosť, ktorú ČEZ nemôže nechať nevyužitú. ČEZ si je plne vedomý toho, že slovenský štát by nepodporil prechod zákazníkov od výrobcov na území Slovenska k ČEZ. ČEZ už tak dnes môže deklarovať, že bude mať záujem i o vstup do najväčšieho slovenského výrobcu energie – Slovenské elektrárne – ktorého privatizácia bola avizovaná,“ dodal.
Financovanie nákupu akcií VSE plánuje ČEZ v prípade úspechu v tendri realizovať predovšetkým z vlastných zdrojov. Po rokoch rozsiahlych investícií tvorí ČEZ v súčasnosti voľné finančné prostriedky. Aktuálne plány nepočítajú okrem modernizácie atómovej elektrárne Dukovany s ďalšími významnejšími investíciami. Ako tvrdia predstavitelia spoločnosti, úver preto prichádza do úvahy ako doplnkový zdroj. Od takejto kapitálovej účasti si ČEZ sľubuje spoľahlivé, hoci relatívne nízke výnosy, ktoré budú zodpovedať budúcej regulácii podnikania distribučných spoločností.
Predstavitelia ČEZ nevidia žiadnu nevýhodu ani v skutočnosti, že ešte stále nie je známy investor, ktorý v rámci privatizácie vstúpi do ich spoločnosti. „Všetci účastníci súťaže o akcie ČEZ sú renomovanými spoločnosťami. To dáva Fondu národného majetku SR istotu spoľahlivého zázemia bez ohľadu na konečné rozhodnutie vlády ČR o strategickom investorovi do českej elektroenergetiky,“ zdôraznil L. Kříž. Český producent elektriny zároveň predpokladá, že jeho budúci strategický vlastník účasť ČEZ na privatizácii slovenských REP privíta, keďže ide o diverzifikovanie podnikateľského rizika.
Česká vláda zrušila tender na predaj aktív v elektroenergetike na začiatku tohto roka, keďže nikto z uchádzačov neponúkol ňou požadovaných 200 mld. CZK. Vládny kabinet uviedol, že bude pokračovať v rozhovoroch o priamom predaji dominantného producenta elektriny, alebo pripraví inú formu privatizácie.
Tendra sa zúčastnilo konzorcium talianskej firmy Enel a španielskej Iberdroly, nemecký E.ON, francúzsky Electricité de France a britský International Power. Všetky subjekty pritom naďalej prejavujú záujem o českú energetiku. V českých médiách sa objavila správa, že nemecká spoločnosť RWE, ktorá získala plynárenskú spoločnosť Transgas, je tiež pripravená uchádzať sa o ČEZ. Diskusiu o ďalších krokoch predaja chystá česká vláda na koniec februára alebo marec.
Český koncern predpokladá, že pri svojom možnom vstupe do VSE bude môcť využiť dlhoročnú nadštandardnú spoluprácu elektroenergetík oboch krajín. „História už potvrdila, že dokážeme vzájomne spolupracovať pre vzájomný úžitok. V tom sa jednoznačne odlišujeme od ostatných. Našou veľkou výhodou je taktiež skutočnosť, že tu nie je jazyková bariéra,“ uzavrel hovorca L. Kříž.