V budúcoročnom rozpočte s deficitom na úrovni 3,8 % HDP sa ráta s celkovými príjmami v objeme 287,5 miliardy Sk a výdavkami na úrovni 340,3 miliardy Sk.
Deficit štátneho rozpočtu má tvoriť 52,8 miliardy Sk a deficit celého okruhu verejných financií 52,6 miliardy Sk. Vyplýva to z východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2005 až 2007, ktoré dnes zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR. Riziká východísk vidí rezortný minister Ivan Mikloš v schválení tých reforiem, ktoré majú fiškálne dôsledky. „Teda najmä reforma zdravotníctva, prípadne fiškálna decentralizácia, kde je však miera rizika menšia. Potom je to otázka účasti sporiteľov v druhom pilieri dôchodkového systému,“ uviedol na tlačovej besede. Čím bude účasť vyššia, tým budú podľa neho fiškálne dôsledky vyššie. „Sú to riziká, keďže je tam väčšia miera neurčitosti,“ dodal.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov je predložený návrh východísk zdrojov na rok 2005, vrátane príjmov z rozpočtu EÚ, expanzívny, nakoľko výdavky štátneho rozpočtu medziročne vzrastú až o 8 % a inflácia má byť len 4-%. Daňové zaťaženie pritom poklesne. Vysoký rast výdavkov prevyšujúci infláciu majú mať zabezpečené rezorty obrany, vysokého školstva i zdravotníctva. Pôdohospodárstvo, regionálny rozvoj, či životné prostredie zasa nemalé zdroje získajú z eurofondov. Rezerva vlády pre ďalšie prioritné projekty má v roku 2005 tvoriť 7,5 miliardy Sk, čo je o 2,5 miliardy viac ako v tomto roku. „Ja považujem za dôležité, aby z rezervy bola financovaná dopravná infraštruktúra a vzdelanie,“ skonštatoval Mikloš.
V budúcom roku sa pritom má deficit verejných financií stlačiť z tohtoročného predpokladu na úrovni 4 % až na spomenutých 3,8 % HDP aj napriek viacerým jednorazovým nákladom. MF upozorňuje, že príspevky štátu do financovania projektov z eurofondov v budúcom roku verejné financie zaťažia sumou okolo 10 miliárd Sk. Pozícia pre krajinu ako celok bude už oveľa výhodnejšia. SR totiž v roku 2005 z Európskej únie získa o 23 miliárd Sk viac ako sama do jej rozpočtu prispeje. Ďalšie 4 miliardy Sk bude musieť vláda poskytnúť na podporu výstavby dvoch automobiliek PSA Peugeot-Citroën pri Trnave a Hyundai/Kia pri Žiline. Menej priaznivo sa má ale vyvíjať hospodárenie Sociálnej poisťovne, ktoré ma byť o asi 6 miliárd Sk horšie ako pôvodne čakal rezort práce.
MF v najbližších troch rokoch predpokladá dynamický rast ekonomiky na úrovni v priemere 4,7 %, infláciu medzi 3 a 4 % a rast zamestnanosti o 0,7 % ročne. Zároveň by mali dynamicky rásť reálne mzdy, v roku 2005 o 3,7 %, a vyššie majú byť aj dôchodky, ktoré sa v budúcom roku zvýšia v stálych cenách o 4 %.
Vytvorením východísk na roky 2005 až 2007 MF výrazne posilňuje viacročné rozpočtovanie. Hoci stanovenie výdavkov na roky 2006 a 2007 nie je záväzné, predpokladá sa, že zmeny sa budú uskutočňovať len vo výnimočných a jednoznačne zdôvodnených prípadoch. Pre rok 2006 sa ráta s výdavkami na úrovni 307,2 miliardy Sk a v roku 2007 to má byť 330,1 miliardy Sk. V rozpočte je posilnená aj úloha programového rozpočtovania, teda jednoznačná väzba poskytovaných zdrojov na dosahované výsledky.
V roku 2006 má pritom deficit verejných financií podľa plánov MF opäť vystúpiť na 4 % HDP, avšak v roku 2007 sa už má deficit dostať na hranicu 3 %, čím krajina začne plniť jedno z kľúčových maastrichtských kritérií pre prijatie spoločnej meny euro. Pri takomto vývoji potom Slovensko ráta s reálnym zavedením eura v roku 2009. Ak sa ale nepotvrdí potreba zarátania nákladov zreformovaného penzijného systému do celého okruhu verejných financií euro by chcelo MF zaviesť už od roku 2008.
MF predpokladá, že po schválení východísk jednotlivé kapitoly rozpíšu svoje budúcoročné rozpočtové limity na konkrétne programy do konca júna. Budúcoročný rozpočet potom MF do vlády predloží v polovici augusta. Tá ho má potom odobriť do konca septembra, aby mohol byť predložený do NR SR v zákonnom termíne, ktorým je 15. október.