Najnovšie odhady analytikov hovoria o tom, že Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu – FOMC zníži základnú úrokovú sadzbu, čo by znamenalo, že najagresívnejšie uvoľnenie menovej politiky za ostatných desať rokov v Spojených štátoch pokračuje. Ak dôjde k tomuto rozhodnutiu a sadzba sa zníži o 0,25%, potom dosiahne pri federálnych fondoch hladinu 3,5%.
Doteraz Fed znížil benchmarkovú sadzbu od začiatku tohto roka zo 6,5% na 3,75%.
Jadrom diskusie v rámci FOMC však s najväčšou pravdepodobnosťou budú návrhy na ešte razantnejšiu redukciu, až o 50 bázických bodov. Najnovšie ekonomické dáta totiž hovoria o stagnácii americkej ekonomiky, čo potvrdzuje aj aktuálna Béžová kniha o regionálnych ekonomických trendoch, ktoré sa vyznačujú ochabnutým maloobchodným predajom, nízkou úrovňou exportu a poklesom dopytu po službách, najmä obchodného charakteru.
Na druhej strane sa poukazuje na to, že Fed sa zrejme prikloní k menej radikálnemu kroku, teda k zníženiu sadzby o 0,25%, pretože centrálna banka očakáva po ôsmich mesiacoch menového uvoľnenia signály „štartu“ americkej ekonomiky, hoci pri retrospektívnom hodnotení sa znižovanie úrokových sadzieb zásadnejšie prejavilo vždy až po 12-18 mesiacoch.
Očakávania rastových perspektív deklaruje aj Bushova administratíva, ktorá prognostikuje obrat v hospodárstve USA v priebehu budúceho roka pri rastových parametroch na odhadovanej úrovni 3,2%.
Biely dom verí, že obmedzenie daňovej záťaže pomôže udržať ekonomický rast v tomto roku na úrovni 1,7%.
Šéf Rady ekonomických poradcov prezidenta USA Lawrence Lindsey v nedeľnom vysielaní televíznej spoločnosti NBC, v pravidelnej relácii „Meet The Press“ tvrdil, že americká ekonomika už prešla v druhom štvrťroku „cez kriticky nízky bod“ – hrubý domáci produkt dosiahol v tomto období na celoročnej báze iba 0,7%-nú rastovú hodnotu, čo ostro kontrastuje so závratnou dynamikou na úrovni 8,3%, ktorá sa dosiahla pred 18 mesiacmi.
Nemyslím si, že sa dostávame do recesie, zníženie daní z príjmu zastavilo rapídny pokles ekonomiky, povedal doslova Lawrence Lindsey.
Renomovaný Národný úrad pre ekonomický výskum – NBER, ktorý zvyčajne ako prvý definuje štádium recesie, ešte na začiatku augusta deklaroval, že nie je k dispozícii dostatok negatívnych ukazovateľov oprávňujúcich diskutovať o tom, či sa recesia začala alebo nie…
Aj dáta z minulého týždňa vytvárajú priestor pre limitovaný optimizmus, pretože sa znížili ceny energií a americký trh s nehnuteľnosťami je stále v robustnom štádiu.
Pokles žiadostí o dávky v nezamestnanosti indikuje, že relatívne nízka nezamestnanosť sa opäť znižuje a trh práce sa stabilizuje.
Pokles cien energií prispel k najrýchlejšiemu zníženiu indexu výrobných cien za ostatných osem rokov a veľkoobchodné ceny sa v júli znížili o 0,9%. Ich nárast na celoročnom základe v objeme 1,5% nepredstavuje pre centrálnu banku inflačné riziko, ku ktorému by mala pripisovať významnejší zreteľ.
Značný pesimizmus však vládne najmä medzi predstaviteľmi riadiacich firemných štruktúr, osobitne vo výrobnom sektore.
Index aktivít vo výrobnom sektore – NAPM (National Association of Purchasing Management) totiž konštatuje júlový pokles tohto indexu na 43,6 bodu z júnového ukazovateľa 44,7 bodu, hoci akákoľvek hodnota pod hladinou 50 bodov už znamená ochabnutie výrobného sektora.
Časť ekonómov tvrdí, že rast HDP bude nevyhnutné v II. kvartáli revidovať smerom do negatívneho pásma, čo súvisí aj s tým, že došlo k prehĺbeniu deficitu americkej obchodnej bilancie.
Prieskum agentúry Reuters konštatuje, že 25 takzvaných „primárnych dílerov“, teda investičné banky, ktoré priamo obchodujú s Fedom na trhoch s fixnými výnosmi, jednohlasne tvrdí, že základná sadzba sa dnes zníži o 0,25%.
Iba 12 z nich však odhaduje, že Fed opätovne zníži benchmarkovú sadzbu z federálnych fondov o ďalších 25 bázických bodov do konca roka 2001.