Občan, ktorý sa rozhodne časť svojich odvodov na dôchodkové poistenie ukladať na vlastný účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), by mal mať možnosť každých šesť mesiacov bezplatne prestúpiť do inej dôchodkovej spoločnosti. Vyplýva to z vládou schváleného návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa má súčasne novelizovať aj zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Zákon o tzv. kapitalizačnom pilieri totiž podľa súčasného znenia umožňuje bezplatný prestup medzi dôchodkovými spoločnosťami raz ročne, pri častejšom prestupe by musel klient uhrádzať poplatok. Tento druh poplatku, spojený s prestupom do konkurenčnej spoločnosti, preto navrhovaná novela zo zákona vypúšťa.
Podľa schválenej novely by sa príspevky na starobné dôchodkové sporenie od budúceho roka platili a odvádzali na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici, a nie na osobitný účet v Národnej banke Slovenska.
Predpis má tiež vyriešiť otázku kapitálovej primeranosti dôchodkových správcovských spoločností tak, aby sa ich finančné zdroje neviazali neúčelne. Podľa pôvodného návrhu ministerstva mali byť vlastné zdroje spoločnosti primerané, ak nebudú nižšie ako polovica základného imania. „Vláda schválila, aby vlastné imanie nemohlo klesnúť pod 70 % základného imania,“ povedal po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník.
Novela tiež zjednodušuje zákonné formulácie na posilnenie súkromného charakteru úspor na dôchodkových účtoch sporiteľov a zvýšenie ochrany majetku jednotlivých sporiteľov.
Ministerstvo chce novelizáciou zákona rozšíriť možnosti dôchodkovej správcovskej spoločnosti uzatvárať obchody na obmedzenie menového rizika na účet konzervatívneho fondu. Malo by to byť bez toho, aby tým spoločnosti vznikla povinnosť zabezpečiť celý majetok konzervatívneho fondu voči menovému riziku. Takáto zmena podľa rezortu umožní nadobúdať do majetku konzervatívneho fondu investičné nástroje denominované aj v iných menách ako slovenských korunách. Novela by mala tiež umožniť, aby sa do majetku v dôchodkovom fonde mohli nakupovať a z majetku vo fonde predávať aj štátne dlhopisy vydané Slovenskou republikou, alebo na ktoré bola poskytnutá štátna záruka aj bez toho, aby tieto cenné papiere museli byť prijaté na obchodovanie na kótovanom trhu cenných papierov.