Univerzálne banky sa snažia uspokojiť nároky všetkých účastníkov trhu, od najmladších až po seniorov. Veľkou a perspektívnou skupinou sú mladí ľudia a študenti. „Keď poskytne banka mladým atraktívne služby, naučí ich na vlastný systém, je veľmi pravdepodobné, že zostanú klientmi aj po skončení výhod, ktoré im vyplývajú zo študentských účtov,“ hovorí Rudolf Gálik, riaditeľ odboru stratégie a vzťahov k verejnosti UniBanky, a. s., Bratislava. Aby si banky získali mladú klientelu, poskytujú výhody lepším úročením, nízkymi alebo žiadnymi poplatkami za služby, vydávaním platobných a mládežníckych kariet či službami elektronického bankovníctva. Jeseň je ideálnym obdobím pre útok na študentov. Stredoškoláci aj vysokoškoláci odchádzajú mimo doterajšieho miesta bydliska a mnohí sa chcú osamostatniť, mať otvorený vlastný účet. Niektoré banky ponúkajú výhodnejšie bežné účty, iné vytvárajú balíky služieb.
Účet alebo celý súbor?
S novými balíčkami služieb pre mladých sa v októbri roztrhlo vrece. Siedmeho októbra uvedie na trh prvý z nich HVB Bank Slovakia (HVB), a. s. Student Package bude obsahovať základný balík bankových služieb pod názvom Basic konto. Doplnkom je Bonus konto, určené najmä pre študentov, ktorí absolvujú pracovné pobyty v zahraničí. Súčasťou súboru je aj Úver Travel určený na financovanie nákladov na študentské pracovné pobyty. Banka vypracovávala balík v nadväznosti na projekt Najlepší študentský bankový produkt, ktorý uskutočnila na Ekonomickej univerzite. Spolupráca je citeľná, stále viac študentov cez leto odchádza do zahraničia a služby sú pre nich ušité na mieru.
Aj Všeobecná úverová banka (VÚB), a. s., Bratislava, chystá nový „Balík služieb pre mladých“. Podľa Mária Drosca, riaditeľa retailového bankovníctva, banka „chce byť atraktívnym partnerom mladých ľudí“. Súčasťou stratégie je uvedený balíček, ktorý bude dostupný od polovice októbra. Využiť ho môžu mladí od 18 do 26 rokov a bude obsahovať zdarma vedenie účtu, účtovné položky, odovzdávanie výpisov z účtu poštou, zadávanie, zrušenie, zmenu trvalých príkazov a inkás, platobné karty a služby elektronického bankovníctva. Za svoj prístup k mladým dostala banka aj ocenenie Banka mladých roku 2002 od Slovenskej komory mladých (pozri PROFIT 39/2002).
OTP Banka Slovensko (OTP), a. s., Bratislava tiež pripravuje pre mladých nový produkt. Do praxe bude uvedený do konca roka, čo PROFITU potvrdil člen Predstavenstva Ján Szalay. Balíčky služieb ešte poskytuje Tatra banka, a. s., Bratislava aj Istrobanka, a. s., Bratislava, Prvá komunálna banka (PKB), a. s.. Študentské účty sú k dispozícii v Československej obchodnej banke (ČSOB), a. s., Bratislava a Slovenskej sporiteľni, a. s., Bratislava a vo Všeobecnej úverovej banke (VÚB). Bez potvrdenia o návšteve školy získajú výhodné účty mladí od 18 do 26 rokov v UniBanke, Poštovej banke, a. s., Bratislava, Ľudovej banke, a.s. Bratislava.
Výhodné poplatky aj úročenie
Za otvorenie účtu sa neplatí. Niektoré banky ho vedú zadarmo, iné spoplatňujú, maximálna výška je 50 korún za štvrťrok . Počiatočný vklad sa pohybuje od 150 do 1 000 korún, minimálny zostatok od 100 do 500 Sk. Úročenie je o desatiny percenta vyššie ako pri klasickom bežnom účte, banky využívajú aj tzv. pásmové, progresívne úročenie, ktoré je závislé od výšky zostatku. Väčšina bánk účtuje poplatky za kreditné a debetné položky v súlade so sadzobníkom poplatkov (od dvoch do šiestich korún). Výšku denného limitu určujú podľa priebežného stavu na účte, dá sa, samozrejme, zmeniť. Pre študentov, o ktorých je známe, že peňazí nemajú nikdy dosť, je zaujímavá aj možnosť prečerpania limitu. ČSOB ponúka kontokorentný úver do výšky 6-tis. Sk, v HVB získa študent zvýhodnený úver z prečerpania až do výšky 10-tis. Sk. Povolený debetný zostatok v Poštovej banke je 2-tis. Sk.
