Veľká Británia sa v ukazovateli tempa rastu hrubého domáceho produktu dostala zo spodných priečok až na vrchol v rámci siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta – G7. Niektorí analytici v tejto súvislosti poznamenávajú, že britská ekonomika už dlhodobejšie odoláva prudkým výkyvom na akciových trhoch a úspešne čelí aj neistému globálnemu hospodárskemu výhľadu.
V období od apríla do júna 2002 zaznamenala Veľká Británia najrýchlejšie tempo rastu za ostatných 30 mesiacov a veľmi výrazne sa spamätala z takmer 1,5-ročnej stagnácie.
Časť expertov však varuje, že dôvera britských spotrebiteľov, ktorá zachránila ekonomiku pred recesiou, má svoje limity a nemusí sústavne znášať výkyvy na trhoch. Na ilustráciu dodajme, že počas uplynulého týždňa poklesol britský akciový index FTSE 100 na šesťročné minimum, americký S&P 500 vykazuje najnižšiu úroveň z ostatných päť rokov a na historicky nízkych hodnotách je aj japonský Nikkei 225.
Index spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch zaznamenal v júli najnižšiu úroveň za ostatných osem mesiacov a dosiahol hodnotu 88,1 bodu, hoci v júni sa pohyboval na hladine 92,4 bodu.
Napriek tomu sú údaje britského Národného štatistického úradu (ONS) celkom jednoznačné – britská ekonomika dosiahla v druhom štvrťroku tempo rastu na úrovni 0,9% v porovnaní s 0,1%-ným rastom zaznamenanom počas prvých troch mesiacov roku 2002.
Zvýšila sa priemyselná výroba, maloobchodný a veľkoobchodný predaj má stále veľmi silné parametre.
Britský denník Financial Times však včera poznamenal, že jasot spojený s definitívnym obratom vo vývoji britskej ekonomiky môže byť predčasný, ak výkyvy na akciových trhoch spôsobia zvrat v „húževnatých“ aktivitách britských spotrebiteľov.
Negatívne môže pôsobiť aj očakávaný útlm na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je momentálne poznačený značnou expanziou a boomom. Kombinácia poklesu na akciových trhoch s útlmom cenového ošiaľu na trhu s nehnuteľnosťami by mohli „zmraziť“ odhodlanie britských spotrebiteľov aj naďalej investovať svoje finančné zdroje.
Určitým signálom v tomto smere je mierny pokles spotrebiteľských výdavkov, ku ktorému došlo k v júni.