ČLÁNOK




“ Boj proti korupcii sa v Bolívii paradoxne dostáva opäť pod „“štátnu kontrolu““
16. marca 2001

Pozorovatelia v La Paz hovoria o tom, že orgán, ktorý doteraz v maximálnej miere bojoval proti praniu špinavých peňazí, sa pod dohľadom štátu úplne ochromí, čo zablokuje akékoľvek jeho doterajšie protikorupčné snahy.

Ramiro Rivas, šéf Útvaru pre finančné vyšetrovanie (UIF) doslova povedal, že ním vedená organizácia sa na základe rozhodnutia vlády úplne zneutralizuje.

V nedávnej minulosti ju často napádali za to, že oficiálne publikovala „nechutné škandály“, no dodajme, že na týchto „nechutnostiach“ sa v najväčšom meradle podieľali práve štátni úradníci a celý byrokratický aparát aj na lokálnej úrovni. Zasiahnuté však boli v prvom rade najvyššie špičky, ktoré mali priamy alebo nepriamy dosah na okolie prezidenta Huga Banzera, zvoleného do funkcie v roku 1997. Riaditeľ UIF Ramiro Rivas to demonštroval slovami, že „boj proti korupcii sa stal hrozbou pre ľudí spriaznených s bolívijskou vládou“.

Konkrétni ministri ostro odmietli komentovať toto vyhlásenie, no tvrdia, že UIF sa stane pod dohľadom štátnych finančných dozorových orgánov ešte efektívnejším.

Kritici nového zákona však trvajú na svojom – legislatívne zmeny vystavia doterajší mechanizmus vyšetrovania korupcie a prania špinavých peňazí politickým manipuláciám.

Bolívijský UIF mal veľmi blízke kooperačné väzby s americkou Drug Enforcement Agency (DEA) s cieľom postaviť mimo zákon a súdnou cestou eliminovať producentov a dílerov drog, omamných a psychotropných látok, pričom získal podporu OSN a Organizácie amerických štátov.

Tieto medzinárodné inštitúcie často označovali UIF ako „svieži element v boji proti narkomafii…“

Útvar pre finančné vyšetrovanie mal však aj ďalšiu dimenziu – odhalil asi 30 prípadov prania špinavých peňazí, finančných podvodov a machinácií, ktorých nositeľmi boli štátni úradníci.

K posledným z nich, a zrejme naozaj k posledným, patrili odhalenia o defraudácii štátnych finančných prostriedkov v rámci výstavby novej radnice v La Paz. Z korupcie bol tiež obvinený zať jedného z ministrov bolívijskej vlády. V krajine však budú približne o rok parlamentné voľby a nikto z „vplyvných“ nechce riskovať stratu šancí na znovuzvolenie na najvyššie posty.

UIF vyšetruje aj bývalého riaditeľa peruánskej tajnej služby Vladimira Montesinosa, ktorý má už dnes štatút utečenca, no pripisujú sa mu trestné činy na bolívijskom území, a to od prania špinavých peňazí až po spoluprácu s dílermi drog a priekupníkmi so zbraňami. Rivasova protikorupčná organizácia má v rukách aj kópie prevodných príkazov a šekov v úhrnnej čiastke 210 000 USD, ktoré boli vystavené v Bolívii na Montesinosovo meno a mali sa previesť na jeho osobný účet v Peru.

Rivas hovorí, že ak sa zmení legislatíva, podobný typ vyšetrovania už nebude možný. Na základe pôvodného zákona z roku 1997 totiž UIF mohol vyšetrovať všetky podnety, ktoré sa týkali prania špinavých peňazí a ďalších finančných trestných činov, pričom bol kompetentný všetky svoje závery priamo postúpiť na rozhodnutie justičným orgánom.

Toto všetko sa však má už zakrátko v Bolívii zmeniť.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS