Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh v júni medziročne vzrástli o 3,6 %. Ako vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, zvýšili sa ceny dodávky vody a odpadov o 6,9 %, ťažby a dobývania o 5,6 %, priemyselnej výroby o 4,8 % a dodávky elektriny a plynu o 1,2 %.
Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v júni medziročne vyššie o 2,4 %. Ceny rastlinných výrobkov vzrástli o 7,7 %, ceny živočíšnych výrobkov klesli o 1,6 %. Z rastlinných výrobkov sa najviac zvýšili ceny obilnín o 22,4 %. Zo živočíšnych výrobkov sa najvýraznejšie znížili ceny surovej ovčej vlny v pote o 30 %. Od začiatku roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov v priemere o 2,3 %.
Ceny stavebných prác sa v júni medziročne zvýšili o 3,6 %. V priemere od začiatku roka ceny stavebných prác medziročne stúpli o 0,4 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve išli medziročne hore o 9,1 %. V priemere od začiatku roka ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 3,7 %.
Ako priblížila analytička 365.bank Jana Glasová, ceny vo výrobnej sfére tlačí nahor materiálová kríza. „Globálna ekonomika aktuálne bojuje s nedostatkom viacerých surovín a materiálov. V prvom rade ide o nedostatok čipov, ktorý spôsobuje odstávky výroby hlavne v automobilovom a elektrotechnickom priemysle,“ uviedla. Ďalším veľkým problémom pre priemysel je aj nedostatok plastového granulátu, ktorý sa využíva vo väčšine odvetví vrátane automobiliek. Trh však hlási aj problémy s nedostatkom plechov, kovov, dreva, skla a aj stavebných materiálov.
Materiálová kríza je pritom spôsobná hlavne zabrzdením výroby počas krízy a pomalším rozbiehaním výroby po pandémii. Mnohí svetoví producenti napríklad chemických produktov či plastov čelili podľa analytičky počas krízy problémom s výrobou pre karanténne opatrenia a nedostatok zamestnancov. „To sa aktuálne odzrkadľuje aj na nízkych skladových zásobách u výrobcov, v dôsledku čoho nestíhajú uspokojovať dopyt. Slabá ponuka a rastúci dopyt tlačia na rast cien týchto produktov a materiálov,“ uzavrela Glasová.