Snahou centrálnych bánk popredných ekonomicky vyspelých krajín sveta je zabrániť recesii. Preto minulý týždeň znížili základné úrokové miery centrálne banky USA, Európskej únie i Veľkej Británie. Každá, ako keby sa dohodli znížila úroky o 0,5 percentuálneho bodu. V USA sa úrokové miery dostali na najnižšiu úroveň od roku 1961, ale Fedrálny rezervný systém nevylučuje možnosť ďalšieho zmäkčenia menovej politiky. Kapitálové trhy dôstojne reagovali na opatrenia centrálnych bánk a v závere minulého týždňa mierne stúpli indexy viacerých búrz. Od začiatku tohto rokou Federálny rezervný systém znížil úrokové miery po desiaty raz. Teraz sa základné úroková miera rovná 2%. Európska centrálna banka je oveľa viac konzervatívnejšia. Znížila úrokové miery po tretí raz a základná sa rovná 3,25%. Bank of England je niekde medzi nimi, pretože znížil úrokové miery po siedmy raz. Všetky tri centrálne banky sa zachovali radikálne, pretože mnohí pozorovatelia očakávali, že úrokové miery znížia len o 0,25%.
Také prudké zníženie úrokových mier Federálnym rezervným systémom je dôkazom toho, že americká centrálna banka má obavy zo zhoršovania ekonomickej situácie po dočasnej normalizácii v októbri tohto roku.
Ešte pred niekoľkými mesiacmi niektorí členovia vedenia Federálneho rezervného systému predpokladali, že prudké zníženie úrokových mier nenechá priestor pre ďalšie zmäkčenie menovej politiky v prípade zhoršenia situácie v reálnej ekonomike. Tieto obavy prepustili miesto želeniu čo najrýchlejšie obnoviť ekonomiku.
Inflácia v USA v súčasnosti predstavuje 2,6% v ročnom vyjadrení. Reálne úrokové miery sa stali už po predchádzajúcom znížení úrokových mier záporné a teraz sa znížia ešte viac. Podľa údajov výskumu Michiganskej univerzity, v budúcom roku môže inflácia dosiahnuť 1%, čím by sa reálne úrokové miery dostali do kladnej roviny. Spotrebitelia podľa údajov toho istého výskumu, očakávajú, že ich príjmy v budúcom roku stúpnu len o 1,7% a budú mať čoraz väčšie problémy so splácaním úverov ak úroky nezostanú na nízkej úrovni. Vláda a Federálny rezervný systém od obyvateľstva chcú aby nielen splácalo úvery, ale aj spotrebou stimulovalo rast ekonomiky.
Spomalenie inflácie v zóne euro, v októbri bola podľa predbežných údajov 2,4%, umožnilo znížiť úrokovú mieru Európskej centrálnej banke. Tento krok od neho už dávno žiadali mnohí ekonómovia a politici. Oveľa ráznejšie zníženie úrokových mier v Európe prišlo po tom ako sa objavili výsledky výskumu, ktorý hovorí o zhoršení ekonomických očakávaní v zóne euro, prudkom páda v sfére výroby a sektore služieb. Na základe nich sa predpokladá, že v Európe v tomto roku stúpne hrubý domáci produkt len o 1,5 %. Preto sa očakáva, že Európska centrálna banka by mohla v prvom polroku 2002 znížiť úroky na 3% a možno aj nižšie.
Bank of England doposiaľ znižoval úroky o 0,25%. Podstatne väčšie zníženie úrokových mier vysvetlil znížením ekonomickej aktivity v októbri. Doposiaľ sa britskej ekonomike darilo vyhnúť sa vplyvom a tendenciám ostatného sveta.