Belgickej vláde sa nedarí presadiť amnestiu na prostriedky, ktoré unikli z krajiny pred zdanením. Proti tomuto opatreniu sa postavil najvyšší správny súd v krajine. Belgická vláda tak chcela kopírovať podobné opatrenia Talianska a Nemecka na repatriáciu nezdaneného kapitálu, ktorý jeho vlastníci umiestnili „do bezpečných prístavov“ v zahraničí. Súdna inštitúcia, ktorá sa nazýva aj štátna rada, uviedla, že za istých okolností by niektorí ľudia mohli mať výhody z amnestie aj napriek tomu, že by peniaze z cudziny neprišli do belgických finančných ústavov.
Vláda však v realizácii svojho plánu môže pokračovať, lebo súd má len poradnú právomoc v otázke legálnosti navrhnutých opatrení. V každom prípade však povzbudí odporcov opatrenia a najmä luxemburské banky, ktoré chceli dosiahnuť od Európskej komisie, aby zámer belgickej vlády vetovala. Luxemburské banky sa obávajú, že by mohli stratiť veľa klientov, ktorí si ich tam ukladajú na tajné kontá.
Podľa analytikov belgický daňový systém viedol k tomu, že si Belgičania v cudzine uložili takmer 160 miliárd EUR. Podľa očakávania vlády by amnestia mohla priviesť do Belgicka okolo 10 miliárd EUR. Prostriedky by pomohli oživiť ekonomický rast krajiny a štátnej pokladnici by z nich ušlo okolo 500 miliónov až miliarda EUR.
Súd svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že návrh odporuje základným princípom rovnosti, keď ponúka rovnakú výšku amnestie pri rozdielnej vine páchateľov nedovolenej činnosti.
Informoval anglický denník Financial Times.