Finančná podpora štátu v rámci bytovej politiky by sa mala v budúcom roku znížiť. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok by mala klesnúť bonifikácia hypotekárnych úverov zo súčasných 4,5 % na 3,5 %. Menšia by mala byť aj štátna prémia v stavebnom sporení, ktorá by sa mala znížiť zo 4 tis. Sk na 3,5 tis. Sk. Počíta sa tiež s prehodnocovaním výšky transferu do Štátneho fond bytovej výstavby. Ministerstvo financií SR totiž plánuje na realizáciu bytovej politiky vynaložiť v budúcom roku 7 mld. Sk, čo je medziročne menej o 665,7 mil. Sk.
„Zníženie štátneho príspevku na hypoúvery sme vzhľadom na situáciu v oblasti hypotekárnych úverov v krajinách strednej Európy očakávali,“ povedal riaditeľ oddelenia vzťahov s verejnosťou v Tatra banke Roman Začka. Ako ďalej pokračoval, banka preto považovala možnosť fixáciu úrokovej sadzby na 10 rokov za výhodnú. Podľa hovorcu Všeobecnej úverovej banky Mariána Horvátha táto zmena určite ovplyvní záujem klientov o nové úvery a môže znamenať väčšie náklady pre klienta. „Keďže konečná výška úrokovej sadzby VÚB sa odvíja od ceny dlhodobých peňazí na finančnom trhu a v súčasnom období, po stabilizácii bankového sektora a financií Slovenska, dochádza k jej poklesu, počas budúceho roka môžu úroky mierne klesnúť. Ťažko však teraz určiť výsledný efekt pre klienta,“ uviedol Horváth. Horváth súčasne očakáva zvýšenú konkurenciu medzi hypobankami, čo môže vyvíjať tlak na znižovanie bankových úrokov.
Už siedma zmena podmienok poskytovania štátnej prémie na stavebné sporenie na Slovensku je podľa predstaviteľov Prvej stavebnej sporiteľne nešťastným rozhodnutím v snahe hľadať spôsob šetrenia výdavkov zo štátneho rozpočtu. Upozorňujú pritom na príklad z Čiech, kde vláda už deväť rokov nezmenila prémiu a ponechala ju na úrovni 4,5 tis. CZK napriek rastúcim tlakom na štátny rozpočet. V Maďarsku pritom vláda navrhuje zdvojnásobiť maximálnu hranicu podpory na 300 eur. PSS súčasne zdôrazňuje, že stavebné sporenie kumuluje dlhodobé zdroje a umožňuje zachovávať hranicu zamestnanosti v rozsahu 40 tisíc pracovných miest na 1 mld. Sk vyplatenej štátnej prémie. Ekonomické analýzy podľa PSS preukazujú návratnosť až 6,2 mld. Sk do štátneho rozpočtu cestou daňových nástrojov z 1 mld. Sk vyplatenej štátnej prémie.
Obľuba využitia hypotekárneho úveru na financovanie bývania sa na Slovensku stále zvyšuje. Kým počas celého minulého roka poskytli banky viac ako 4,5 mld. Sk hypoúverov, už počas prvých troch kvartálov tohto roka sa objem novoposkytnutých úverov zvýšil takmer o 20 % na sumu presahujúcu 5,4 mld. Sk. Kumulatívne od začiatku poskytovania zdrojov prostredníctvom tohto úverového nástroja klienti získali zhruba 11,5 mld. Sk.
Trojicu najväčších hypobánk na Slovensku predstavuje VÚB, Slovenská sporiteľňa (SLSP) a Tatra banka. VÚB, ktorá ponúka tento produktu od októbra 1997 poskytla za tri kvartály 1,746 mld. Sk a kumulatívne 4,5 mld. Sk hypoúverov. SLSP totiž za deväť mesiacov poskytla 1,7 mld. Sk hypoúverov a Tatra banka 1,6 mld. Sk. SLSP, ktorá uviedla hypotekárne úvery na trh v júli 1999, poskytla kumulatívne 2,8 mld. Sk hypoúverov a Tatra banka, ktorá začala až v novembri 2000, umožnila čerpať vyše 3 mld. Sk. Istrobanka, ktorá zaviedla hypotekárne úvery do svojho portfólia v novembri 1999 poskytla počas troch štvrťrokov poskytla 323,1 mil. Sk hypoúverov a kumulatívne 1,13 mld. Sk. Licenciu na hypotekárne úvery má aj HVB Bank, ČSOB, UniBanka, OTP Banka a Ľudová banka.
Stavebné sporenie na slovenskom trhu existuje od roku 1993. Najväčšou je PSS, ktorá na bytové účely poskytla za tri štvrťroky 10,214 mld. Sk. VÚB Wüstenrot za deväť mesiacov tohto roku poskytla 4,17 mld. Sk. Najmladšia ČSOB stavebná sporiteľňa poskytla zatiaľ iba medziúvery v objeme 519 mil. Sk. Všetky stavebné sporiteľne podporili kumulatívne od svojho vzniku bývanie sumou prevyšujúcou 102,3 mld. Sk.