V Ceskej republike sa pripravuje zavedenie nižších daní z príjmov pre podniky a zavedenie prísnejšieho režimu pre živnostníkov. Základné body danovej reformy predstavili ministri vládnej koalície v pondelok v Brne. Ak navrhované zmeny prejdú parlamentom, zacnú platit od budúceho roka. Ministri sa pritom chcú podla Mladej fronty Dnes zamerat hlavne na živnostníkov, ktorí niekolko rokov nahlasujú financným úradom stratu a odvádzajú minimálne ciastky na sociálne poistenie.
Jedným z klúcových návrhov je zníženie dane z príjmov podnikov. Tá má na budúci rok klesnút z dnešných 31 % na 28 %, další rok na 26 % a v roku 2006 na 24 %. Jedným z impulzov je zámer slovenskej vlády znížit túto dan až na 20 %. Podla Jana Žurka z poradenskej spolocnosti KPMG môže byt táto sadzba dôležitým faktorom pre nových investorov, ktorí plánujú vstup do strednej Európy.
Podla návrhov vlády budú podnikatelia odvádzat na sociálne zabezpecenie minimálne tolko, ako keby chodili do práce a poberali 40 % priemernej mzdy, teda asi 6 600 CZK. Spolu so zdravotným poistením by tak živnostníci mali platit okolo 3000 CZK mesacne. Podla analýz ministerstva práce v súcasnosti mnoho živnostníkov odvádza menej ako polovicu tejto sumy. Takéto platby ale nie sú podla šéfa rezortu Zdenka Škromacha dost vysoké na to, aby ludia mohli v starobe požadovat od štátu obstojný dôchodok. „Od živnostníkov nechceme nic viac, než aby si zaplatili svoj vlastný dôchodok,“ uviedol Škromach.
Vláda to chce dosiahnut zmenou pravidiel, podla ktorých sa vypocítava poistné na sociálne zabezpecenie. V súcasnosti sa dôchodkové poistenie vymeriava z 35 % cistých príjmov živnostníka, minimálna záloha je 548 CZK mesacne. Do roku 2006 sa má táto ciastka zvýšit na 50 % cistých príjmov podnikatela. Z týchto 50 % sa vypocíta poistné v teraz platnej výške 29,6 percenta. Štát má takto navyše získat rocne viac ako 5 mld. CZK.
Koalicní politici obhajujú tieto opatrenia ako zrovnoprávnenie tých, ktorí podnikajú so zamestnancami. Tí totiž nemôžu svoje platby nijako ovplyvnit a firma za nich platí 34 % zo mzdy. Zástupcovia podnikatelov však oponujú a varujú, že zvýšenie bude pre mnohých podnikatelov neúnosné. „Odhadujeme, že živnost zruší až 200 tis. ludí,“ povedal predseda Združenia podnikatelov Bedrich Danda.