Slovensko by malo naďalej konsolidovať svoje verejné financie, lepšie sa popasovať s dlhodobou nezamestnanosťou, zlepšiť školstvo a riešiť korupciu a pomalé súdnictvo. Také sú hlavné odporúčania Bruselu, ktoré v rámci európskeho semestra Európska komisia zverejnila v pondelok. Podobne ako vlani nás pritom komisia opäť upozorňuje aj na nízku efektívnosť výdavkov v zdravotníctve, opakujú sa aj spomínané odporúčania v oblasti dlhodobej nezamestnanosti či vzdelávania.
V oblasti verejných financií Brusel odporúča Slovensku posilniť konsolidáciu a zabezpečiť udržateľnosť verejných financií v súlade s požiadavkami Paktu rastu a stability. Zároveň navrhuje zlepšiť efektívnosť výdavkov na zdravotníctvo aj implementáciou projektu Hodnota za peniaze. Európska komisia pritom predpokladá, že deficit rozpočtu verejnej správy v tomto roku klesne z 1,7 % na 1,3 % hrubého domáceho produktu a v roku 2018 sa bude ďalej znižovať na 0,6 % výkonu ekonomiky.
V oblasti trhu práce Európska komisia podobne ako v predchádzajúcich rokoch odporúča Slovensku zvýšiť úsilie v aktívnych opatreniach za účelom zníženia počtu dlhodobo nezamestnaných. Zároveň by sme mali podľa Bruselu zabezpečiť aj vyššiu participáciu žien na trhu práce, najmä prostredníctvom zlepšovania dostupnosti kvalitnej starostlivosti o deti. V školstve komisia naďalej vníma najväčšie nedostatky v začleňovaní rómskych detí do hlavného vzdelávacieho procesu.
Opätovné nedostatky komisia vyčíta Slovensku aj v oblasti podnikateľského prostredia. „Ide najmä o zvýšenie úrovne hospodárskej súťaže a transparentnosti vo verejnom obstarávaní, prijatie opatrení na zníženie administratívnej a regulačnej záťaže, zníženie dĺžky súdnych konaní, či ráznejšie zakročenie proti korupcii, ktorá bráni efektívnemu využívaniu verejných prostriedkov a deformuje hospodársku súťaž,“ konštatuje sa v správe Európskej komisie.