Slovensko by malo zo zdrojov Európskej únie v rámci programového obdobia 2007 až 2013 dočerpať v tomto roku 2,9 mld. eur, z čoho 2,2 mld. eur pripadajú na päť rizikových operačných programov. Miera využívania európskych peňazí cez Národný strategický referenčný rámec by sa tak zvýšila z 50,92 % koncom vlaňajška na 76,36 % v závere tohto roka. Vyplýva to zo správy o plnení akčných plánov na zrýchlene čerpania a implementácie operačných programov k 31. decembru 2013, ktorú v stredu schválila vláda. Materiál predložili vedúci úradu vlády Igor Federič a minister financií Peter Kažimír.
„Na dosiahnutie plánovaných hodnôt na konci roka 2014 je nevyhnutné, aby všetky riadiace orgány rizikových operačných programov maximálne sústredili svoje aktivity na finančnú implementáciu, ktorej pokrok z roku 2013 je potrebné, s výnimkou OP (Operačný program) Informatizácia spoločnosti, minimálne zdvojnásobiť,“ uvádza sa v správe. Z pohľadu finančného záväzku roka 2011, ktorý je potrebné splniť v terajšom roku, a doterajšieho čerpania prostriedkov EÚ zostáva najrizikovejším program Vzdelávanie.
V upravenom obsahu akčného plánu bolo vypustené sledovanie opatrení na zvyšovanie kontrahovania, pozornosť bude venovaná plneniu opatrení na zvýšenie čerpania a taktiež bola upravená hranica pre projektové vykazovanie harmonogramu čerpania. V platnosti ostávajú všetky akčné plány s výnimkou programu Bratislavský kraj. Za rizikové boli v nadväznosti na vývoj a stav implementácie označené programy Doprava, Životné prostredie, Informatizácia spoločnosti, Výskum a vývoj, Vzdelávanie a Bratislavský kraj, ktoré dlhodobo vykazovali čerpanie alebo kontrahovanie pod priemerom.