Centrálne banky by sa pri správnom načasovaní stiahnutia lacných peňazí, ktoré napumpovali do ekonomík v snahe o stlmenie krízy, nemali obávať narušenia trhov. V nedeľu to uviedla Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS).
Federálny rezervný systém (Fed) je prvou z hlavných svetových centrálnych bánk, ktorá predstaví plán stiahnutia mimoriadneho financovania. Minulý týždeň uviedla, že neskôr v tomto roku začne s ukončovaním programu skupovania aktív, čo spustilo vlnu výpredajov na globálnych trhoch.
BIS vo svojej každoročnej správe predpokladá, že signalizovanie konca stimulov môže spôsobiť narušenie trhov, zároveň však varuje, že riziko z oneskoreného ukončenia podporných opatrení pravdepodobne porastie. Banky sa obávajú, že príliš skoré stiahnutie krízových peňazí by negatívne vplývať na trhy.
„Centrálne banky budú musieť nájsť správnu rovnováhu medzi rizikami týkajúcimi sa predčasného ukončenia a rizikami súvisiacimi s ďalším omeškaním,“ uvádza BIS. „Čím dlhšie budú akomodačné podmienky pretrvávať, tým väčšie výzvy vzniknú,“ dodáva. Tvorcovia hospodárskych politík musia podľa nej tiež brať do úvahy, ako menová politika jedného štátu môže ovplyvniť ďalšie krajiny.
Centrálne banky znížili úrokové sadzby k úrovniam blízko nuly a nafúkli svoje súvahy na „ohromujúce úrovne“ v snahe zmierniť dopady finančnej a hospodárskej krízy. „Nástroje na zvládnutie ukončenia stimulov sú pripravené a do určitej miery aj otestované. Centrálne banky sú si však vedomé faktu, že veľkosť a rozsah stiahnutia stimulov bude bezprecedentný,“ tvrdí ďalej BIS.