Zdá sa, že britská ekonomika bude najmenej poškodená globálnymi ekonomickými turbulenciami. Odhady tempa jej rastu sú nasledovné – Medzinárodný menový fond hovorí o 2,6%, respektíve 2,5%, britské ministerstvo financií sa pohybuje v rastových ukazovateľoch od 2,25% do 2,75%, vplyvný Národný inštitút pre ekonomický a sociálny výskum – NIESR očakáva tieto dáta v rozpätí od 2,25% do 2,5%, no najnižší údaj dáva k dispozícii Ernst&Young Item Club, ktorý vychádza z rovnakej metodiky ako britské Treasury, ktorý uvažuje o raste iba na úrovni 2%.
K rovnakému hodnoteniu sa pridáva aj Konfederácia britského priemyslu – CBI.
V podobných dimenziách sa však upravujú smerom nadol aj očakávané tempá rastu aj v eurozóne, čo by znamenalo, že Veľká Británia bude v tomto ukazovateli najlepšia v rámci celej EÚ – vyšší ekonomický rast sa očakáva iba v Španielsku.
Napriek takémuto vysokému nasadeniu Veľkej Británie varuje minister financií Gordon Brown pred predčasným uspokojením v súvislosti s terajším stavom ekonomiky. Chce zachovať kurz udržateľnej stability a rastu, no dodáva, že Británia nie je izolovaná od ostatného sveta.
Dnes reagujú globálne trhy na možné výkyvy prakticky okamžite a prejavy nestability majú automatickú odozvu – povedal doslova Gordon Brown. Aj preto musíme zostať ostražití a pružne reagovať na prípadné riziká, dodal britský minister financií.
Napriek týmto úskaliam chce Veľká Británia realizovať značne ambiciózne plány vo výdavkovej časti štátneho rozpočtu, čo si však zrejme môže dovoliť – včerajšie údaje hovorili totiž o tom, že štátne fondy (britská štátna pokladnica) má zdroje v rekordnej výške 37 miliárd libier.