ČLÁNOK




Ceny podielov v amerických akciových fondoch klesajú, za nehnuteľnosti sa platí stále viac
8. júla 2002

Kapitálový trh v USA ešte pred dvoma, či troma rokmi umožnil Američanom, aby sa za niekoľko mesiacov stali bohatšími o tisícky a niekedy aj milióny dolárov. Dnes trh klesá a pádu niet konca. Viac ako 50 % obyvateľov USA sú majiteľmi akcií, predovšetkým prostredníctvom podielových a dôchodkových fondov. V tomto roku sú podielníci v strate. Podľa údajov spoločnosti Lipper, ktorá patrí do štruktúry Reuters Group a analyzuje činnosť podielových fondov, cena podielov amerických akciových fondov klesla v druhom štvrťroku o 10,89 %. Priemerný pokles za polrok za polrok predstavuje 9,81 %.

Druhý štvrťrok bol pre fondy veľmi zložitý, ale ani tretí sa nezačal najlepšie. Podielové fondy mali v priemere nižšie straty ako hlavné akciové indexy v USA. NASDAQ Composite v druhom štvrťroku klesol o 20,71 %, Standard & Poor´s 500 o 13,4 % a Dow Jones o 10,71 %.

Vklady do podielových fondov sa zvyčajne posudzujú ako dlhodobé investície. Ak aj kurzy podielov v priebehu niekoľkých týždňov, mesiacov a štvrťrokov klesajú, po niekoľkých rokoch sa investor dostane k výnosu. Americkým občanom, ktorí v posledných trhoch rokoch vkladali peniaze do podielových fondov, sa nepodarilo zarobiť. Bublina, ktorá sa vytvorila v rokoch 1999 – 2000 a v rokoch 2000 – 2001 spľasla. Ceny akcií klesli kvôli teroristickým útokom a kvôli tomu, že nebolo jasné kedy sa ekonomika dostane z recesie. Účtovné škandály znamenali pre akcie ďalší knockout.

Dôsledkom toho bolo, že za trojročné obdobie, ktoré je totožné s koncom druhého štvrťroka tohto roku, priemerná hodnota podielu amerického akciového fondu poklesla o 3,94%. Niečo také sa nestalo za viac ako posledných dvadsaťpäť rokov. Posledný raz podielové fondy za tri roky klesli v období pred rokom 1975 keď priemerný ročný pokles predstavoval 8,15%.

Z fondov s diverzifikovanými aktívami najviac utrpeli tie, ktoré finančné prostriedky vložili do akcií technologických firiem. Tie sa donedávna považovali za rýchlo rastúce. Sú to fondy investujúce do spoločností, spojených s vysokými technológiami, biotechnológiami a farmaceutickým priemyslom. Podiely týchto fondov klesli o 17%. Neurčitosť obnovy ekonomiky a celkový pesimizmus na trhoch neumožnili rast akcií malých a stredných firiem. Sú dosť lacné ak vychádzame zo vzťahu kapitalizácie k zisku a nesprávajú sa tak ako „blue chips“. Investori môžu do nich investovať peniaze vtedy keď klesajú akcie veľkých spoločností. Tentoraz však fondy orientované na akcie stredných firiem stratili v druhom štvrťroku 7,3% a fondy orientované na akcie malých firiem stratili 4,13%. Na klesajúcom trhu vyhrali len medvede. Fondy orientované na pokles cien akcií v priemere za druhý štvrťrok zarobili 5,04 % a v prvom polroku 7,53%v prvom polroku 2002.

Najväčšie straty postihli fondy orientované na akcie technologických a telekomunikačných firiem. Podiely v nich klesli o 28,41 % a 27,27%. Fondy orientované na sektor nehnuteľností sa ukázali v pluse, pretože v USA sa najmä vďaka nízkym úrokovým mieram dobre vyvíjal trh nehnuteľností. Priemerná cena jedného podielu tohto fondu stúpla v druhom štvrťroku o 4,98 % a v prvom polroku 13,25 %. Fondy orientované na akcie firiem za hranicami USA klesli menej. Hodnota ich priemerného podielu klesla o 4,13%. Menej ako 7 % akciových, alebo zmiešaných fondov mali vôbec nejaké zisky. V súčasnosti sa vyplatili len investície do dlhopisových fondov, z ktorých 91 % skončili druhý štvrťrok so ziskom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS