Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský vetoval na zasadnutí vlády návrh na vnesenie zmien do Dohody medzi vládou SR a vládou Ruskej federácie (RF) o riešení zadlženosti bývalého ZSSR a Ruskej federácie zo dňa 24. júna 1994. Čarnogurský odôvodnil uplatnenie veta tým, že navrhovaná forma deblokácií podstatnej časti dlhu a najmä výnosnosť deblokácií by bola nepriaznivejšia ako doteraz. Ďalším dôvodom boli informácie o tom, že spoločnosť, prostredníctvom ktorej sa táto deblokačná operácia mala uskutočniť, resp. funkcionári tejto firmy v iných krajinách, najmä v ČR, dlhujú väčšie sumy peňazí.
Minister financií František Hajnovič sa však domnieva, že podmienky v návrhu pri zohľadnení alternatívnych súčasných možností deblokácií sú pre SR výhodné. „Podľa ministerstva financií je tiež navrhovaná spoločnosť, ktorej štát už služby využil, ako sprostredkovateľ bezpečná, keďže peniaze z predchádzajúcich deblokácií štát dostal na účet,“ uviedol Hajnovič.
Hajnovič nepovažuje niektoré argumenty v prospech tovarových deblokácií za celkom presvedčivé. „S nimi sa spájajú niektoré podozrenia z minulosti a dodnes sa vedú spory kvôli nenaplneniu ich obsahu a podmienok. Deblokovaný tovar nie je vždy optimálny z hľadiska jeho kvality a nutnosti použitia,“ dodal minister. Hajnovič poprel, že návrh zmien v deblokáciách bol vypracovaný pod nátlakom deficitu v rozpočtových príjmoch. Podnet na zmenu dohody dala ruská strana počas rokovaní na pravidelných zasadnutia medzivládnych komisií. Podľa Hajnoviča sú forma a podmienky finančnej deblokácie v návrhu výhodné.
Čarnogurský podporuje doterajšiu formu deblokácií z RF. Slovensko by sa podľa neho malo snažiť o dosiahnutie čo najvyššieho ročného objemu a prevodu peňazí z dlhov RF za výhodných podmienok. Doterajšie tovarové deblokácie dosahovali podľa ministra spravodlivosti výnosnosť od 65 do 80 %, dokonca armáda dostáva pri rôznych typoch vojenských dodávok až 100 % hodnoty deblokovaných prostriedkov.
O materiáli by mala najbližšie rokovať koaličná rada, ktorú má do týždňa zvolať premiér Mikuláš Dzurinda, potom by mohol byť opäť predložený na najbližšie rokovanie vlády. SDĽ sa však od mája zasadnutí koaličnej rady nezúčastňuje, pretože vláda neschválila Európsky zákonník sociálneho zabezpečenia. Ako povedal pre agentúru SITA predseda SDĽ Pavel Koncoš, na zvolané zasadnutie koaličnej rady príde, ak sa bude rokovať aj o zákonníku.