ČLÁNOK




Čerpanie zdrojov EÚ má uľahčiť dvojkolovosť pri výzvach
8. decembra 2016

Čerpanie eurofondov by mali zjednodušiť a urýchliť dvojkolovosť posudzovania projektov na základe výziev a nižšia administratíva pre samosprávy pri predkladaní rôznych dokumentov k projektom. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer – SD) na tlačovej besede vo štvrtok informoval, že v najbližšom čase jeho úrad pripraví novelu zákona o čerpaní európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF).
„Aby sme tento proces zjednodušili, pretože aj napriek metodickému usmerneniu je ešte o niečo komplikovanejší, predložíme v nasledujúcich dňoch, bol by som najradšej, keby na budúci týždeň na rokovanie vlády, novelu zákona o čerpaní EŠIF, kde ešte viacej zadefinujeme a zjednodušíme proces dvojkolovosti,“ povedal Pellegrini.
Dvojkolový systém by mal podľa neho fungovať tak, že záujemcovia na základe výzvy do určitého dátumu predložia len stručný projektový zámer a komisia ich vyhodnotí. Na základe toho oznámi úspešným uchádzačom, že splnili požiadavky, a tí, ktorí úspešní nebudú, ušetria veľa peňazí na prípravu projektov. Intenzívnejšie využívanie systému dvojkolovosti pri výzvach, na základe iniciatívy strany Most – Híd, podľa Pellegriniho ušetrí obciam a mestám veľa peňazí za služby rôznych sprostredkovateľských agentúr pri príprave projektov. „Mestá a obce sa z týchto zmluvných vzťahov nemohli nijakým spôsobom vymaniť,“ uviedol vicepremiér.
Zároveň by sa mala odstrániť netransparentnosť, kedy častokrát bolo podozrenie, že výzvy sú „šité“ pre pripravených. „Niekedy je výzva otvorená len dva mesiace, ale na prípravu celého projektu potrebujete šesť. A to dávalo podozrenie, že určitá úzka skupina ľudí vedela, že výzva bude, tak sa stihla pripraviť, a tí ostatní mali obrovskú nevýhodu, lebo v dvoch mesiacoch to nemohli stihnúť. Aj toto sa odstráni,“ priblížil Pellegrini.
Po diskusii so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a s Mostom-Híd úrad vicepremiéra pre investície a informatizáciu už pripravil metodické usmernenie, v ktorom riadiace orgány, teda ministerstvá, požiadal, aby čo najviac využívali dvojkolovosť. „Práve teraz prichádza čas, kedy bude prichádzať čo najviac dopytových výziev, kde sa bude žiadať o stovky, tisíce projektov hlavne zo strany samospráv, ale aj podnikateľov,“ upozornil Pellegrini.
Súčasný systém pri využívaní eurofondov je podľa predsedu strany Most – Híd Bélu Bugára veľmi komplikovaný, pomalší, ako by bolo treba a veľmi náročný pre samosprávy a uchádzačov o eurofondy. „A pritom práve tieto peniaze nám pomáhajú aj v regionálnom rozvoji, či je to budovanie infraštruktúry, školstvo alebo životné prostredie. Rozhodli sme sa s kolegami trochu zmeniť ten systém, lebo obce museli administratívne aj finančne zvládnuť celý proces a nebolo jednoznačné, či ich snaha vyústila aj do úspešného konca,“ poznamenal Bugár.
Vicepremiér priznal, že prípravu a schvaľovanie projektov sprevádza veľká byrokracia, potreba obrovského množstva príloh, a preto sa administratíva zníži. „Na úrade už máme konkrétny harmonogram, ktorý začneme postupne napĺňať. Náš informačný systém ITMS2014 bude od 31. januára 2017 pri podávaní žiadostí automaticky sťahovať údaje z obchodného registra, o dlžníkoch na daniach, bude sledovať register úpadcov a bude automaticky prikladať k žiadostiam aj údaje z registra účtovných závierok,“ povedal Pellegrini.
Spomínaný systém bude mať po 31. máji aj informácie o dlžníkoch na zdravotnom a sociálnom poistení, z registra trestov, ako aj z katastra nehnuteľností. Odpadne tak viac ako desať povinných príloh, ktoré musia žiadatelia v súčasnosti prikladať. Neskôr si tieto informácie budú overovať priamo riadiace orgány v registroch štátu a nebude potrebné prikladať nič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 11. 2024

USD 1,090 0,001
CZK 25,343 0,055
GBP 0,839 0,001
HUF 409,250 1,420
CAD 1,513 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS