ČLÁNOK




BIS apeluje na úverovú obozretnosť bánk
31. júla 2001

Podľa oficiálnych údajov Banky pre medzinárodné platby (Bank for International Settlements – BIS) zahraničné finančné inštitúcie znižujú svoju úverovú angažovanosť voči rozvojovým krajinám, najmä vzhľadom na krízové javy v tureckej ekonomike a zhoršujúce sa rozpočtové problémy v Argentíne.

Európske a americké banky znížili objem poskytnutých úverov Argentíne o 5%, teda o zhruba 3 miliardy dolárov, no celková kreditná agnažovanosť je stále značne vysoká a BIS ju definuje na úrovni 66 miliárd USD. Narastajúce obavy zahraničných finančných domov sa začínajú prejavovať aj vo vzťahu k ďalším latinsko-americkým krajinám.

Objem poskytnutých zahraničných úverov sa však vo vzťahu k Brazílii stabilizoval a napríklad v Poľsku sa zvýšil o dve miliardy dolárov a v Českej republike o 700 miliónov USD.

Je evidentné, že globálne úverové aktivity sa ďalej posilnili a počas I. štvrťroka 2001 došlo k ich navýšeniu o 560 miliárd dolárov, čo znamená, že takzvaná totálna kreditná angažovanosť zahraničných bánk dosiahla k ultimu tohto obdobia rekordnú čiastku 8, 239 bilióna USD.

BIS však varuje, že dochádza k výraznému poklesu „úverovej kvality“ jednotlivých firiem a korporácií, čo sa musí prejaviť v posilnení obozretnosti bánk.

V tejto súvislosti včerajšia správa Bank for International Settlements konštatuje „principiálne obavy“, ktoré sa týkajú európskych firiem, osobitne v telekomunikačnom sektore, ktoré počas uplynulého roka zaznamenali rekordný nárast úverových zdrojov (navýšenie o 224 miliárd USD), no počas prvého štvrťroku 2001 bol tento nárast podľa BIS takmer zanedbateľný (iba o 11 miliárd dolárov), čo signalizuje nielen problémy telekomunikačného sektora, ale najmä krajnú zdržanlivosť bánk.

Telekomunikačné spoločnosti riešia obmedzenie úverových zdrojov z bankových domov tým, že emitujú cenné papiere a dlhopisy, pričom v prvom štvrťroku týmto spôsobom získali 36 miliárd dolárov. Problémová začína byť aj situácia v USA, kde došlo nielen k poklesu hodnoty akcií, ale americké banky začínajú uplatňovať čoraz prísnejšie štandardy pri poskytovaní úverov. Firmy riešia túto situáciu zvýšeným objemom kreditných liniek, najmä zo Švajčiarska a Nemecka, no BIS varuje, že ďalšie posilnenie úverovej angažovanosti voči USA by mohlo byť „hrozbou pre globálnu finančnú stabilitu“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 10. 2024

USD 1,088 0,007
CZK 25,327 0,050
GBP 0,838 0,003
HUF 408,280 0,100
CAD 1,513 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS