V súvislosti so vstupom SR do Európskej únie (EÚ) sa žiadny cenový boom na trhu nehnuteľností na Slovensku nekoná, aj keď očakávania realitných kancelárií a obyvateľstva boli rozličné.
„Ceny nehnuteľností v Bratislave, jej satelitoch a v lokalitách, kde sa etablovali zahraniční investori, sa držia na rovnakej úrovni, alebo sa mierne zvýšili, inde sú rovnaké,“ charakterizoval situáciu trhu prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ľubomír Kardoš.
Ako ďalej povedal, tí cudzinci, ktorí mali o nehnuteľnosti záujem pred 1. májom, v zmysle devízového zákona sa prostredníctvom založených obchodných spoločností k bytu, pozemku alebo domu už dávno dostali. „Realitné kancelárie evidujú záujem o staršie, ale najmä nové byty, je hlad po nových bytoch. Z hľadiska nájmov na bývanie je už trh nasýtený. V Bratislave je však boom v oblasti nebytových priestorov.“ Ako príklad uviedol administratívne výškové budovy v treťom obvode, v okolí hotela Fórum a ďalšie biznis objekty, kde sa cena nájmu pohybuje od 10 do 15 eur za štvorcový meter (m2). „Cena nájmu na bývanie zrejme neporastie, skôr poklesne,“ dodal Kardoš. Podľa jeho predikcií vstup zahraničných investorov do ďalších lokalít bude pokračovať, vrátane zóny v okolí Pribinovej ulice v blízkosti Dunaja v hlavnom meste a vzhľadom na tieto trendy developeri sa zaujímajú o nehnuteľnosti. Podľa jeho slov aj rakúski súkromní investori sa zaujímajú o situáciu na Slovensku, radi by totiž participovali na výstavbe nájomných bytov. Legislatíva SR to však zatiaľ neumožňuje.
Podľa rezortu výstavby chýba v SR 250 000 bytov. Aj keď je poloha a región určujúcim faktorom pri určovaní ceny nehnuteľnosti, dá sa povedať, že ceny v Bratislave a jej okolí by mali klesať, naznačil možný vývoj prezident. Vzhľadom na to, že primátor mesta Bratislavy, súdy, NBS a ďalšie inštitúcie sa dožadujú aktuálneho stanoviska k istej nehnuteľnosti, rozbiehajú sa práce na zostavení cenovej mapy nehnuteľností. Tá by bola zostavená z údajov zohľadňujúcich najmä faktor času a teritória a poskytovali by ich zo svojej databázy členovia NARKS, ktorých je viac ako 100. V roku 2005 by mohla byť cenová mapa využívaná v praxi.
O trhu s nehnuteľnosťami sa dnes na tlačovej konferencii NARKS vyjadrili aj partneri rovnomennej realitnej asociácie z Kalifornie. Asociácia tam združuje 140 000 až 150 000 aktívnych členov s licenciou. Asi 17 % obchodov sa vykonáva bez účasti RK, dohodou brokera s kupujúcim nehnuteľnosti. Americkí hostia uviedli, že postupy RK na Slovensku sú identické s postupmi a metódami obchodov s nehnuteľnosťami v Kalifornii. Licenciu na výkon realitných obchodov získa v USA iba ten záujemca, ktorý absolvuje predpísané kurzy, je bezúhonný a vykoná úspešne štátnu skúšku.