Študenti privítajú aj zvýhodnené vydanie platobných kariet, ktoré sú často využívaným nástrojom mladých ľudí. Klienti dostanú medzinárodnú kartu VISA Elektron a domácu Cirkus Maestro zadarmo. Ostatné karty, medzinárodnú Cirrus Maestro, EUROCARD/MasterCard ,VISA Classic alebo VISA Gold ponúkajú banky za polovičnú cenu. Zľavy platia len pre prvú vydanú kartu, ostatné si zákazník hradí v plnej výške. ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Ľudová banka, Poštová banka ponúkajú aj medzinárodnú študentskú kartu ISIC a/alebo Kartu mládeže Euro<26. Slúžia ako preukaz na lacnejší vstup do kina, divadla, múzea a pri ďalších zľavách. Ako doplnkové služby mladí získavajú zvýhodnené poistenie, služby telefonického a elektronického bankovníctva.
Budúcnosť v priamej komunikácii
Podľa skúseností bánk patria mladí klienti k najčastejším aktívnym užívateľom služieb elektronického bankovníctva. Dáva im možnosť spravovať svoje účty 24 hodín sedem dní v týždni. Banky ponúkajú bezplatné zavedenie internetbankingu (platí sa len v UniBanke, kde zaúčtujú jednorazový poplatok 80 Sk), služieb pre mobily, či už ho nazvú GSMbanking, mobilbanking, lubamobil alebo inak. Cieľom je dosiahnuť, aby sa uľahčila komunikácia medzi bankou a klientom, čo prináša úsporu času. Vďaka internetbankingu príde klient na pobočku iba vtedy, ak naozaj chce, väčšinu operácií môže uskutočniť cez počítač alebo mobilný telefón. Komunikáciu zrýchľujú aj telefonické centrá jednotlivých komerčných bánk – Dialóg, LINKA 24, novozriadené call centrum UniTel. Na úsporu času využívajú Ľudová banka, PKB a Slovenská sporiteľňa transakčné terminály. VÚB bude vo svojom novom balíku ponúkať aj virtuálnu kartu, ktorou budú môcť klienti platiť v elektronických tzv. e-obchodoch, virtuálnych internetových obchodoch. Osobitným príkladom elektronického bankovníctva je internetová banka Eliot s bežným účtom, ktorý zriaďuje Tatra banka a je úplne bez poplatkov (výbery len z vlastných bankomatov). Priama komunikácia s klientom pomocou rôznych informačných médií je tým, čo najviac využívajú študenti a mladí ľudia. Preto banky stále vo väčšej miere zlepšujú práve distribučné siete a vychovávajú si novú generáciu zákazníkov.
Karta mládeže Euro<26 (KM) a medzinárodný študentský preukaz ISIC
– KM určená mladým ľudom od 10 – 26 rokov, ISIC študentom denného štúdia nad 12 rokov
– členský poplatok za jeden rok – KM 250 Sk, ISIC 180 Sk na 16 mesiacov – od septembra do decembra nasledujúceho roku
– potrebné doklady: vyplnený evidenčný list, občiansky preukaz alebo pas, KM fotografia 30 x 18 mm, ISIC 28 x 34 mm a potvrdenie zo školy nie staršie ako 30 dní
– KM – využitie v 34 krajinách Európy, ISIC – platí v 80 krajinách: okrem Európy napr. Argentína, Austrália, Brazília, Čile, Ekvádor, Egypt, Ghana, Hongkong, Indonézia, Južná Afrika, Kanada, Kolumbia, Malajzia, Mexiko, Nový Zéland, Panama, Peru, Taiwan, USA, Venezuela
– zľavy na Slovensku: letenky, autobusové lístky, poistenie, jazykové pobyty, potápačské kurzy, filmové predstavenia, vyvolanie fotografií, nákup kníh, oblečenia, športového náradia a ďalšie
– kde sa dá získať: predajné miesta KM Euro<26, ISIC, niektoré banky
– držiteľ si môže prikúpiť poistnú nálepku za 200 Sk, ktorá v sebe zahŕňa ročné poistenie do celého sveta na 30 dní od prekročenia slovenskej hranice (vycestovať môže niekoľkokrát za rok bez obmedzenia, vždy je prvých 30 dní poistený)