ČLÁNOK


,

Bude ďalší ropný šok?
18. marca 2011

Raketový skok cien ropy na svetových trhoch, ktoré dosiahli okolo 120 USD/barel v dôsledku obáv a neistôt na ropnom trhu spôsobených ľudovými revolúciami prevažne vedenými mladými ľuďmi v krajinách severnej Afriky a niektorých krajinách Stredného východu vyvoláva veľké obavy z ďalšieho rastu cien čierneho zlata.

Doterajší vývoj v regióne severnej Afriky priniesol výpadok produkcie líbyjskej ropy okolo jeden milión barelov denne z celkovej produkcie krajiny 1,6 mil. b./d. Dramatický vývoj v tejto severoafrickej krajine nemožno presne predvídať vzhľadom na mediálne embargo zo strany režimu Muammara Kaddáfího, ktoré sťažuje sledovanie diania v krajine.

Tento miliónový výpadok produkcie nie je až taký veľký, aby ho nemohli krajiny OPEC-u nahradiť. Saudská Arábia avízovala zvýšenie produkcie o 500 tisíc b./d., Kuvajt a Spojené arabské emiráty sľúbili zvýšiť produkciu o 300 tisíc b/d a ďalšie krajiny tiež uvažujú o zvýšení produkcie ropy.

Preto je na mieste položiť si otázku, aké faktory hrajú v posledných dňoch významnú rolu pri raketovom raste cien ropy na svetových trhoch?

Odpoveď na takúto otázku je veľmi jednoduchá: kombinácia viacerých faktorov, pričom v tomto prípade ako aj v mnohých prípadoch z poslednej dekády špekulácia na trhu s ropou hrala kardinálnu rolu pri prudkom zvýšení cien ropy. Na druhej strane, vplyv trhového faktora, ponuky, bol prvou príčinou a hral významnú rolu, najmä na európskych trhoch, nakoľko 85 % líbyjskej ropy smeruje na starý kontinent, čo vyvolalo paniku na trhu s ropou, ktorá bola následne využitá špekulantmi na trhu. Tento fakt sa odrazil v prudkom raste ceny Brentu viac ako ceny americkej ropy WTI, čo rozšírilo medzeru medzi cenami týchto dvoch druhov ropy. Panika na trhu s ropou nezasiahla len Európu, ale aj ázijské trhy a trhy Severnej Ameriky. Treba poznamenať, že USA dováža z Líbye iba 5 % líbyjskej ropy, čo je pre USA nepodstatný zlomok celkovej dovážanej ropy.

V tomto smere treba zdôrazniť, že výpadok líbyjskej ropy je len 1 z 86 mil. barelov svetovej spotreby ropy, čo je okolo 1%. Tento výpadok nemôže spôsobiť rast cien ropy v priebehu jedného týždňa o viac ako 20 USD za každý barel, najmä keď stav zásob v ekonomických veľmociach (napr. USA) je na štandardných úrovniach. Spojené štáty americké, ktoré disponujú 727 mil. barelmi strategických rezerv a okolo 3 mld. barelov v priemyselných krajinách postačia na pokrytie spotreby týchto krajín na dobu približne dvoch mesiacov.

Nepokoje v Líbyi sa však môžu rozšíriť do susedného Alžírska, ktoré je členom OPEC-u a jedným z najväčších vývozcov zemného plynu, najmä do Európy, čo môže mať ďalekosiahle následky nielen na trh s ropou, ale aj so zemným plynom, i keď predpokladané zopakovanie líbyjského scenára je minimálne.

Napätie v celom regióne Stredného východu a severnej Afriky je obrovské a prvýkrát v dejinách tohto regiónu minimálne od 60. rokov minulého storočia, kedy sa „vládca“ cíti ohrozený priamo ľuďom. Takéto politické a sociálne nepokoje predstavujú kardinálny zdroj neistôt, obáv na medzinárodných trhoch s ropou, čo prihráva do karát špekulantom a vedie k rastu cien čierneho zlata. Pri prípadnom rozšírení nepokojov do krajín, ako napríklad Alžírsko alebo Saudská Arábia, ktoré by spôsobili väčšie výpadky produkcie a dodavok ropy, možno očakávať prekročenie nových cenových rekordov na trhu s ropou a vtedy nebude ťažké hovoriť o ďalšom ropnom šoku.

Ing. Obadi Saleh Mothana, PhD
Ekonomický ústav SAV


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS