ČLÁNOK




Čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch sa kráti, slovenskí podnikatelia by sa mali pripraviť na zmeny
13. októbra 2020

Čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Spojeným kráľovstvom sa kráti a slovenskí podnikatelia, ktorí obchodujú s britskými firmami, by sa mali pripraviť na zmeny. Ako pre agentúru SITA uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, bez ohľadu na výsledok aktuálnych rokovaní, Spojené kráľovstvo nebude od 1. januára 2021 členom vnútorného trhu únie, ani colnej únie. „Podnikateľský sektor musí byť v rámci obchodných vzťahov so Spojeným kráľovstvom pripravený na splnenie (dodatočných) administratívnych úkonov súvisiacich s hraničnými a colnými kontrolami,“ priblížil štátny tajomník.

Prioritou Slovenska je, aby si obe strany v rámci rokovaní o budúcich vzťahoch nastavili parametre spravodlivej a férovej spolupráce a uzavreli ambicióznu partnerskú dohodu. „Jej súčasťou má byť aj dohoda o voľnom obchode s nulovým clom a nulovými kvótami,“ uviedol Klus. Prebiehajúce rokovania sa týkajú viacerých okruhov otázok, pričom jedným z najdôležitejších je podľa neho práve nastavenie podmienok pre podnikateľskú sféru. „Našim cieľom je dosiahnutie vysokého štandardu ochrany európskych podnikateľov, najmä zaistenie spravodlivej súťaže na vnútornom trhu EÚ, vrátane predchádzania akejkoľvek situácie, kde by mohli byť zvýhodnené britské subjekty obchodujúce na pôde EÚ,“ načrtol.

V prípade nedosiahnutia spoločnej dohody o budúcich obchodných vzťahoch by únia a Spojené kráľovstvo neboli od začiatku budúceho roka viazané žiadnou obchodnou dohodou. V praxi by sa tak vzájomné obchodné vzťahy začali riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. Tento scenár by však znamenal uvalenie ciel na vývoz a dovoz tovarov medzi úniou, teda aj Slovenskom, a Spojeným kráľovstvom. „V niektorých prípadoch, napríklad v automobilovom priemysle, by sa výška ciel mohla pohybovať okolo 14 %,“ upozornil štátny tajomník. Verí však, že v rámci vzájomných rokovaní takejto situácii predídu.

Samotní podnikatelia podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska Petra Serinu už viac menej predpokladajú, že nastane brexit bez dohody a v zásade sa na túto možnosť pripravili. „Spojené kráľovstvo tak bude tzv. treťou krajinou, nie je to nič, čo by podnikatelia nepoznali. Prinesie to zvýšené náklady na administratívu a logistiku,“ zhrnul.

Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie v referende v roku 2016. Veľká Británia je prvou krajinou, ktorá opustila európsky blok. Proces dosiahnutia brexitu bol zdĺhavejší, ako sa predpokladalo a vyžiadal si aj viacero odkladov jeho termínu. Oficiálne sa odchod uskutočnil 31. januára tohto roku. Do konca roka 2020 pritom trvá tzv. prechodné obdobie, počas ktorého sa situácia „de facto“ nezmenila oproti stavu pred vystúpením. Tento čas mal obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch. K tomu však stále neprišlo.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS