ČLÁNOK




Česká ekonomika rastie, ale mohla by viac, najvyšší rast sa očakáva na Slovensku
28. novembra 2003

Ešte pred rokom medzinárodné ústavy očakávali, že ekonomika krajín Vyšehradskej štvorky (V4) porastie v ďalšom roku v priemere o viac ako 4 %. V poslednom čase sa však ich prognózy začínajú meniť. A to smerom dolu. Najnovším príkladom je aj pravidelná polročná správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V ďalšom roku by hrubý domáci produkt (HDP) Českej republiky mal vzrásť zhruba o 2,9 %. Ešte pred rokom však organizácia predpovedala, že tempo rastu hospodárstva dosiahne 3,6 %.

Najvyšší hospodársky rast medzi krajinami strednej Európy sa v ďalších dvoch rokoch očakáva na Slovensku. „Je to vďaka naštartovaným reformám,“ potvrdzuje analytik Wood&Company Jan Slabý. V roku 2004 by malo Slovensko podľa správy OECD dosiahnuť rast HDP o 4,2 % a o rok neskôr o 4,4 %. Rovnaké tempo rastu by za 2 roky malo mať aj Poľsko. O niečo horšie by na tom malo byť maďarské hospodárstvo. Budúci rok sa má jeho HDP zvýšiť o 3,3 a v roku 2005 potom o 3,8 %.

Čo vlastne za zníženým odhadom stojí? „Pomalé oživovanie západnej Európy, čo je hlavný trh pre krajiny strednej Európy,“ vysvetľuje Pavel Capouch zo spoločnosti Venture Investors. Odbyt potom nie je, aký by mal byť, a to sa negatívne prejavuje v raste HDP. Markantná prepojenosť s Nemeckom sa dá sledovať najmä v ČR. S tým súhlasia aj ďalší experti. Tí sa zhodujú, že pokiaľ nedôjde k výraznejšiemu oživeniu ekonomiky eurozóny, nedočká sa lepších výsledkov ani stredná Európa.

Prognóza Volksbank počíta, že v roku 2005 vzrastie HDP v ČR o 3,5 %, a to vďaka oživeniu investícií a exportu. „Zotavujúce sa západoeurópske ekonomiky budú pýtať stále viac tovaru z Českej republiky. To prinúti podniky k tomu, aby využili rekordne nízke úrokové sadzby a začali vo väčšie miere investovať,“ tvrdí ekonóm Volksbank Vladimír Pikora. Štruktúra hospodárskeho rastu sa tak podľa neho bude postupne meniť. „Zatiaľ, čo dnes ťahá ekonomiku spotreba domácností, v budúcich rokoch by to mali byť investície,“ dodáva ekonóm. Správa OECD rovnako upozornila, že snaha českej vlády priblížiť deficit verejných financií k 3 % HDP je málo ambiciózna. Podľa OECD by plán znížiť deficit na 4 % HDP do roku 2006 mohol odsunúť vstup Česka do eurozóny až za plánovaný rok 2010.

„Pokiaľ sa naozaj zmešká skutočná reforma verejných financií, bude to mať pre Česko nepriaznivé dôsledky,“ domnieva sa analytik Slabý. „To, čo zatiaľ česká vláda urobila, je iba kozmetická úprava niektorých zákonov,“ dodáva. Ekonómovia súčasne poukazujú na fakt, že veľkým nebezpečenstvom pre všetky krajiny V4 do budúcnosti zostávajú vysoké rozpočtové deficity.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2025

USD 1,036 0,004
CZK 25,178 0,031
GBP 0,846 0,000
HUF 411,480 1,670
CAD 1,496 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS