ČLÁNOK




Britská ekonomika nie je imúnna voči globálnemu spomaleniu
28. januára 2002

Dáta britského Národného štatistického úradu – ONS, ktoré sa publikovali na sklonku uplynulého týždňa signalizujú, že v decembri zaznamenala ekonomika iba veľmi nízky, takmer nulový rast, čo znamená, že útlm hospodárstva poznačil aj Veľkú Britániu.

V predchádzajúcom štvrťroku, teda od júla do septembra 2001, vykazovala britská ekonomika podľa údajov ONS rast na úrovni 2,2%. Túto hladinu zároveň britské Treasury považovalo za dlhodobejší trend.

Záverečné tri mesiace roka 2001 však tieto predpoklady nepotvrdili. Došlo totiž k výraznému ochabnutiu britského hospodárstva, najmä k zníženiu aktivít v sektore priemyselnej výroby a exportu.

Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum – NIESR konštatoval, že britská ekonomika stagnuje v dôsledku teroristických útokov na Spojené štáty.

Negatívny vývoj je zlou správou nielen pre britskú vládu, ale aj pre Bank of England, ktorá sa dostane pod narastajúci tlak, aby znížila základnú úrokovú sadzbu.

Konfederácia britského priemyslu na sklonku uplynulého týždňa varovala, že firmy v sektore spracovania kovov prepustia v prvých mesiacoch tohto roka 50 000 zamestnancov.

Existujú tiež signály, že dynamika služieb, ktoré sa až 80% podieľajú na aktivitách britskej ekonomiky, sa začína výrazne spomaľovať.

Relatívne stále výkonný je však sektor stavebníctva.

Určité napätie sa očakáva na trhu práce – do leta 2002 by sa mal počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti opäť vrátiť na hladinu 1 milióna obyvateľov.

Ešte väčšia hrozba však vyplýva z deflačných rizík.

Z globálneho hľadiska dochádza k výraznej redukcii inflácie. Z hodnotenia Medzinárodného menového fondu vyplýva, že inflačná krivka sa v rozvinutých krajinách dramaticky znižuje – v máji 2001 bol tento ukazovateľ na úrovni 2,8%, v októbri dosahoval priemernú hodnotu 1,7% a možno predpokladať, že sa dostane, respektíve v niektorých prípadoch, vrátane Veľkej Británie, sa už dostal, pod hladinu 1%.

Ceny na britskom trhu vykazujú stály pokles – dámske odevy sa počas minulého roka zlacnili o 7%, televízne prijímače a DVD-systémy o 11%, benzín a nafta dokonca o 13%.

Takzvaná štatistická „headline“ inflácia (ide o infláciu, ktorú meria index spotrebiteľských cien bez očistenia od sezónnych výkyvov cien potravín, splátok úrokov hypotekárnych úverov, prípadne ďalších nestálych cien) poklesla v decembri 2001 na úroveň 0,7%. Pri ďalšom očakávanom poklese základnej úrokovej sadzby, ktorú definuje Bank of England a znížení cien ropy, by sa mohla dostať na nulovú hodnotu, ba dokonca až do negatívneho pásma, čo sa naposledy stalo v roku 1960.

Ak sa britská ekonomika dostane do recesie, podobne ako USA, viacerí experti sa obávajú, že hospodársky pokles sa premietne do štádia ďalšieho prepadu. V čase, kedy dochádza k poklesu cien viacerých tovarov, sa však služby stávajú drahšie. Počas minulého roka sa zvýšilo vstupné do britských kín o 5%, holičstvá a kaderníctva zvýšili ceny o 6% a zahraničné dovolenky sú drahšie o 7%. Centrálna banka má v každom prípade veľmi ťažkú pozíciu. Jej hlavným cieľom je udržať infláciu na úrovni nie vyššej a nie nižšej ako 2,5%. Momentálne je podstatne väčšou hrozbou deflácia, čo znamená, že pri úprave základnej úrokovej sadzby bude Bank of England maximálne opatrná.

Napriek stagnácii britskej ekonomiky v poslednom štvrťroku 2001 je však zrejmé, že rast hrubého domáceho produktu vykáže za celý rok hodnotu 1,6%, čo je viac v porovnaní s USA, Nemeckom a Japonskom.

Predchádzajúce prognózy ministra financií Gordona Browna o raste HDP v roku 2001 na úrovni 2,25% sú však v tejto chvíli vážne spochybnené.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS