ČLÁNOK




Blikajúce svetlo zo súhviezdia istoty
9. marca 2004

Všetko je v poriadku, kým snaha zarobiť je v rovnováhe s rozumom. Mnohým sa už „zrútil svet“ potom ako pochopili, že podľahli zvodom koruny. Problém je, že podobu dobrej príležitosti. má často aj niečo iné.

Policajti zadržali troch členov štatutárnych orgánov (predstavenstvo a dozorná rada) akciových spoločností 1. garantovaná a 1. dôchodková. Medzi dôvodmi bol podvod, legalizácia príjmu z trestnej činnosti a z neoprávnené podnikanie. Reakcie boli dvojaké. Jedna, stručnejšia, sa podobala výdychu: konečne! Druhá hlasno kričala o zvôli štátu, bezprecedentnom siahnutí na súkromný majetok.

Sudca po dvoch dňoch rozhodol, že niet dôvodu na väzbu a troch mužov prepustil. Hľadanie pravdy, ktorá ani v tomto prípade nebude uprostred sa ešte iba začína.

Čo robili

1.garantovaná a 1. dôchodková fungujú ako dvojhviezda vo veľkom súhvezdí. Kým 1. garantovaná o sebe na internete tvrdí, že „investuje vlastné zdroje do získania väčšinových podielov v iných spoločnostiach a tieto potom prostredníctvom profesionálneho manažmentu a rozvojových investícií ďalej rozvíja“, 1. dôchodková stránku na internete ani nemá. Dôvodom môže byť aj fakt, že okrem predaja akcií 1. garantovanej, nič iné nerobila. Viceprezident policajného zboru Jaroslav Spišiak povedal, že predaj akcií tvoril okolo 95 percent všetkej činnosti spoločnosti.

Veci fungovali pomerne jednoducho. 1. garantovaná vydala akcie. Všetky upísala 1. dôchodková, ktorá ich ponúkala ďalej. Cieľovou skupinou boli malí akcionári a dôvodom na kúpu bola zmluva s 1. dôchodkovou, v ktorej sa spoločnosť zaviazala kúpiť po istom čase, zvyčajne troch rokoch, akcie späť za vyššiu cenu. Policajti hovoria, že priemerne pracovala spoločnosť 1. dôchodková s koeficientom 1,33. Za tisíc investovaných dostal akcionár 1330 korún.

Jeden z akcionárov, ktorý sa už obrátil na súd hovorí, že mu v zmluve zaručili koeficient až 1,42 po troch rokoch a päťnásobok investície po desiatich rokoch. Nakúpil akcie za pol milióna korún. Radosť skončila, keď chcel peniaze. Chcel ich samozrejme od 1. dôchodkovej, lebo zmluvu podpisoval s ňou.

Keď sa Formát pokúšal získať názor právnikov, dostal ich hneď niekoľko. Každý iný, len jedno mali spoločné. Akcie ľudia kupovali dobrovoľne, často zrejme bez toho, aby rozumeli aj niečomu inému ako „zaručenému“ výnosu. Podľahli pocitu, že sa stávajú spoluvlastníkmi majetku vo firmách, ktoré 1. garantovaná ovláda. Vlastníctvo akcií však nie je vlastníctvom majetku. Rovnako 1. garantovaná nie je vlastníkom majetku v podnikoch, ktoré ovláda. Tiež vlastní „len“ akcie a z toho vyplývajúce práva.

Stanislav Žofčák, člen predstavenstva Asociácie správcovských spoločností považuje za chybu, ak ktokoľvek nakupuje akcie s pocitom, že ukladá peniaze. „Neznamená to, že nákup akcií je vždy s podtextom podvodu. Situácia v 1. dôchodkovej a 1. garantovanej svedčí o tom, že vo verejnosti nie je zažitý zažitý rozdiel medzi nienelicencovanými spoločnosťami a takými, ktoré majú licenciu a podliehajú dohľadu.“

Spôsob akým 1. garantovaná získavala penieze na investície sa zdá komplikovaný. Veď mohla akcie predávať priamo, bez prostredníka. Právnici hovoria, že mohla. Nemohla však kupovať späť vlastné akcie. Prísľub spätného odkúpenia však vyvolával dojem, že ide o dobré zhodnotenie úspor. Vyvolávanie dojmu môže, ale aj nemusí byť trestným činom.

Kto je kto

Spoločnosť 1. garantovaná je personálne prepojená s 1. dôchodkovou. Obe sú len časťou veľké konglomerátu. Meno jedného zo zadržaných, Andreja K. je v obchodnom registri uvedené v 19 firmách. Ďalší, Robert L. figuruje v 17 spoločnostiach. Andrej K. sa dokonca len celkom nedávno stal členom dozornej rady poisťovne Kontinuita, hoci 1. garantovaná svoj podiel už predala. Všetko nasvedčuje tomu, že vedúce osobnosti 1. garantovanej a 1. dôchodkovej sú úspešní muži.

V reekcii na zadržanie operovala 1. garantovaná majetkom za zhruba 9 miliárd korún. Možno len tak nedovolil hovoriť o majetku 1. dôchodkovej. Isté je, že 1. dôchodková má dlh okolo 150 miliónov korún.

„Vyplatenie voči akcionárom, s ktorými sme sa na valnom zhromaždení nedohodli na splácaní dlhu, je pritom momentálne prioritou,“ povedal Andej K. na brífingu po prepustení. Firma by dlh mohla okamžite splatiť predajom časti majetku 1. garantovanej alebo vstupom nového akcionára. „Rokujeme s viacerými potenciálnymi veľkými spoločnosťami zo zahraničia, ktoré si robia analýzy, aby vstúpili do 1. garantovanej,“ uviedol Andej K.

Akcionári 1. garantovanej podali niekoľko desiatok trestných oznámení. Dlh 1. dôchodkovej voči akcionárom existuje. Dozorná rada 1. garantovanej oficiálne hovorí, že „…tvrdenia o netransparentnom spôsobe podnikania, o rozkrádaní spoločnosti, ako aj vyhlásenia o neplnení si záväzkov sú v príkrom rozpore s realitou, a teda vyvolávajú dôvodné podozrenie, že orgány štátu boli v tomto prípade doslova použité istými záujmovými skupinami na dosiahnutie ich obchodných cieľov.“ Hovorca spoločnosti Ján Zach na otázku, ktoré sú to skupiny zaťato neodpovedal.

V prípade sú zjavne dve „reality“. Nie je iba jasné, prečo sa údajne perfektne fungujúca a bohatá spoločnosť nechá kvôli nepodtatným dlhom vláčiť po súdoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS