Pri dobre uzatvorenom obchode pre obe strany sa zvykne povedať, že vlk je sýty a ovce ostali celé. Dá sa to povedať aj o predaji 21,24% akcií Východoslovenských železiarní a.s. Košice zo strany Transpetrolu? Ťažko na túto otázku odpovedať, ale viacero indícií smeruje k tomu, že tento obchod je výhodný hlavne pre kupujúceho, a nie predávajúceho. Ak by sa jednalo o obchod dvoch súkromných subjektov, ktoré nakladajú so svojimi súkromnými peniazmi, asi by nás nemalo zaujímať, prečo jedna strana pristúpi na podmienky, ktoré sú pre ňu na prvý pohľad nevýhodné. Ale keďže jeden zo subjektov je ešte stále „štátny“ podnik Transpetrol, podmienky predaja sú vecou verejnou, pretože príjem za predaj spomínaného balíka akcií Východoslovenských železiarní a.s. Košice (VSŽ a.s.) poputuje do štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a je v záujme všetkých občanov, aby bol príjem čo najvyšší.
Potreba predaja akcií VSŽ a.s. v držbe Tranpetrolu sa stala nevyhnutnou z dôvodu schválenia predaja 49% balíka akcií Transpetrolu ruskému Yukosu, ktorý by sa mal ukončiť uzavretím zmluvy v priebehu januára 2002. S tým teda súvisí zbavenie sa účasti Transpetrolu vo VSŽ a.s. V posledných týždňoch došlo na burze k prudkému poklesu kurzu akcií VSŽ a.s., ktorý bol dôsledkom špekulatívnych obchodov s malými objemami akcií. Cena akcií klesla z 285 Sk za akciu v novembri na menej ako polovicu tejto čiastky ku koncu decembra, pričom hospodárenie VSŽ nezaznamenalo zmeny, ktoré by k objektívnemu poklesu ceny akcií mohli viesť. V tejto súvislosti dochádza v súčasnosti k preverovaniu podozrenia z manipulácie s akciami VSŽ a.s. a z príprav na predaj pod cenu zo strany burzy a Úradu pre finančný trh. Po tom, ako sa Ministerstvo privatizácie nedohodlo na cene so spoločnosťou U.S.Steel, ktorá mala predkupné právo na akcie VSŽ a.s., došlo 21.12.2001 pre viaceré strany k nečakanému obchodu, keď Transpetrol previedol svoj podiel 21,24% akcií VSŽ a.s. v anonymnom obchode pri cene 160 Sk za jednu akciu, pričom za predaj utŕžil 559,043 milióna Sk. Transpetrol nakupoval tieto akcie v roku 2000 pri cene 209 Sk a celkové náklady na nákup dosiahli sumu asi 730 milióna Sk. Celkové hospodárenie Transpetrolu s týmito akciami ovplyvnila skutočnosť, že začiatkom decembra 2001 VSŽ a.s. vyplatila dividendy, ktoré Transpetrolu priniesli približne 504 miliónov Sk. Jednoducho zrátané, zisk Transpetrolu z tejto investície predstavuje asi 333 miliónov Sk. V tejto fáze by sa mohlo zdať, že predajom akcií uskutočnil Transpetrol vynikajúci obchod a štátny rozpočet si príde na svoje. Ak sa však povie A, malo by sa povedať aj B. Minister hospodárstva Ľubomír Harach ako predstaviteľ 100% akcionára Transpetrolu vyhlásil, že vzhľadom na nízku cenu akcií dočasne pozastavuje predaj akcií VSŽ a.s. Napriek tomu už o dva dni neskôr bol predaj odobrený a uskutočnený. V čase predaja Transpetrol musel vedieť, že prinajmenšom jeden subjekt je ochotný ponúknuť cenu výrazne vyššiu, a to konkrétne samotná VSŽ a.s. s ponúkanou cenou 200 Sk za jednu akciu. Znovu použijem jednoduchý výpočet, ak by Transpetrol predal svoj 21,24% balík za ponúkaných 200 Sk, získal by takmer 700 miliónov namiesto súčasných 559 miliónov Sk, čo tvorí rozdiel takmer 141 miliónov Sk. Suma 141 miliónov Sk, ktorá by mohla zvýšiť príjem štátneho rozpočtu. Do pozornosti treba dať aj ďalšiu dôležitú skutočnosť, a to fakt, že s 21,24% balíkom Transpetrolu sa v ten istý deň previedol aj ďalší významný 11% balík pri rovnakej cene 160 Sk za akciu. Ďalším subjektom okrem VSŽ a.s., ktorý bol prekvapený náhlym predajom podielu Transpetrolu, bol Fond národného majetku SR, ktorý plánoval predaj svojho 16,46% podielu vo VSŽ a.s. spoločne s Transpetrolom.
Bol čas rozdávania vianočných darčekov, ale ten, ktorý pripravil Transpetrol neočakávaným predajom podielu vo VSŽ a.s., si zodpovední mohli odpustiť.
Autor pracuje v oblasti ekonomického poradenstvaa