ČLÁNOK




Biotika stráca na transakciách so svojím hlavným akcionárom
7. mája 1999

Svoje odvolanie z dozornej rady Biotiky, a.s., Slovenská Ľupča považuje zástupkyňa jej 7-percentného zahraničného akcionára Moorgate Securities Ltd. Andrea Nemčoková za odvetu za svoje vystúpenia v médiách. Nejde pritom len o protest proti odvolaniu generálneho riaditeľa spoločnosti Miroslava Otčenáša. Poukazuje aj na straty z nevýhodných zmlúv na výrobu penicilínových tabliet a predaja substancie penicilínu, ktoré Biotika bola nútená uzatvoriť so svojím hlavným akcionárom GV Pharmou, a ktoré len za minulý rok vyčíslila na zhruba 14 mil. Sk.
O znížení počtu členov dozornej rady z 9 na 6 rozhodli akcionári na valnom zhromaždení v stredu. Moorgate Securities Ltd sa cítia poškodení krokmi majoritného akcionára Biotiky – GV Pharmy. V novej DR má hlavný akcionár GV Pharma (vlastní 42,2 % Biotiky) troch zástupcov, VÚB (22,7 %) jedného a dvaja členovia rady zastupujú zamestnancov.
Do závodu na výrobu penicilínových tabliet investovala Biotika zhruba 80 mil. Sk ešte pred vstupom GV Pharmy v roku 1996. Technológia, ktorú zakúpila od významného výrobcu generických liečiv indickej spoločnosti Cipla, bola vyspelejšia ako technológia Slovakofarmy. Tá bola dovtedy monopolným výrobcom pevných liekových foriem v SR, pričom surovinu na penicilínové tablety nakupovala od Biotiky. Podľa A. Nemčokovej si manažment Slovakofarmy bol vedomý, že Biotika by ju vďaka vlastnej surovine a lepšej technológii vytlačila z trhu.
Po vstupe GV Pharmy sa celý projekt výroby tabliet začal oneskorovať. Biotika čakala na registráciu vlastných tabliet a zmluvne vyrábala tablety pre Slovakofarmu. Po vyše roku rozhodlo vedenie Biotiky „na základe zmluvy s GV Pharmou a Slovakofarmou“ o prevode závodu na výrobu tabliet do rúk GV Pharmy za účtovnú cenu 35 mil. Sk. Celú produkciu penicilínových tabliet tak realizuje od júla 1997 GV Pharma. Nakupuje pritom penicilín od Biotiky zhruba o tretinu lacnejšie ako je svetová cena (v roku 1998 to bolo 12 USD voči zhruba 17,5 USD za mernú jednotku).
Jediným zákazníkom pre slovenský a český trh je Slovakofarma. Slovenský trh penicilínových tabliet bol vlani okolo 42 mil. Sk, pri predpokladanom polovičnom podiele to pre Biotiku znamená 20 mil. Sk strát na tržbách len na domácom trhu. Od minulého roku predáva penicilínové tablety na niektorých trhoch aj Biotika, podľa A. Nemčokovej si však GV Pharma za tabletovanie účtuje 2 až 3 -krát vyššiu cenu, než zahraničné firmy. Biotika tak má straty vyše 20 % ceny pri predaji vlastných tabliet. Celkové straty spolu s lacnejším penicilínom odhaduje A. Nemčoková na spomínaných 14 mil. Sk za rok 1998.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

9. 1. 2025

USD 1,031 0,002
CZK 25,116 0,034
GBP 0,838 0,004
HUF 413,980 2,270
CAD 1,483 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS