ČLÁNOK




Brown je za zavedenie globálnych daní pre banky
9. novembra 2009

Veľká Británia naliehala v sobotu na svetové vlády, aby uvažovali nad uvalením daní na banky. Takto získané prostriedky sú určené na financovanie budúcich prípadnych štátnych podporných balíčkov a na záchranu týchto inštitúcií. Bristký premiér Gordon Brown predniesol svoj návrh na víkendovom stretnutí skupiny G20 v Škótsku. Britský premiér sa tak pripojil k výzvam Francúzska a Nemecka, podľa ktorých je taktiež čas na to, aby banky začali vracať časť prostriedkov po tom, čo vlády naliali do sektora miliardy dolárov na jeho záchranu.

Spojené štáty americké, ktoré sú kľúčovým hráčom pre akúkoľvek globálnu iniciatívu, odmietli uvalenie dane na každodenné transakcie. USA však ponechali otvorenú možnosť pre iné spôsoby ochrany spotrebiteľov a kompenzáciu nákladov na budúcu pomoc a taktiež ochranu dôležitých inštitúcií, akými sú penzijné fondy pred bankovými stratami. „Myslím si, že je fér uviesť, že tento pohľad zdieľa mnoho krajín a to, že je potrebné vybudovať systém, v ktorom by spotrebitelia neboli v budúcnosti vystavení takýmto rizikám,“ povedal americký minister financií Timothy Geithner.

Podľa Kanady by banky, ktoré majú problémy, mali za to niesť následky, ale zdanenie nie je najlepším riešením. „Je to jeden z nápadov, ktorý je na stole, pre mňa ako ministra financií Kanady však nie je atraktívny. Boli sme vládou, ktorá dane znižovala,“ uviedol kanadský minister financií Jim Flaherty. Brownova intervencia bola pre G20 prekvapením aj napriek tomu, že britský premiér uviedol presné náročné splniteľné podmienky predtým, akoby sa Veľká Británia zaviazala k takémuto plánu. Medzi tieto podmienky patrí napríklad podpora všetkých najväčších finančných centier, medzi ktorými sú aj Spojené štáty americké.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 12. 2024

USD 1,044 0,004
CZK 25,201 0,066
GBP 0,831 0,003
HUF 411,450 0,280
CAD 1,500 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS