Bratislava i jej okolie ponúka návštevníkom široké možnosti. Niektorí na zoznámenie s ňou používajú internetové stránky (www.bratislava.sk, www.oldbratislava.sk), cestovateľom alebo len náhodným turistom pomáha aj Bratislavská informačná služba. Rozsahom služieb i rozpočtom je len odrobinkou v porovnaní s Prahou, Viedňou alebo ďalšími európskymi veľkomestami. Napriek tomu poskytuje základné turistické a všeobecné informácie o histórii a súčasnosti hlavného mesta, pamiatkach, možnostiach ubytovania, doprave i gastronómii. Rovnako zabezpečuje pre zahraničných i tuzemských návštevníkov sprievodcovské služby. Prevádzkuje dotykové turistické informačné systémy, v ktorých záujemcovia po 19. hodine nájdu základné informácie o hlavnom meste. Nachádzajú sa na autobusovej i vlakovej stanici, v osobnom prístave a takisto v centre mesta na Klobučníckej ulici. Kam teda za kultúrou v Bratislave?
Podľa vlastného výberu
V lete majú prázdniny nielen žiaci a študenti, ale aj väčšina divadiel. Našťastie sa neodmysliteľnou sú-
časťou najteplejších mesiacov stávajú kultúrne letá. Tohtoročný bratislavský festival kultúry a umenia je už v plnom prúde. Ponúka niekoľko žánrových cyklov. Na nádvorí Starej radnice takmer každý pondelok a stredu hrajú divadelníci predstavenia pre deti. Utorky patria umelecko-publicistickým programom na nádvorí Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy. Vždy vo štvrtok si milovníci vážnej hudby vypočujú v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca alebo koncertnej sieni Mirbachovho paláca komorné koncerty. Na nádvorí Vinohradníckeho múzea každý piatok vyhrávajú džezmani. K tomu sa pridajú štvrtkové koncerty rôznych žánrov v koncertnej sieni Klarisky.
Od 12. augusta sa v hudobnej sieni Bratislavského hradu začnú Dni organovej hudby. Koncom posledného letného mesiaca zaujme v koncertnej sieni Klarisky cyklus šansónov, v ktorom vystúpia aj populárne herečky Szidi Tobiasová zo Slovenska alebo Jana Paulová zo susedného Česka. Vlaňajšiu popularitu by si mohol zopakovať letný kinematograf a premietanie úspešných českých filmov. V septembri sa v rámci Kultúrneho leta 2003 uskutoční ešte medzinárodný festival komornej hudby. Prázdninovú prehliadku koncom septembra ukončí Ida Kelarová & Band v sieni Klarisky. Ceny vstupeniek sa pohybujú od tridsať korún (detské predstavenia) do 120 korún za cyklus Excelentné rôznosti. Lístky na väčšinu podujatí stoja 70 až 90 korún. V predpredaji si ich možno kúpiť v Mestskom kultúrnom stredisku na Uršulínskej ulici.
Trochu iný orloj
Hlavné mesto však zaujme aj tých, ktorí majú radi históriu. Mestské privilégiá mu udelil v roku 1291 uhorský kráľ Ondrej III. O prvom kamennom hrade sa hovorí v 10. storočí, hradný kopec bol osídlený už v mladšej kamennej dobe. Dnes je Bratislavský hrad reprezentačným miestom i sídlom výstavy Slovenského národného múzea. Okolo Hradného vrchu nájdeme aj ďalšie expozície – múzeum hodín, židovskej kultúry, umeleckých remesiel, archeologické múzeum. Zaujímavé je i Hlavné námestie, ktoré tvorí centrum historického jadra. Nachádza sa na ňom gotický kostol františkánov i jeden z najkrajších rokokových palácov – Mirbachov.
Pozornosť si iste zaslúži aj renesančná Maximiliánova fontána s kruhovou nádržou. Dominantou námestia je Stará radnica, ktorá vznikla už v 15. storočí. Sídli v nej najstaršie múzeum v Bratislave. A hoci hlavné mesto nemá klasický orloj, môže sa pochváliť laserovou verziou. Každý večer po zotmení sa ulicami korza vinie imaginárna Ariadnina niť. A vždy ani nie dve minúty pred odbitím celej hodiny vyvrcholí laserový koncert na veži Starej radnice. Pred 22. hodinou trvá šou takmer osem minút. Obnovené korzo ponúka nespočítateľné množstvo kaviarničiek, reštaurácií i sôch, ako sú Čumil, Napoleonský vojak, Schöne Naci alebo Papparazi. Tieto uličky ožívajú najmä vo večerných hodinách.
Atraktívna je i pôvodná korunovačná cesta. Možno ju prejsť pomocou navigácie malých mosadzných platní umiestnených v dlažbe. Pod Michalskou bránou sa turisti môžu zastaviť, aby zistili, ktorým smerom a v akej vzdialenosti sa nachádzajú svetové metropoly. Za zmienku určite stojí aj rekonštruované Hviezdoslavovo námestie so Slovenským národným divadlom i sériou fontán.
Informačné služby
V prípade záujmu o odborný výklad v akomkoľvek jazyku je naporúdzi opäť Bratislavská informačná služba (BIS). Školí a zabezpečí sprievodcov, ktorí prispôsobia výklad záujmom jednotlivých skupín. O Bratislave a jej okolí môžu rozprávať pri pešej prechádzke, v autobuse alebo aj v historickej električke, ktorá premáva každú stredu medzi 16.00 a 16.45 h ulicami hlavného mesta. Podľa slov vedúceho oddelenia BIS Petra Mikuša sprievodca prispôsobí štýl výkladu záujmu turistov, navrhne cestu, ktorá by bola pre nich najzaujímavejšia.
BIS organizuje aj výlety do okolia Bratislavy. Pri
návšteve Vinohradníckeho múzea v Pezinku zabezpečí ochutnávku vína, v Modre ukáže výrobu ľudovej keramiky. Ak sa chce niekto zúčastniť na prehliadke Bratislavy, no neprišiel s organizovanou skupinou, každý pracovný deň o 14.00 môže za 300 korún využiť prehliadku mesta so sprievodcom, ktorý sprevádza v anglickom jazyku. Tým, čo majú radšej voľnosť, bude stačiť knižný sprievodca Bratislavou (60 Sk) a mapa, ktorú informačné stredisko poskytne zadarmo. Cez leto sa vytvára priestor i na zájazdy do okolia, tie slúžia najmä Bratislavčanom. Obľúbené sú jednodňové výlety po Slovensku, ale i do Grazu, Viedne, Badenu, na Balaton, prípadne aj náročné turistické výstupy do Medvedieho útočiska v Štajersku.
Pre tých, čo v lete radi relaxujú pri vode, ponúka Bratislava tiež riešenie – 32-hektárové Zlaté piesky alebo 25 km vzdialené Slnečné jazerá poskytujú dostatok priestoru na oddych pri vode, plávanie i vodné športy. Cyklisti a korčuliari si prídu na svoje na hrádzi pozdĺž ramien Dunaja. Golfisti majú k dispozícii areál v Bernolákove a tí, čo radi popíjajú vínko, môžu kráčať po Malokarpatskej vínnej ceste, ktorá z Bratislavy pokračuje do Svätého Jura, Pezinka a Modry. Popri vinohradníckych domoch môžu navštíviť i množstvo vinární a pivníc. Možno tam vo víne nájdu aj pravdu.