Ministri obchodu 34 amerických krajín, ktorí rokovali počas víkendu v Buenos Aires vydali vyhlásenie, podľa ktorého by Celoamerická zóna voľného obchodu (FTAA) mala byť realitou už k 1.1. 2005.
Podľa prvých reakcií ide o „extrémne ambiciózny obchodný pakt“, ktorý bude zahŕňať celú západnú pologuľu, s výnimkou Kuby. Dodajme, že v priestore FTAA žije 783 miliónov ľudí, ktorí vyprodukovali v tovaroch a službách úhrnnú hodnotu 11 400 miliárd dolárov a ich vzájomný obchod dosiahol 2 700 miliárd dolárov(údaje sú z roku 1999).
To, čo deklarovali ministri obchodu v Buenos Aires, je však zatiaľ iba v polohe zámerov a o každom bode finálnej dohody o vzniku Celoamerickej zóny voľného obchodu sa bude ešte detailne rokovať.
Spojené štáty by chceli časovo ohraničiť vznik nového obchodného paktu rokom 2003, no Brazília, Argentína a ostatné krajiny Mercosuru (latinsko-americký obchodný blok) vytvorili spoločnú alianciu, aby tento termín oddialili.
Brazília pritom tvrdí, že FTAA má byť „alternatívou, a nie osudom“. Chce totiž udržiavať paralelné kontakty s Európskou úniou, s ktorou obchoduje vo väčšom objeme ako USA.
Chile (ďalší asociovaný člen Mercosuru) síce súhlasí so zahrnutím štandardov v oblasti pracovného zákonodarstva, pohybu pracovných síl a ekologických noriem, ich prípadné porušenie však nemá byť nástrojom na uvalenie obchodných sankcií, ani zámienkou na vznik obchodných bariér.
Dohodu o vzniku FTAA budú musieť schváliť parlamenty jej členských štátov, Brazília dokonca žiada referendum o tejto otázke.
V každom prípade chcú latinsko-americké krajiny, aby USA prudko znížili dotácie vo svojom agrosektore, čo má byť podmienkou vzniku FTAA. Už teraz sa však očakáva práve o tejto otázke ostrá diskusia na pôde amerického Kongresu, kde budú intenzívne lobovať skupiny domácich farmárov. Brazília a ostatné latinsko-americké štáty tiež nesúhlasia s tým, aby v budúcej zmluve FTAA bola klauzula, respektíve prísľub, že neuvoľnia pracovné a ekologické zákonodarstvo v záujme prilákania nových investícií. V každom prípade sa diskusie o konštruovaní Celoamerickej zóny voľného obchodu začali, čo je pre tento mimoriadny projekt veľmi dôležité.