ČLÁNOK




Brusel hrozí zastaviť financovanie projektov infraštruktúry
2. februára 2010

Európska komisia priamo hrozí Slovensku pozastavením platieb z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Kohézneho fondu na infraštruktúrne projekty. Dostatočná náprava totiž neprišla ani po opakovaných varovaniach. Slovensko má čas rozptýliť obavy Bruselu do 15. februára. Dôvodom je to, že volení predstavitelia štátu povýšili výstavbu diaľnic a iných diel nad práva občanov spolurozhodovať o podobe prostredia, v ktorom žijú. Ako ďalej informuje týždenník Trend na svojej internetovej stránke, je to v rozpore s európskou legislatívou. Časopis sa odvoláva na list riaditeľa odboru regionálnej politiky Európskej komisie Dirka Ahnera stálemu predstaviteľovi Slovenska pri Európskej únii Ivanovi Korčokovi.

„Obmedzovanie práv občanov hovoriť do veľkých projektov spustil parlament na jar 2007 schválením mimoriadnych opatrení na urýchlenie výstavby diaľnic. Jedným z nich bola zmena zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, podľa ktorej verejnosť stratila pri povoľovaní výstavby diaľnic postavenie účastníka konania,“ uvádza ďalej Trend. Verejnosti zostal len štatút tzv. zúčastnenej osoby, ktorej námietkami sa úradníci zaoberať nemusia. O niekoľko mesiacov neskôr parlament na návrh poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) vylúčil verejnosť aj z rozhodovania o všetkých ostatných projektoch, pri ktorých sa posudzuje vplyv na životné prostredie – ako sú továrne, čističky, elektrárne.

Takáto úprava je podľa týždenníka v priamom rozpore s eurosmernicou EIA, ktorá garantuje včasné a účinné príležitosti zúčastniť sa procesov environmentálneho rozhodovania. Komisia Bratislavu varovala, že zákon nie je v poriadku, dvoma listami ešte v roku 2008. K čiastočnej náprave došlo zmenou zákona, ktorú parlament schválil vlani v auguste. Lenže podľa Bruselu sú aj po tejto úprave naďalej obmedzované práva občanov.

„Tento nesúlad môže zablokovať proces schvaľovania mnohých projektov spadajúcich pod smernicu EIA,“ cituje Trend z listu Ahnera zo začiatku minulého mesiaca. Potenciálne problémy podľa neho hrozia nielen projektom z operačného programu životné prostredie, ale aj ďalším programom. Občianske združenie Via Iuris vlani odhadlo, že nesprávna transpozícia smernice môže priamo ovplyvniť takmer dve tretiny z takmer 12 mld. eur, určených pre Slovensko na programové obdobie 2007 až 2013. Predstavuje to skoro polovicu ročných výdavkov štátneho rozpočtu. Riziko si podľa týždenníka uvedomuje aj vláda. Odpoveď Bratislavy by mala obsahovať ubezpečenie vrátane jasných záväzkov a časových harmonogramov, ako bezodkladne vyrieši nedostatky. To však nemusí znamenať, že Brusel preplatí skôr schválené projekty, pri ktorých občania nemali možnosť vyjadrovať sa.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 1. 2025

USD 1,030 0,002
CZK 25,166 0,011
GBP 0,830 0,001
HUF 414,930 2,030
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS